Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 1 от 4 123 ... ПоследнаПоследна
Резултати от 1 до 10 от общо 33
  1. #1
    Наблюдател
    Регистриран
    07.06.2016
    Мнения
    2
    Пчеларски район
    Бургаски

    Мерак голям, акъл малко. Началото:

    Здравейте. Привлече ме вашия занаят и реших, да му дам шанс да влезе в живота ми. Запленен съм от това, че пчелното семейство всъщност изобщо не е семейство а буквално е един организъм. Отварям тази тема, защото след време възнамерявам да направя блог за моите "приключения" в пчеларството. И желая да почерпя от вашия опит, разбира се! Та малко информация:
    От близо 2 месеца съм си накупил литература, чета, гледам видео и колкото повече научавам толкова повече разбирам, че нищо все още не знам .
    В градината пред вкъщи разполагам с няколко кошера (подарък), които за съжаление са били занемарени от няколко години. Все пак виждам, че от два от тях излизат пчели, така че не всичко е загубено, все още. Ето и малко снимки:
    IMG_20170227_165251.jpg
    IMG_20170227_165318.jpg
    IMG_20170227_165347.jpg
    IMG_20170227_165445.jpg
    IMG_20170227_165508.jpg
    Кошерите са обърнати с входовете на юг. Старички са, което ги прави идеални за начинаещ пчелар. Когато навляза по- навътре в материала, тогава ще взема нови. Отвореният кошер е един от празните. В момента вадя големи пити (плодникови?) от празните кошери, изрязвам меда и прашеца които имат по тях и го слагам в хранилките на 2-та пълни. Всички съвети и всяка градивна критика е добре дошла. А сега и малко въпроси:
    1. Какви са ми кошерите ? По мое мнение са дадан-блат 12-ки но не съм запознат с всички видеве (все още), за да кажа със сигурност, че са такива.
    2. Мястото на "пчелина" е на около 10 метра от железопътна линия(вижда се на снимките). Това доколко пречи, като се има на предвид, че не минават много влакове (те ЖП-то го ликвидираха , но остава въпроса за електропреносната с-ма?
    3. Искам да разбера точно как да дезинфекцирам празните кошери и плодниковите рамки в тях?
    4. Как да ги реновирам след дезинфекцията? Да свалям ли боята нацяло? Съветите ви ще ми бъдат от полза!
    5. По какъв начин мога да разбера каква порода са пчелите в 2-та пълни кошера ?
    6. Как да складирам вече дезинфекцираните рамки, кошери, магазини? Живея в къща, мога да отделя малко място за склад, но ако има възможност за складиране на открито в двора ще е по- добър вариант.
    7. Разбирам че пчелина ми е на открито. Смятам да засадя увивни растения (жив плет) до оградата с цел завет. Какъв жив плет да направя и на какво разстояние от него трябва да е 1-вия ред?
    8. Правилно ли подхранвам? И какво още мога да направя за да спася пълните кошери ?
    Имам още толкова много въпроси, но това са (поне според мен) за момента най- важните действия които трябва да предприема.

    Благодаря предварително.
    П.С. Коментари от тип "Чети във форума, тука всичко си пише" не обичам. Да захапал съм го, чета го, но информацията е ОГРОМНА за да се осмисли за 1-2 дена та дори и 1-2 месеца. Ако решите да пишете такива коментари то вместо да си хабите думите дайте някой полезен линк за някой от въпросите. Благодаря!
    Има ли желание има и начин!
    Надеждата умира последна, мерака не умира никога :).

  2. #2
    VIP Автор
    Регистриран
    06.04.2011
    Мнения
    3,123
    Кошерите са ,,Дадан-Блат ,,.
    Момче на повечето въпроси си отговорил сам. Браво .
    Важно е , че имаш мерак да гледаш пчели , а това е знак , че ще успееш .

  3. #3
    Като за начало не храни с този мед от празните кошери ако не си сигурен че е годен за храна имам предвид ,че може да пренесеш някоя болест и на живите .Също така затвори празните кошери в за да не влизат пчели и да крадат мед ,че пак може да прихванат някоя болест или да предизвикаш нападение .Успех не спираи да четеш

  4. #4
    VIP Автор
    Регистриран
    22.12.2010
    Мнения
    4,027
    Цитат Първоначално публикувано от Icoshimo Виж публикацията
    Здравейте. Привлече ме вашия занаят и реших, да му дам шанс да влезе в живота ми. Запленен съм от това, че пчелното семейство всъщност изобщо не е семейство а буквално е един организъм. Отварям тази тема, защото след време възнамерявам да направя блог за моите "приключения" в пчеларството. И желая да почерпя от вашия опит, разбира се! Та малко информация:
    От близо 2 месеца съм си накупил литература, чета, гледам видео и колкото повече научавам толкова повече разбирам, че нищо все още не знам .
    В градината пред вкъщи разполагам с няколко кошера (подарък), които за съжаление са били занемарени от няколко години. Все пак виждам, че от два от тях излизат пчели, така че не всичко е загубено, все още. Ето и малко снимки:

    Кошерите са обърнати с входовете на юг. Старички са, което ги прави идеални за начинаещ пчелар. Когато навляза по- навътре в материала, тогава ще взема нови. Отвореният кошер е един от празните. В момента вадя големи пити (плодникови?) от празните кошери, изрязвам меда и прашеца които имат по тях и го слагам в хранилките на 2-та пълни. Всички съвети и всяка градивна критика е добре дошла. А сега и малко въпроси:
    1. Какви са ми кошерите ? По мое мнение са дадан-блат 12-ки но не съм запознат с всички видеве (все още), за да кажа със сигурност, че са такива.
    2. Мястото на "пчелина" е на около 10 метра от железопътна линия(вижда се на снимките). Това доколко пречи, като се има на предвид, че не минават много влакове (те ЖП-то го ликвидираха , но остава въпроса за електропреносната с-ма?
    3. Искам да разбера точно как да дезинфекцирам празните кошери и плодниковите рамки в тях?
    4. Как да ги реновирам след дезинфекцията? Да свалям ли боята нацяло? Съветите ви ще ми бъдат от полза!
    5. По какъв начин мога да разбера каква порода са пчелите в 2-та пълни кошера ?
    6. Как да складирам вече дезинфекцираните рамки, кошери, магазини? Живея в къща, мога да отделя малко място за склад, но ако има възможност за складиране на открито в двора ще е по- добър вариант.
    7. Разбирам че пчелина ми е на открито. Смятам да засадя увивни растения (жив плет) до оградата с цел завет. Какъв жив плет да направя и на какво разстояние от него трябва да е 1-вия ред?
    8. Правилно ли подхранвам? И какво още мога да направя за да спася пълните кошери ?
    Имам още толкова много въпроси, но това са (поне според мен) за момента най- важните действия които трябва да предприема.

    Благодаря предварително.
    П.С. Коментари от тип "Чети във форума, тука всичко си пише" не обичам. Да захапал съм го, чета го, но информацията е ОГРОМНА за да се осмисли за 1-2 дена та дори и 1-2 месеца. Ако решите да пишете такива коментари то вместо да си хабите думите дайте някой полезен линк за някой от въпросите. Благодаря!
    Отговорите, ще бъдат в реда на въпросите, за да не пропусна нещо.
    1. Правилно си се ориентирал - 12 рамков дадан-блат (ДБ).
    2. Казваш, че жп трафика е нищожен, дано си прав, защото инак ще имаш доста загубени летящи пчели, размазани по влаковете. Електрическата мрежа създава магнитно поле, което не е за пренебрегване.
    3 На плодниковите рамки, им изрежи восъка и го претопи, след което можеш да ги дезинфектираш със загрят 3 % разтвор на сода каустик. Но според мен, си купи и скови нови рамки, които са по около 40 ст. Сандъците задължrтелно с газовата горелка от вътре. Не e удачно да подхранваш живите семейства с пити мед от умрелите семейства - това е основно правило в пчеларството и се постарай да го спазваш! За подхранване сега, можеш да си закупиш готови питки на цена 2-3 лв.
    4 Реновирането е трудоемък процес. Желателно е да премахнеш старата боя, която вероятно е доста подкожушена, следва безиросване и боядисване. Не е удачно за реновиране да се ползва боя на водна основа, след като предишната боя е била блажна. Задължително види с винтоверта, защото гвоздеите са ала-бала. Ако се налага, подмени покривната ламарина с алуминиеви плаки, които можеш да си закупиш от някоя печатница, но съобрази размера.
    5. Породата е мелез
    6. За складиране на дезинфекциран или реновиран инвентар е достатъчно, да е под сушина тип навес.
    7. Не е задължителна да сееш жив плет от всички страни. Страната на имота, към която са обърнати прелките, може да пропуснеш.
    8. За това вече споменах в т.3

    От мен толкова за сега
    Този пост е редактиран от kuline; 27.02.2017 в 21:19.

  5. #5
    Автор
    Регистриран
    07.10.2010
    Мнения
    104
    Пчеларски район
    ДОБРИЧКА
    Ако можеш ги премести от там жп е много близо ще ги смущава главно зимата

  6. #6
    VIP Автор
    Регистриран
    27.09.2014
    Мнения
    5,703
    Пчеларски район
    Бургас
    Цитат Първоначално публикувано от Icoshimo Виж публикацията
    От близо 2 месеца съм си накупил литература, чета, гледам видео .....
    Тъкмо дописах последната глава на календарния и спря тока. Всичко отиде на вятъра . Тъкмо да почна отново и видях горното. Приложи прочетеното и давай въпросите един-по един.

  7. #7
    Автор
    Регистриран
    08.03.2015
    Мнения
    124
    Състоянието им е потресаващо! След като са само 2 живите отдели 120лв за 2 кошера и ги настани в тях. Всички тези стари кошери и пити могат да крият изненади с който и опитен пчелар би се затруднил да се справи. А ако не ти се отделят 120-150 лв за 2 сандъка хич не се и захващай. С години само ще наливаш и отгоре трудно ще излезеш. Виждам че има мегдан вместо както си ги лепнал до жп линията ги дръпни в другия край на имота поне да увеличиш разстоянието максимално от релсите. Само с четене по форумите няма да стане тук всеки споделя опит, но той вече е придобит от практиката информацията от форума и интернет като цяло може да се ползва като за обогатяване. Намери някой пчелар който се занимава с това от дълги години да ти покаже и обясни базата и след това ползвай други източници за обогатяване на знания. Като за начало си допуснал няколко огромни грешки както сам виждаш и това затвърждава моето мнение, че само с четене няма да стане. Запомни едно такива тънки сметки като да даваш стари пити с нула знание за техният здравен статус за подхранване и ползването на тези изгнили сандъци като се успокояваш, че като за начинаещ ставали няма да го докараш доникъде. Сядаш смяташ след като имаш мерак значи всичко друго е на заден план. Моят съвет е взимаш 2 нови сандъка тези ги прибираш някъде засега. След това настаняваш живите семейства в новите сандъци взимаш подхранващи питки прашецомедови продават дърпат семействата много от тях. Тия стари хранилки и преградните дъски всичко разкарваш само като ги видях и лошо ми стана...започваш първо да четеш за пролетното развитие на семействата след това как да ги подготвиш за паша. Говориш с пчеларите от региона и питаш каква паша има за да знаеш кога трябва да си готов. Много е важно и се концентрирай да четеш информация която само сега ти е нужна, а не сега да четеш примерно как се зазимяват семейства. За да не става каша в главата ти от тоновете информация. Бъди готов много пари да хвръкнат по тез пчели и ако още от сега ти се свиди за нови сандъци и хранилки,рамки елементарните неща заеби нема да стане казвам ти го.

  8. #8
    VIP Автор
    Регистриран
    27.03.2015
    Мнения
    3,560
    Пчеларски район
    Криводол и Враца
    Мерак голям, акъл малко. Началото:

    Виж да не си алергичен първо и най важното.
    Давай с тия кошери щом има здрави пити значи доскоро е имало пчели ако не бе така есента да са ги разграбили а преди това молеца. Давай със тия съндъци ама ги мини с горелката и тия преградни дъски ги изхвърли изхвърли и дъното сложи мрежа и така я направи да можеш да слагаш някоя мукава ако искаш да ги затваряш. Питите ги слагаш някъде в плътен шкаф и дамска превръзка напоена с мравчена киселина (работи внимателно с нея) в последствие слагаш на отводка ако не даде фира значи са читави (ама не е най умното решение). Пробвай с тия и ако не ти мине мерака купуваш нови. С 2кошера се работи кофти малко са по на там или правиш 2 отводки или купуваш още 2-3 да можеш да жонглираш.
    Успех.
    Тия кошери са изкарали 20г. могат да изкарат още толкова ако купиш нови (от кофти производител) и се разсъхнат ще се разачароваш.Едно време по иначе ги правеха и слънцето по друго грееше.

  9. #9
    VIP Автор
    Регистриран
    22.12.2010
    Мнения
    4,027
    Не се безпокой за пчелните сандъци, който става - става, който - не става на огъня. Аз имам действащи сандъци, които са ми набори. Пробвай, помъчи се, ако още това те разочарова и ти мине мерака, значи не си за пчелар. Има време за нови сандъци. Малко са пчеларите започнали с нови сандъци от началото, както са и малко шофьорите изкарали шофьорска книжка и са се качили веднага в нови коли.
    Предполагам знаеш, че човек се учи от трудностите, които среща във всяко начинание!

  10. #10
    Почетен Автор
    Регистриран
    29.09.2010
    Мнения
    865
    Кошерите са от времето, когато имаше БДС и той се спазваше. Ако кошерите са здрави, не бързай да ги сменяш с нови. Първият ми кошер с пчели, с който започнах да се занимавам с пчеларство е точно като твоите. Единственото му слабо място бе покривната табла. В резултат от заклейването и от пчелите, при вдигането и с помощни средства като отвертка, постепенно таблата се разпадна и стана неизползваема. Сега, с този кошер работя без табла. Покривам плодника с рамките и пчелите с найлон, над него слагам празен магазин, пълен с затоплящи материали - парцали, дунапрен и т.н.

 

 
Страница 1 от 4 123 ... ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 1 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 1 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •