Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 1 от 14 12311 ... ПоследнаПоследна
Резултати от 1 до 10 от общо 138
  1. #1
    Модератор
    Регистриран
    06.10.2010
    Мнения
    2,300
    Пчеларски район
    Орестиада, Гърция

    Малък кошерен бръмбар в Италия

    Министерството на Земеделския Изследователски Орган в Италия (CRA), тъкмо анонсираха наличието на МАЛЪК КОШЕРЕН БРЪМБАР в Южна Италия.
    Според мен е малко вероятно да успеят в опитите да го унищожат. Колко ли време ще му отнеме да достигне до България? Вие как мислите?
    Мого лоши новини за Българската ГМО пчела............
    There is a danger that by placing too much emphasis on external uniformity, we may lose the much more important objective of performance.

  2. #2
    VIP Автор
    Регистриран
    04.01.2012
    Мнения
    2,799
    Няма по лоша новина за нас от тази. Много малко хора знаят за какъв ужас става въпрос и заради това не се притесняват, но всъщност това е гадината която може да занули континента за няколко години. Колкото до овладяването дано успеят. Въпреки че е много малко вероятно ече един път са оспявали да йо ограничат в район и да го унищожат, дано успеят и сега. Трудностите идват от това, че възрастното насекомо лети много на дълги разтояния и се храни с плодове. Кошерите са му нужни само за размножаването.

  3. #3
    Super Moderator
    Регистриран
    26.09.2010
    Мнения
    1,071
    Пчеларски район
    Добруджа
    ако това се разпространи + японския стършел пчеларството каквото го познаваме ще изчезне (промени) завинаги.....
    Аз винаги искам хората да ми обяснят с прости думи за какво става въпрос. Ако те не могат, значи или те не го разбират или нещо не е наред.

  4. #4
    VIP Автор
    Регистриран
    31.12.2010
    Мнения
    1,884
    А стига ве. На Скутелатора съм му свикнал, ама сега и ти като идваш да кажеш, че пчеларството ще изчезва... Направо ми развалихте настроението до обяд. Кошерите кога да ги продаваме?
    Никога не предпочитай личната си глупост пред полезния съвет. Сократ
    Всеки трябва да извърви своя пчеларски път... Доктора от Павликени

  5. #5
    VIP Автор
    Регистриран
    29.09.2011
    Мнения
    2,531
    Пчеларски район
    Витоша над 1000м.
    http://atanasov.alpobg.com/brambar.php
    http://www.med-bg.com/bees/Bolesti/ko6eren_brambar.htm
    За да не изглежда непознато на тия два адреса има по нещо за запознаване.
    Така и коментарите ще са по разбираеми.
    Не казвай " Хоп! " , преди да си скочил!

  6. #6
    Администратор
    Регистриран
    09.02.2013
    Мнения
    7,209
    Пчеларски район
    Габрово и Ловеч
    Направих си труда да поразровя из интернет и да попрочета това онова, и да ви кажа честно - направо се ужасих. Според мене въпросът не е дали този бръмбар ще дойде до България - въпросът е КОГА ЩЕ ДОЙДЕ? Година, две, пет - няма да е далечно времето, когато този бръмбар трайно ще се настани и у нас. Това е просто НЕИЗБЕЖНО предвид съвременния интензивен междуконтинентален транспорт.

    Какви ще са последиците за България според мене?
    Ами ако България се окаже подходяща климатична зона, а по всичко изглежда че това ще е така, то последиците ще са ТРАГИЧНИ !!! Пчеларството няма да загине като такова, но ще стане ЖИВА МЪКА да се занимава човек с кошери и пчели. Себестойността на меда ще се вдигне поради много повечето труд и химикали, които се влагат. Качеството на продукта (меда) ще падне или най-малкото вече хората ще гледат с подозрение на него. Това силно ще намали търсенето. Крайният резултат - трудно производство, висока цена, ниско търсене --> а всичкото това означава фалит на голям процент от съществуващите български пчелари и пчеларски фирми.

    Какви ще са последиците за света според мене?
    Ако приемем, че на света съществуват зони, в които климатичните условия са неподходящи за този бръмбар, то точно държавите в тези зони са потенциалните бъдещи световни лидери в производството на ЕВТИН МЕД. България за съжаление не е сред тях. Мед по света пак ще има, може би малко по-скъп, но ще го има. Пчели по света пак ще има, може би не точно сегашните породи, но пак ще има. Единствено ще се ПРЕРАЗПРЕДЕЛЯТ ПАЗАРИТЕ на мед. Едни държави ще изгреят на небосклона, други като България ще залезят и ще бъдат забравени.

    Да, пак ще има Български пчелари, които да произвеждат мед за собствени нужди и за нуждите на приятели и познати, но този мед вече няма да е КОНКУРЕНТОСПОСОБЕН нито като цена, нито като качество. И всичко това предстои да се случи в следващите 10 години........

    ПС: Това е ПЕСИМИСТИЧНАТА ПРОГНОЗА, като в същото време тя е и много РЕАЛИСТИЧНА. Оптимистична прогноза за съжаление няма, защото тя ще се базира на някакво ЧУДО, което все още не е открито.

  7. #7
    VIP Автор
    Регистриран
    14.02.2014
    Мнения
    1,056
    Пчеларски район
    Сливен
    За щастие на пчелите те си имат нас пчеларите. И докато има пчелари ще има и пчели.
    Винаги може по-добре.

  8. #8
    Super Moderator
    Регистриран
    21.09.2012
    Мнения
    1,566
    Пчеларски район
    Русенски
    При всички положения Байерн ще намажат, чек мейта не е никак евтин...

  9. #9
    Super Moderator
    Регистриран
    26.09.2010
    Мнения
    1,071
    Пчеларски район
    Добруджа
    пчелите няма да изчезнат но начина по които пчеларстваме - да... а икономическите загуби ще откажат не един и двама...
    Аз винаги искам хората да ми обяснят с прости думи за какво става въпрос. Ако те не могат, значи или те не го разбират или нещо не е наред.

  10. #10
    Заслужил Автор
    Регистриран
    06.07.2011
    Мнения
    473
    В Северна Америка МКБ е бил внесен 1996 г. през 2004 е имало случаи на появата му в Португалия. И в С. Америка в момента има пчели и хора печелещи от това и в Европа от 2004 досега няма инвазия на МКБ. Италия е със силно развито пчеларство и съм сигурен че мерките които вече са взети ще спат разпространението на МКБ.

 

 
Страница 1 от 14 12311 ... ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 1 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 1 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •