Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 1 от 2 12 ПоследнаПоследна
Резултати от 1 до 10 от общо 14

Тема: НУКЛЕУСИ

  1. #1
    Заслужил Автор
    Регистриран
    26.09.2010
    Мнения
    252

    НУКЛЕУСИ



    Ето какво сътворих - 2 отделения по 4 рамчета 1/4 ДБ . Колеги , предлагам тук да споделяме идеите си за нуклеуси и помощни кошерчета ! wink;
    Невсичко с две бузи е лице !

  2. #2
    ANIBAL
    Guest
    Аз ползвам магазини.

  3. #3
    VIP Автор
    Регистриран
    06.01.2011
    Мнения
    1,125
    Пчеларски район
    с. Воднянци, обл. Видин
    Бай Пчеличко дай снимки и от вътре да видим как точно си направил разделението? Аз миналата година правих подобни оплодни сандъчета

    а ето и рамките за тях

  4. #4
    Почетен Автор
    Регистриран
    25.09.2010
    Мнения
    554
    Колега,ще ти дам една идея.Защо не намалиш дебелината на горната летва до 10мм?Помисли,и ще разбереш,какво ще спечелиш.

  5. #5
    Заслужил Автор
    Регистриран
    29.09.2010
    Мнения
    248
    Цитат Първоначално публикувано от kosta zhelev
    Аз ползвам магазини.
    Желев дай снимков материал и обясни как ги ползваш тези магазини за тази цел.

  6. #6
    VIP Автор
    Регистриран
    06.01.2011
    Мнения
    1,125
    Пчеларски район
    с. Воднянци, обл. Видин
    Цитат Първоначално публикувано от buci59
    Колега,ще ти дам една идея.Защо не намалиш дебелината на горната летва до 10мм?Помисли,и ще разбереш,какво ще спечелиш.
    Опасявам се че ще станат много нестабилни и ще започнат да се усукват, иначе знам какво губя така, то и без това рамките са си малки, още няколко кв.см само ще са им от полза.

  7. #7
    ANIBAL
    Guest
    Значи,ще има малко антракт.Наистина ще снимам ,но ще ги качвам с колега.Сега съм на голямо разстояние от тях.Но утре ще си ходя.Ще подновявам кошери.И пчелина ще снимам да го видите.Но моля малко за търпение.Всички се отзовавате много добре на моите въпроси и молби.И аз съм задължен да ви удовлетворя.Но ще се загубя малко, да не вземете да си помислите,че изчезвам.

  8. #8
    Модератор
    Регистриран
    06.10.2010
    Мнения
    2,300
    Пчеларски район
    Орестиада, Гърция
    снимката е от интернет, но ми хареса сглобката затова я качвам.



    За оплождане на майки със строго некомерсиална цел, препоръчвам обемисти нуклеуси с цели рамки- ЛР или магазинни.
    Пробвал съм и двата варианта (магазини надставки разделени на две отделения) и различни по обем нуклеуси с цяла ЛР рамка. Предпочитанията ми са за вторите. При ЛР рамката нуклеуса се развива по-бързо, за това препоръчвам да е по възможност не по-малко от 5 рамки(6 рамки би бил добре, въпреки че 8 би отговорил на всички нужди, но за да е по-практично и да има взаимозаменяемост най-добре корпус, който евентуално да се разделя на 2) След месец от пронасянето (когато майката се маркира и изземва) обема на нуклеуса нараства двойно- ако започнем с 1пило и 1(непълна) мед при пронасяне трябва да добавим още две основи.

    Големия обем дава гъвкавост, а взаимозаменяемите пити -практичност. Винаги може според нуждата даден нуклеус да стане отводка и обратното- да се разцепи на две и да се превърне в 2 нуклеуса; както и при нужда майките да презимуват там.

    Жалко че повечето от вас използват ДБ, изпускате толкова много преимущества.
    There is a danger that by placing too much emphasis on external uniformity, we may lose the much more important objective of performance.

  9. #9
    Заслужил Автор
    Регистриран
    26.09.2010
    Мнения
    252

    Ето отвътре и рамката "носител" . :D Междудругото идеята откраднах от снимките на Евгени Филимонов , за които му благодаря !
    Невсичко с две бузи е лице !

  10. #10
    Почетен Автор
    Регистриран
    26.09.2010
    Мнения
    607
    Това направих пез почивните дни.Смятам да го ползвам за запасни майки.
    Силата присъства там, където работи мисълта.

 

 
Страница 1 от 2 12 ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 1 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 1 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •