Собственик съм на пчелини с 200 основни пчелни се семейства в Северозападна България. Вчера след обяд при работа в пчелина установих,че след връщане от слънчогледова паша, пожълтели от прашеца на слънчогледа, пчелите падат пред кошерите. Стотици пълзящи , дезориентирани пчели не могат да излетят и да си намерят кошерите . След консултации стигнахме до заключение ,че семената на слънчогледа са третирани с неоникотиноиди и при по високи температури неоникотиноидите влизат в нектара на растението, от там, в пчелите. Част от тях умират на място, други се връщат объркани и безпомощни пред кошерите и след 2 часа умират .Щом пчелите умират, какво ще стане с нас, когато консумираме слънчогледово олио? Проби е невъзможно да се вземат, защото нивите при мен са много на брой и на различни арендатори. При положение, че една проба е 400лв, ако взема 10 проби са 4000лв, което е непосилно за мен. Остави това, но и при доказване на проблема няма да получа обезщетение . За огромните загуби, които търпим дори не искам да говоря. Не стига, че изкупната цена е ниска, а сега и добиви няма да има.