Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 3 от 10 ПърваПърва 12345 ... ПоследнаПоследна
Резултати от 21 до 30 от общо 97
  1. #21
    VIP Автор
    Регистриран
    12.02.2015
    Мнения
    3,284
    Пчеларски район
    Европа
    Аааа, и аз съм на опашката. Пчелоядите не са ли птици? Цяло лято ги развъждам!!!
    В живота няма по- голям смисъл, от това- да се бориш всеки ден. Арсен.

  2. #22
    Почетен Автор
    Регистриран
    30.11.2014
    Мнения
    972
    Пчеларски район
    Ямбол
    Цитат Първоначално публикувано от бат тянко Виж публикацията
    Аааа, и аз съм на опашката. Пчелоядите не са ли птици? Цяло лято ги развъждам!!!
    Не влизаш в класацията!? Развъждаш цяло лято,ама резултата е лош.Популацията е слаба,значи слабо храниш.Затова опъни още 5 реда по 20 кошера,та вместо по 4–5 голошарчета да отглеждат по 7–8.Тагава си 100/100 вътре.Разбира се,като извършиш някои фиктивни формалности.Така било в ВG–то.

  3. #23
    VIP Автор
    Регистриран
    12.02.2015
    Мнения
    3,284
    Пчеларски район
    Европа
    Лош, ама друг път. Като хвръкнат скриват слънцето!
    В живота няма по- голям смисъл, от това- да се бориш всеки ден. Арсен.

  4. #24
    Почетен Автор
    Регистриран
    30.11.2014
    Мнения
    972
    Пчеларски район
    Ямбол
    Цитат Първоначално публикувано от бат тянко Виж публикацията
    Лош, ама друг път. Като хвръкнат скриват слънцето!
    Е,те това чаках да напишеш през тези 5–6 дена.А сега сериозно. Ако гадините са много, търси помоща на обучени соколи или орлета.Пушката/каквато и да е тя/не ги стряска.Изместват се,но пак са на магистралата.

  5. #25
    VIP Автор
    Регистриран
    25.05.2015
    Мнения
    7,997
    Пчеларски район
    София,Златарица,Елена
    Има по лесни начиниГлеш смоци и ги пущаш където са им дупките а ако не ти се занимава да гледаш смоци вземаш една мисирия и има запушваш дупките когато имат малки

  6. #26
    Почетен Автор
    Регистриран
    30.11.2014
    Мнения
    972
    Пчеларски район
    Ямбол
    Цитат Първоначално публикувано от jdrumev Виж публикацията
    Има по лесни начиниГлеш смоци и ги пущаш където са им дупките а ако не ти се занимава да гледаш смоци вземаш една мисирия и има запушваш дупките когато имат малки
    Отпадат и двата прийома.А къде са им гнездилищата/дупките/.При нас,на отвесните брегове на Тунджа дупки бол,с хиляди. Ха търси или познай/гадай/ коя на кого.

  7. #27
    VIP Автор
    Регистриран
    25.05.2015
    Мнения
    7,997
    Пчеларски район
    София,Златарица,Елена
    Цитат Първоначално публикувано от Гогол Виж публикацията
    Отпадат и двата прийома.А къде са им гнездилищата/дупките/.При нас,на отвесните брегове на Тунджа дупки бол,с хиляди. Ха търси или познай/гадай/ коя на кого.

    Той бати Тянко не го бърка броя на дупките той е тънак специалист по запълване на дупки не си ли слушал легендите за него

  8. #28
    Потребител
    Регистриран
    30.12.2010
    Мнения
    80
    Пчеларски район
    общ. Свищов

  9. #29
    Автор
    Регистриран
    19.02.2016
    Мнения
    146
    Пчеларски район
    Добруджа
    Линка е малко стар ама по-новата информация е все в платени сайтове .
    https://www.technavio.com/blog/top-1...n-seeds-market
    Това са компаниите които държат основният пазарен дял на семена в Европа ( с уговорката че не всички са в сегмента " пшеница/рапица/царевица/слънчоглед " т.е. масовката в България ) . Байер и Монсанто се обединиха , ChemChina си купиха Syngenta и Makteshim Agan ( ADAMA ) - значи от топ 4 , 3 произвеждат и семената и химията свързана с тях .
    В последните 20г ( +/-5 ) нещо се случи в Българските полета , и то се случи със съзнателното неучастие на голяма част от пчеларската общественост - трайното преминаване към неприсъщи за България сортове , осигуряващи по-високи добиви , изискващи много химия ( сборно препарати за РЗ и изкуствени торове ) и ( според семепроизводителите ) малко или никакво естествено опрашване - уедрено и интензивно земеделие . Караха я на принципа " И без петел ще съмне " а тя стана сега " Кой ми с.а в гащите " .
    Производител на зеле казва " ами сея холандски сорт , изкупуват ми го като " зеле " - ама изкарвам 8-10 т/дка , не става за кисело , за кисело трябва да сея японски сорт ама дава 4-5т/дка .
    Отива земеделеца при доставчика на семена и препарати , ще сее рапица , и му казват :
    http://multilingual.bionetsyst.com/i...1329512102.pdf
    И няма дума за опрашване . И колкото и да не ни харесва няма и да има , щото хората от опит знаят че ако пръскат и торят ще изкарат . И този опит е вече повече от 10 годишен , минаха времената когато масово се сееше Кнежа 509 ( царевица ) дето при +35 градуса ни пчела ни дявол я опрашваше или слънчоглед Сан Лука . За слънчогледа въобще няма смисъл , има хибриди дето даже пчелите не ги кацат . За пшеницата - ами може да не знаете ама на пазара вече има и хибридна пшеница ( т.е. тип хибрид който е година за година ) . И като казват някои хора " аз се разбрах с арендатора , и той плати по-скъпия препарат , че бил щадящ - пишете активното вещество , че аз съм прост ама скъпото е или хлорпирифос или неоникотиноид - ето Байер какво казват :
    http://www.cropscience.bayer.bg/BCSW.../$file/OSR.pdf
    "Биская® е толеран-
    тен към пчелите инсектицид и не оказва
    влияние върху храненето или поведението
    им. Пръскането може да се направи само с
    наземна техника сутрин или вечер, когато
    пчелите не са в летеж. Протеус® също е
    разрешен в този период, но третирането
    трябва да се прави само надвечер, когато
    пчелите не са вече в посева. Веднъж изсъх-
    нал върху растенията Протеус® няма нега-
    тивен ефект върху пчелите на следващия
    ден". ( в цялата брошура единственият момент когато се споменават пчели е при инсектицидите , таблица с ползи от опрашване или нещо подобно няма )
    И Биская и Протеус са на базата на прословутите неоникотиноиди . И сигурно няма рапица в България дето не е пръскана веднъж с тях . Актара , Моспилан и пр.
    Важното е да има революционно настроение , щото някак все забравят че въпреки че са забранени за третиране на семена , тия препарати никога не са забранявани изцяло за вегетативно пръскане .
    Много дълга стана и си забравих мисълта , но , не може да сте прочели тонове излишна литература за отглеждането на пчели , а да не знаете елементарни неща за средата в която ги отглеждате .
    Мдааа , мисълта ми беше - една кампания за ползите от опрашването да има ( за един препарат за слънчоглед ( фунгицид ( според търговците вдига добива до 15 % ) има повече реклама отколкото целият панаир за неоникотиноидите )) , една кампания за качеството и ползите от употребата на пчелен мед ( че някои хора ни вкараха във филма " антибиотици , глифозат , инверт " ) . Нещо позитивно вкарайте , баш активистите , че ако пуснете едно търсене в гуглето за " пчели " ще се депресирате . И си избийте от главата мисълта че зърнарите са едни хора дето " хвърлят едно семе в земята и жънат пари и субсидии " . Никак не е проста работа земеделието , в днешно време .Беше то дето " даскала , попа и кмета " гледаха пчели а останалите бяха неграмотни .
    Ако съм пропуснал нещо ще ме прощавате , ако някой се е засегнал моля само да не се хваща за пропусната запетая или неправилно изписана дума - това си е мое мнение и се надявам да е полезно на хора които тепърва почват в район подобен на моя .
    Този пост е редактиран от old_greyish; 15.04.2017 в 23:16. Причина: допълване

  10. #30
    Забранен
    Регистриран
    22.12.2015
    Мнения
    2,122
    Пчеларски район
    обл.Плевен
    А ти виждал ли си Кнежа 611, 613 на поливно. Такова нещо не съм виждал от 20 години. Ластунката му е дебела колкото на мамулите на Пионер. Вече не помня колко даваше от декар, ама като видиш какви мамули прави, само да ти е кеф да ги гледаш.

 

 
Страница 3 от 10 ПърваПърва 12345 ... ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 2 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 2 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •