Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 2 от 4 ПърваПърва 1234 ПоследнаПоследна
Резултати от 11 до 20 от общо 36
  1. #11
    Почетен Автор
    Регистриран
    02.02.2015
    Мнения
    666
    Цитат Първоначално публикувано от valaz Виж публикацията
    Познат пчелар извън форума сподели много добри впечатления от Хербастрипс. Предстои да го изпробвам.
    Аз също съм на мнение че препарат работи може би не в срока посочен от производителя но работи, основната съставка в див Пелин също като в КАС81, тази година бях в дилема дали него или да експериментирам с арж. рецепта, но заложих на второто по финансови причини. Ако бях избрал хебастрипс щях след 14 дни да сменя лентите с нови, но именно това щеше да повиши цената на третирането. Ще си позволя да цитирам един много уважаван от мен приятел и пчелар"Всеки сам решава с главата и с парите си"

  2. #12
    VIP Автор
    Регистриран
    04.01.2012
    Мнения
    2,799
    Аз съм тотално разочарован от аржентинската рецепта. Пълна глупост. Пробвах я в няколко варианта на групи от по 7-8 семейства. Преди седмица им сложих чекмейт за да видя резултата и познай. На втория ден по намазката имаше .....

  3. #13
    Почетен Автор
    Регистриран
    02.02.2015
    Мнения
    666
    Съжалявам да прочета това, аз все още не съм тествал контролите, но искам да избегна третирането с амитраз и кумафос, че дори и флуметрин, мисля че с късното третиране с ОК при необходимост нещата ще са в норми

  4. #14
    Заслужил Автор
    Регистриран
    06.07.2011
    Мнения
    473
    И аз третирах с ОК и глицерин със кърпички, поставени върху рамките. След контролното третиране, чрез пулверизиране с ОК, резултатът беше, след осмият ден няколко стотин акара. Преди да пълверизирам, кърпичките престояха в кошерите 40 дни. През тези 40 дни постоянно падаше акар.

  5. #15
    Почетен Автор
    Регистриран
    27.05.2014
    Мнения
    984
    Пчеларски район
    русе
    Тази седмица ми подариха един силен кошер на 9 рамки с пчели ДБл, три от които със открито и запечатано пило - данни от вчера, който не е отварян от 4г. най-малко...вчера го прехвърлих в мой кошер, защото стария се разпадаше и няма как да го закарам до дома...дайте ми съвет - да го третирам ли с разните му препарати, с които моря моите кошери - с ОК ноември основно, или да го оставя да изпролети без третиране?

  6. #16
    Почетен Автор
    Регистриран
    28.05.2013
    Мнения
    784
    Пчеларски район
    Карлово,Своге,Храбърско
    Цитат Първоначално публикувано от Илиев Виж публикацията
    Тази седмица ми подариха един силен кошер на 9 рамки с пчели ДБл, три от които със открито и запечатано пило - данни от вчера, който не е отварян от 4г. най-малко...вчера го прехвърлих в мой кошер, защото стария се разпадаше и няма как да го закарам до дома...дайте ми съвет - да го третирам ли с разните му препарати, с които моря моите кошери - с ОК ноември основно, или да го оставя да изпролети без третиране?
    С нищо не бих го морил! На следващата година, когато започнеш да го отваряш и добиваш мед от него може би, ще се наложи да го третираш!

  7. #17
    Почетен Автор
    Регистриран
    29.09.2010
    Мнения
    865
    Цитат Първоначално публикувано от Илиев Виж публикацията
    Тази седмица ми подариха един силен кошер на 9 рамки с пчели ДБл, три от които със открито и запечатано пило - данни от вчера, който не е отварян от 4г. най-малко...вчера го прехвърлих в мой кошер, защото стария се разпадаше и няма как да го закарам до дома...дайте ми съвет - да го третирам ли с разните му препарати, с които моря моите кошери - с ОК ноември основно, или да го оставя да изпролети без третиране?
    Ако това семейство не е третирано 4 години и въпреки това е оцеляло, то явно е развило естествена устойчивост към акара. Това го прави много ценно. Опитай се, догодина да си направиш отводка от него.

  8. #18
    VIP Автор
    Регистриран
    01.04.2014
    Мнения
    2,740
    Цитат Първоначално публикувано от valaz Виж публикацията
    ...явно е развило естествена устойчивост към акара...
    Има ли изобщо такива семейства? Ако имаше, досега да се е разчуло из държавите, където се харчат много пари за приложна наука.
    На всеки сложен въпрос има лесен и разбираем за всички грешен отговор
    "Погледнато формално, всичко е нормално, погледнато нормално, всичко е формално" - Радой Ралин

  9. #19
    Почетен Автор
    Регистриран
    29.09.2010
    Мнения
    865
    Един от факторите, спомогнали за оцеляване на изоставено пчелно семейство е намаляването на размера на пчелните килийки, вследствие остаряването на питите. А на малки пчелни килийки, акара трудно се развива.

  10. #20
    VIP Автор
    Регистриран
    26.09.2010
    Мнения
    3,743
    Пчеларски район
    Раковски
    Цитат Първоначално публикувано от valaz Виж публикацията
    Един от факторите, спомогнали за оцеляване на изоставено пчелно семейство е намаляването на размера на пчелните килийки, вследствие остаряването на питите. А на малки пчелни килийки, акара трудно се развива.
    От 7 години НЕ използвам никакви препарати против акара,въпреки че тук-таме виждам акари.Всяка година подменям поне половината плодникови пити,демек нови-големи килийки....Смъртността е,колкото преди да спра да третирам,от 0 до 10%....Всъщност,с нищо не третирам.Наблягам на превенцията-нови пити в гнездото и отрано поставяне на СР.....
    Та Васко,малките килийки за които говориш,ги строят малко по дребни пчели,които се излюпват на 19-20 ден.А това време е НЕ достатъчно за узряване на новоизлюпените акари.....

 

 
Страница 2 от 4 ПърваПърва 1234 ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 1 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 1 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •