Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 1 от 2 12 ПоследнаПоследна
Резултати от 1 до 10 от общо 12
  1. #1
    Потребител
    Регистриран
    13.06.2011
    Мнения
    59
    Пчеларски район
    Бургас

    ПРЕХВЪРЛЯНЕ НА СЕМЕЙСТВА В НОВИ КОШЕРИ ПРЕЗ НОЕМВРИ

    Имам вьпрос.Сега получих кошери,които трябваше да са готови преди 2 мес.Вьзможно ли е да ги прехвьрля сега , когато пчелите вече са се подготвили за зима ? Прополиса който биха отделили за новите кошери би ли отслабил организмите им застрашаващо ? Благодаря .

  2. #2
    Аз преди 10-тина дена ги прехвърлих в нови кошери но като се замисля трябваше да оставя за пролетта. Но Аз ги преместих най вече защото кошерите в който бяха са доста стари а и единия беше като гъба задържаше влага.

  3. #3
    Заслужил Автор
    Регистриран
    26.09.2010
    Мнения
    315
    За мене това прехвърляне - толкова късно , е рисковано.Не зная, може би не е достатъчно времето , за да заклеят вътр. повърхности...обаче зимуват по - трудно.Вероятно има начин да се помогне, щом се налага да се прехвърлят сега, примерно с допълнително затопляне, но моят личен опит говори само за едно - напролет или лятото е по-добре да се прави това прехвърляне( в нови кошери ).
    Постоянно ме преследват умни мисли...но аз съм по-бърз

  4. #4
    Потребител
    Регистриран
    13.06.2011
    Мнения
    59
    Пчеларски район
    Бургас
    Благодаря за бьрзите и компетентни мнения,и аз ги допусках ,но ми се искаше да използвам предимствата дьлбокото дьно за презимуване и ранно пролетно развитие.Но явно не си заслужава риска .

  5. #5
    Почетен Автор
    Регистриран
    29.09.2010
    Мнения
    625
    Направи прехвърлянето пролетта. Така ще си спестиш една процедура, а именно почистването на дъната пролетта.

  6. #6
    Това клипче http://www.youtube.com/watch?v=2spezJCI7hw
    ще даде малко яснота по въпроса ако не ви се гледа цялото превъртете до 08:58. Момчето много правилно го казва все пак не забравяйте че пчелите са диви същества и са доста издръжливи. Не са булонка гледана в къщи и наритана на улицата.

  7. #7
    VIP Автор
    Регистриран
    31.12.2010
    Мнения
    1,885
    А и друго , тия новите кошери ги остави навън да видиш напролет дали няма да има нужда да се пипа нещо по тях .

  8. #8
    VIP Автор
    Регистриран
    26.09.2010
    Мнения
    1,507
    Пчеларски район
    гр. Годеч - 780 м нв
    Напролет, не сега. Пчелите са в едно такова летаргично състояние. Бавно подвижни са. Не ги мести сега, няма да могат да си подготвят жилището за зимата. Ще им нарушиш микроклимата тотално.

  9. #9
    VIP Автор
    Регистриран
    26.09.2010
    Мнения
    3,743
    Пчеларски район
    Раковски
    Колеги,като съветвате да се прехвърлят семействата през пролетта-уточнете,ранна пролет ли,късна пролет ли.Аз пък мисля,че пролетта на семействата ще им трябва повече топлина отколкото сега и бих посъветвал прехвърлянето да стане още утре(ако неги е прехвърлил до сега).Има още циганско лято и пчелите ще успеят да се подготвят за зимата.

  10. #10
    VIP Автор
    Регистриран
    26.09.2010
    Мнения
    1,507
    Пчеларски район
    гр. Годеч - 780 м нв
    Къде е това циганско лято , като нощните температури са отрицателни ?
    Нека се поразвият семействата напролет и след това не е проблем да ги прехвърли.

 

 
Страница 1 от 2 12 ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 1 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 1 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •