Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Резултати от 1 до 8 от общо 8
  1. #1
    Наблюдател
    Регистриран
    01.03.2017
    Мнения
    3

    Изисквания за боята за кошери

    Здравейте, нов съм и се надявам да съм уцелил правилния раздел за моя въпрос.

    От няколко дена се опитвам да разбера на какви условия трябва да отговаря боята за пчелни кошери. На повечето места (в интернет) пише, че трябва да са на водна основа (задължително) и да не е токсична. На друго място пък попаднах на някой който е търсил боя която задължително да не е на водна основа. От един магазин за бой си взех една кутийка (с боя за кошери), на нея пише, че отговаря на определен стандарт. Но като се разтърсих се оказа, че този стандарт е за детски играчки. На друго място пък виждам да пише "сертификат по нормите на биологичното пчеларство". Търси ги тези норми, даже и закона за пчеларството намерих, но за боя за кошери нищо не пише. На друго място пък пише, че боята била по директива 2004/42/ЕС и така на татък.

    Бихте ли ми помогнали като ми кажете на какви условия трябва да отговаря боята за кошери за България и ЕС? Какви изпитания трябва да се направят? И какви сертификати са нужни?

  2. #2
    VIP Автор
    Регистриран
    12.02.2015
    Мнения
    3,284
    Пчеларски район
    Европа
    Боята е желателно да бъде водоразтворима. Другото условие е, да бъде по джоба на боядисващия. Разните му там директиви, са до голяма степен шифровани за бюрократите, които би трябвало да са наясно с тяхното прилагане. Успех!
    В живота няма по- голям смисъл, от това- да се бориш всеки ден. Арсен.

  3. #3
    VIP Автор
    Регистриран
    06.04.2011
    Мнения
    3,123
    Цитат Първоначално публикувано от Maverick Виж публикацията
    Здравейте, нов съм и се надявам да съм уцелил правилния раздел за моя въпрос.

    От няколко дена се опитвам да разбера на какви условия трябва да отговаря боята за пчелни кошери. На повечето места (в интернет) пише, че трябва да са на водна основа (задължително) и да не е токсична. На друго място пък попаднах на някой който е търсил боя която задължително да не е на водна основа. От един магазин за бой си взех една кутийка (с боя за кошери), на нея пише, че отговаря на определен стандарт. Но като се разтърсих се оказа, че този стандарт е за детски играчки. На друго място пък виждам да пише "сертификат по нормите на биологичното пчеларство". Търси ги тези норми, даже и закона за пчеларството намерих, но за боя за кошери нищо не пише. На друго място пък пише, че боята била по директива 2004/42/ЕС и така на татък.

    Бихте ли ми помогнали като ми кажете на какви условия трябва да отговаря боята за кошери за България и ЕС? Какви изпитания трябва да се направят? И какви сертификати са нужни?


    С каквато боя ги вапцаш сега е добре .
    Този пост е редактиран от Трендафил Дончев; 01.03.2017 в 19:50.

  4. #4
    Наблюдател
    Регистриран
    01.03.2017
    Мнения
    3
    Въпроса ми е породен от желанието да продавам такава боя в чужбина. За това, ако все пак има някой който е наясно, нека да пише.

  5. #5
    VIP Автор
    Регистриран
    04.02.2012
    Мнения
    1,233
    Пчеларски район
    Русенски
    Според мен трябва да питаш производителите на бои. Тука сме предимно производители на мед и стоим от към дръжката на четката...
    Георги Корчев се казвам
    България е малка държава и затова винаги има идиоти наблизо!
    "Разликата в потенциалите поражда напрежение" ... или как физиката обяснява факта, че не се разбирам с прости хора

  6. #6
    Наблюдател
    Регистриран
    01.03.2017
    Мнения
    3
    Проблема е, че всеки производител си е харесал някой стандарт или изпитание и си продава с него.

    Поне някаква идея кой е контролния орган? Евентуално там да питам.

  7. #7
    Наблюдател
    Регистриран
    26.05.2016
    Мнения
    32
    Пчеларски район
    aksakovo
    Цитат Първоначално публикувано от Maverick Виж публикацията
    Проблема е, че всеки производител си е харесал някой стандарт или изпитание и си продава с него.

    Поне някаква идея кой е контролния орган? Евентуално там да питам.
    Здравей аз съм от Варна
    Сега боядисвам кошери боята която купувам е на водна основа но за нея издават и сертификат при поискване

  8. #8
    VIP Автор
    Регистриран
    01.04.2014
    Мнения
    2,740
    Цитат Първоначално публикувано от Maverick Виж публикацията
    ...един магазин за бой...
    Това магазина ли трябва да бъде бит, или магазина бие клиентите срещу заплащане от тяхна страна? В българския език няма съществително, чието множествено число да завършва на "Й"!
    На всеки сложен въпрос има лесен и разбираем за всички грешен отговор
    "Погледнато формално, всичко е нормално, погледнато нормално, всичко е формално" - Радой Ралин

 

 

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 1 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 1 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •