Здравейте. Привлече ме вашия занаят и реших, да му дам шанс да влезе в живота ми. Запленен съм от това, че пчелното семейство всъщност изобщо не е семейство а буквално е един организъм. Отварям тази тема, защото след време възнамерявам да направя блог за моите "приключения" в пчеларството. И желая да почерпя от вашия опит, разбира се! Та малко информация:
От близо 2 месеца съм си накупил литература, чета, гледам видео и колкото повече научавам толкова повече разбирам, че нищо все още не знам .
В градината пред вкъщи разполагам с няколко кошера (подарък), които за съжаление са били занемарени от няколко години. Все пак виждам, че от два от тях излизат пчели, така че не всичко е загубено, все още. Ето и малко снимки:
IMG_20170227_165251.jpg
IMG_20170227_165318.jpg
IMG_20170227_165347.jpg
IMG_20170227_165445.jpg
IMG_20170227_165508.jpg
Кошерите са обърнати с входовете на юг. Старички са, което ги прави идеални за начинаещ пчелар. Когато навляза по- навътре в материала, тогава ще взема нови. Отвореният кошер е един от празните. В момента вадя големи пити (плодникови?) от празните кошери, изрязвам меда и прашеца които имат по тях и го слагам в хранилките на 2-та пълни. Всички съвети и всяка градивна критика е добре дошла. А сега и малко въпроси:
1. Какви са ми кошерите ? По мое мнение са дадан-блат 12-ки но не съм запознат с всички видеве (все още), за да кажа със сигурност, че са такива.
2. Мястото на "пчелина" е на около 10 метра от железопътна линия(вижда се на снимките). Това доколко пречи, като се има на предвид, че не минават много влакове (те ЖП-то го ликвидираха , но остава въпроса за електропреносната с-ма?
3. Искам да разбера точно как да дезинфекцирам празните кошери и плодниковите рамки в тях?
4. Как да ги реновирам след дезинфекцията? Да свалям ли боята нацяло? Съветите ви ще ми бъдат от полза!
5. По какъв начин мога да разбера каква порода са пчелите в 2-та пълни кошера ?
6. Как да складирам вече дезинфекцираните рамки, кошери, магазини? Живея в къща, мога да отделя малко място за склад, но ако има възможност за складиране на открито в двора ще е по- добър вариант.
7. Разбирам че пчелина ми е на открито. Смятам да засадя увивни растения (жив плет) до оградата с цел завет. Какъв жив плет да направя и на какво разстояние от него трябва да е 1-вия ред?
8. Правилно ли подхранвам? И какво още мога да направя за да спася пълните кошери ?
Имам още толкова много въпроси, но това са (поне според мен) за момента най- важните действия които трябва да предприема.

Благодаря предварително.
П.С. Коментари от тип "Чети във форума, тука всичко си пише" не обичам. Да захапал съм го, чета го, но информацията е ОГРОМНА за да се осмисли за 1-2 дена та дори и 1-2 месеца. Ако решите да пишете такива коментари то вместо да си хабите думите дайте някой полезен линк за някой от въпросите. Благодаря!