Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 3 от 4 ПърваПърва 1234 ПоследнаПоследна
Резултати от 21 до 30 от общо 36
  1. #21
    Super Moderator
    Регистриран
    17.08.2016
    Мнения
    6,024
    Пчеларски район
    Страната на чудесата
    Цитат Първоначално публикувано от Ангел Йосифов Виж публикацията
    Та Васко,малките килийки за които говориш,ги строят малко по дребни пчели,които се излюпват на 19-20 ден.А това време е НЕ достатъчно за узряване на новоизлюпените акари.....
    Нещо не разбирам. Малки килийки, малки пчели, които се излюпват по - рано/19-20 ден/. Това е НЕдостатъчно за узряването на новоизлюпените акари. Това добре ли е или не?

  2. #22
    VIP Автор
    Регистриран
    26.09.2010
    Мнения
    3,743
    Пчеларски район
    Раковски
    Цитат Първоначално публикувано от Трендафил Дончев Виж публикацията
    Нещо не разбирам. Малки килийки, малки пчели, които се излюпват по - рано/19-20 ден/. Това е НЕдостатъчно за узряването на новоизлюпените акари. Това добре ли е или не?
    Много добре разбираш,но...Всеки е виждал пчелите,но не всеки е разбрал.И аз бях в това число до,като не прочетох,а по късно и се уверих..На пръв поглед няма разлика в големината,но като се позагледа човек,разликата става видима.Освен това,изграждат по малки килийки със страна не по голяма от 5мм...Разлика в медосбора не видях.
    Та,Васко,най-вероятно говори за тез пчели и килийки,а от там и връзката с невъзможността за недоозряването на вс новоизлюпени акари.

  3. #23
    Super Moderator
    Регистриран
    17.08.2016
    Мнения
    6,024
    Пчеларски район
    Страната на чудесата
    Цитат Първоначално публикувано от Ангел Йосифов Виж публикацията
    Много добре разбираш,но...Всеки е виждал пчелите,но не всеки е разбрал.И аз бях в това число до,като не прочетох,а по късно и се уверих..На пръв поглед няма разлика в големината,но като се позагледа човек,разликата става видима.Освен това,изграждат по малки килийки със страна не по голяма от 5мм...Разлика в медосбора не видях.
    Това ясно.


    Та,Васко,най-вероятно говори за тез пчели и килийки,а от там и връзката с невъзможността за недоозряването на вс новоизлюпени акари
    Тук не го разбирам. Ако е така, значи е по - добре. Малки килийки, малки пчели, няма разлика в медосбора или и да има е незначителна. Но важното, че поради тази причина акара остава недоразвит и оттам и предполагам ще е по - малко в семейството. Ако е така то това е интересен факт. Това имам предвид.

  4. #24
    VIP Автор
    Регистриран
    26.09.2010
    Мнения
    3,743
    Пчеларски район
    Раковски
    Не помня,къде точно го четох това,но... Преди 3-4 години хванах рояк,който си изгради нови далци,въпреки,че имаше на разположение 2во,2тъмни и 2 новоизградени рамки.В 8 рамковия капан,от едната страна,бях поставил 2 празни рамки,за да уплътнят рамките,та да не се разместят при транспортиране.
    Та,роячето предпочело да си изгради нови пити,без да се възползва от наличните.Килийките бяха видимо по малки......
    След таз сполука,ми светна за прочетеното..

  5. #25
    VIP Автор
    Регистриран
    26.09.2010
    Мнения
    3,743
    Пчеларски район
    Раковски
    Цитат Първоначално публикувано от Трендафил Дончев Виж публикацията
    Това ясно.




    Тук не го разбирам. Ако е така, значи е по - добре. Малки килийки, малки пчели,
    Тук трябва да допълня,че и пчелите трябва да са от дребните,а не да чакаме,килийките да станат тесни,демек черни,бъкани с ......

  6. #26
    Super Moderator
    Регистриран
    17.08.2016
    Мнения
    6,024
    Пчеларски район
    Страната на чудесата
    Цитат Първоначално публикувано от Ангел Йосифов Виж публикацията
    Не помня,къде точно го четох това,но... Преди 3-4 години хванах рояк,който си изгради нови далци,въпреки,че имаше на разположение 2во,2тъмни и 2 новоизградени рамки.В 8 рамковия капан,от едната страна,бях поставил 2 празни рамки,за да уплътнят рамките,та да не се разместят при транспортиране.
    Та,роячето предпочело да си изгради нови пити,без да се възползва от наличните.Килийките бяха видимо по малки......
    След таз сполука,ми светна за прочетеното..
    И при мен се е случвало същото, по - точно при колега комшия, който хванал рояка, поставил му всичко, но оставил празно пространство. Завил го с един вълнен плат и го оставил. На другия ден ме вика. Там където няма дори рамки, направо на плата по една педя пити - новоизградени. На другите и пчели нямаше. Та този номер го знам и никога не им оставям празно пространство на рояци. А за малките килийки съм малко на обратното мнение. Винаги са по - големи когато ги градят наново. Такова ми е наблюдението. Единствено съм виждал дребни килийки и то доста дребни, но така и не разбрах от какви пчели са. Беше ги изровил един дзвер от корена на един храст, но имаше само пити и нищо друго.

  7. #27
    Почетен Автор
    Регистриран
    29.09.2010
    Мнения
    865
    Някога, до преди създаването на восъчните основи, пчелите са съществували само на свободно изградени от тях пити. Тогава, размерите на килийките са били по-малки от сегашните. По-късно, някой известен учен - пчелар, решил изкуствено да увеличи размера на пчелните килийки, а от там и размера на самите пчели. Идеята била, че по-големите пчели ще събират повече мед. С лека ръка променил нещо, създадено от природата и издържало изпитанията на естествения отбор в продължение на милиони години. Така се установил сегашния стандарт на размер на восъчните килийки. От друга страна обаче, по-големите пчели са по-уязвими от акари, болести и т.н. Някой пчелари, вероятно в САЩ, Канада или Австралия отглеждат своите пчели на пити с по-малки килийки. Тези пчели са по-дребни, но по-устойчиви на болести и акари.

  8. #28
    VIP Автор
    Регистриран
    06.03.2014
    Мнения
    2,255
    Пчеларски район
    Приморско
    Цитат Първоначално публикувано от valaz Виж публикацията
    Някога, до преди създаването на восъчните основи, пчелите са съществували само на свободно изградени от тях пити. Тогава, размерите на килийките са били по-малки от сегашните. По-късно, някой известен учен - пчелар, решил изкуствено да увеличи размера на пчелните килийки, а от там и размера на самите пчели. Идеята била, че по-големите пчели ще събират повече мед. С лека ръка променил нещо, създадено от природата и издържало изпитанията на естествения отбор в продължение на милиони години. Така се установил сегашния стандарт на размер на восъчните килийки. От друга страна обаче, по-големите пчели са по-уязвими от акари, болести и т.н. Някой пчелари, вероятно в САЩ, Канада или Австралия отглеждат своите пчели на пити с по-малки килийки. Тези пчели са по-дребни, но по-устойчиви на болести и акари.
    Мойте рамки са със 4,9мм килийки, но пак си имам акар. Летните ми пчели са по едри от зимните, а пък всички килийки са на един размер, незнам дали е от нефтозавода, но пък съм уж далече от него.

  9. #29
    Super Moderator
    Регистриран
    17.08.2016
    Мнения
    6,024
    Пчеларски район
    Страната на чудесата
    Това с размера на килийките и оттам и размера на пчелите ми се струва малко фантасмагорично. Все едно едно дете отгледано в малък апартамент и едно в голям. Кое ще стане по - голямо?

  10. #30
    Заслужил Автор
    Регистриран
    03.01.2016
    Мнения
    338
    Пчеларски район
    Павликени
    В голямата килийка се слага повече храна.А иначе и аз тази година имах едно семейство с видимо по дребни пчели,тънки и слаби,което обаче ми даде най много мед .

 

 
Страница 3 от 4 ПърваПърва 1234 ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 1 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 1 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •