Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 12 от 17 ПърваПърва ... 21011121314 ... ПоследнаПоследна
Резултати от 111 до 120 от общо 164
  1. #111
    VIP Автор
    Регистриран
    17.04.2013
    Мнения
    3,589
    Пчеларски район
    Сусурлево, Шопландия
    Цитат Първоначално публикувано от rumenggr Виж публикацията
    Хитро. Идеалната успоредност е за предпочитане. С подходящи по размер подложки се правят фалцовете с една оперция(показано е в тубата от един украинец)! 30градуса усложняват конструкцията излишно. Нагревателя ще има голям ход и трябва да пропада дълбоко под работния плот.
    Така е! Всяко решение има и предимства и недостатъци. Тук усложнението ще е от факта че едното рамо, носещо телта трябва да е подвижно, за да може да се ползва както под ъгъл, така и успоредно на материала. Има и друг начин - на едното място да има две точки на окачване - за успоредно и под ъгъл рязане. Разбичваш плоскости на размер - работиш под ъгъл. Правиш фалцове - телта е успоредна. Личното ми мнение е, че независимо от конструкцията тока през телта трябва да може да се регулира в определени граници, за да се режат добре материали с различна плътност.
    Когато мирогледа на един човек се свие толкова, че се превърне в точка, той казва:
    "Това е моята гледна точка"

  2. #112
    VIP Автор
    Регистриран
    01.04.2014
    Мнения
    2,740
    Цитат Първоначално публикувано от tsc1 Виж публикацията
    А колко е оптималната температура за добро рязане? И колко според теб е разликата в температурите на режещата и нережещата част на жицата? Мисля, че силно преувеличаваш възможността нережещата част да се нагрее до толкова, че да се скъса.
    Има и прост начин за управление на процеса, без контрол. Тока през жицата при започване процеса на рязане е такъв, че температурата да е оптимална. Ако приемем че рязането е с постоянна скорост, то нищо не пречи в момента на започване на рязането да започне да се вдига и тока през жицата, за да се компенсира охлаждането. В момента, в който рязането свърши, тока се връща на номиналната си стойност.
    Идеята на Корчев също е много добра и лесно реализуема!

    PS. Сетих се и за още един начин жицата да реже с еднаква температура - тя да не е успоредна спрямо материала, а под наклон примерно 30 градуеа. Тогава тя ще реже материала последователно по линията на рязане, не изцяло по цялата му дължина. По този начин в материала ще влиза винаги нагрята до оптималната температура жица.
    Когато се реже до 5 -6 см фибран, проблема не се усеща. Докато да се охлади реотана, гледаш - парчето отрязано вече. При 15 см фибран, както на мен ми се налага да режа, разликата в температурата е осезаема, като увелича тока, за да запазя скоростта на рязане, жицата извън фибрана започва да се зачервява и се отпуска, ако не се скъса преди това. А не е като да не мога да регулирам тока - източника ми е инверторния електрожен, който има цифрова индикация. Мога да регулирам с потенциометъра много прецизно.
    На всеки сложен въпрос има лесен и разбираем за всички грешен отговор
    "Погледнато формално, всичко е нормално, погледнато нормално, всичко е формално" - Радой Ралин

  3. #113
    VIP Автор
    Регистриран
    04.01.2012
    Мнения
    2,799
    Цитат Първоначално публикувано от agro Виж публикацията
    Когато се реже до 5 -6 см фибран, проблема не се усеща. Докато да се охлади реотана, гледаш - парчето отрязано вече. При 15 см фибран, както на мен ми се налага да режа, разликата в температурата е осезаема, като увелича тока, за да запазя скоростта на рязане, жицата извън фибрана започва да се зачервява и се отпуска, ако не се скъса преди това. А не е като да не мога да регулирам тока - източника ми е инверторния електрожен, който има цифрова индикация. Мога да регулирам с потенциометъра много прецизно.
    Едно от изделията на човека е захранване с автоматично регулиране на тока. Трябва да му се намира предназначение, трябва да се продава.

  4. #114
    VIP Автор
    Регистриран
    17.04.2013
    Мнения
    3,589
    Пчеларски район
    Сусурлево, Шопландия
    Цитат Първоначално публикувано от agro Виж публикацията
    Когато се реже до 5 -6 см фибран, проблема не се усеща. Докато да се охлади реотана, гледаш - парчето отрязано вече. При 15 см фибран, както на мен ми се налага да режа, разликата в температурата е осезаема, като увелича тока, за да запазя скоростта на рязане, жицата извън фибрана започва да се зачервява и се отпуска, ако не се скъса преди това. А не е като да не мога да регулирам тока - източника ми е инверторния електрожен, който има цифрова индикация. Мога да регулирам с потенциометъра много прецизно.
    Ами така кажи! Това е съвсем друга работа! Тук никакво регулиране няма да ти помогне с тази самоделка. Смени жицата с по-дебела, която да издържа механически на по-високи температури. Кардиналното решение е вертикална жица и рязане като на банцинг. Някои успешно ползват за режеща жица струни за китара.
    Когато мирогледа на един човек се свие толкова, че се превърне в точка, той казва:
    "Това е моята гледна точка"

  5. #115
    VIP Автор
    Регистриран
    01.04.2014
    Мнения
    2,740
    За вариант банциг мислих дълго, но накрая се отказах. Разрязване по дължина на лист дебел фибран първо ще е бавно, второ, ще се понакъдри малко, защото на ръка, дори и с линеал, няма да подавам съвсем равномерно. А при варианта гилотина просто пускам жицата върху материала и тя, под въздействието на теглото на подвижната рамка сама реже, много равномерно при това. При дебел кантал предполагам, че ще се появят други проблеми. Един вид, трябва ни тънка жица, която, дори и в нагрято състояние, да издържа на опън и да не се отпуска. Със струна от китара не съм пробвал, че съм скаран с музиката и не ми е попадала в ръцете. Но вероятно има видове съпротивителни проводници, които ще отговорят на посоченото изискване. Не ми е работа сега и за това да ровя и да се образовам. Все ще попадна на някого, дето ги знае тези жици.
    На всеки сложен въпрос има лесен и разбираем за всички грешен отговор
    "Погледнато формално, всичко е нормално, погледнато нормално, всичко е формално" - Радой Ралин

  6. #116
    VIP Автор
    Регистриран
    01.04.2014
    Мнения
    2,740
    Цитат Първоначално публикувано от tsc1 Виж публикацията
    ...Тук никакво регулиране няма да ти помогне с тази самоделка...
    Нали и аз това се опитвам да обясня от известно време насам.
    На всеки сложен въпрос има лесен и разбираем за всички грешен отговор
    "Погледнато формално, всичко е нормално, погледнато нормално, всичко е формално" - Радой Ралин

  7. #117
    VIP Автор
    Регистриран
    17.04.2013
    Мнения
    3,589
    Пчеларски район
    Сусурлево, Шопландия
    Цитат Първоначално публикувано от agro Виж публикацията
    За вариант банциг мислих дълго, но накрая се отказах. Разрязване по дължина на лист дебел фибран първо ще е бавно, второ, ще се понакъдри малко, защото на ръка, дори и с линеал, няма да подавам съвсем равномерно. А при варианта гилотина просто пускам жицата върху материала и тя, под въздействието на теглото на подвижната рамка сама реже, много равномерно при това. При дебел кантал предполагам, че ще се появят други проблеми. Един вид, трябва ни тънка жица, която, дори и в нагрято състояние, да издържа на опън и да не се отпуска. Със струна от китара не съм пробвал, че съм скаран с музиката и не ми е попадала в ръцете. Но вероятно има видове съпротивителни проводници, които ще отговорят на посоченото изискване. Не ми е работа сега и за това да ровя и да се образовам. Все ще попадна на някого, дето ги знае тези жици.
    Ще се наложи да се самоцитирам:
    Всяко решение има и предимства и недостатъци.
    Тук ти се предложиха много решения и ти не одобри нито едно! Искаш с тънката жица да прескочиш законите на физиката и в нищожен обем да събереш много енергия. Е не става! Ще трябва да направиш компромис с нещо.
    Аз съм до тук с идеите. Дерзай!
    Допускам, че скоро ще се появи и ентусиаст, който ще иска да си купува материала на блокове и после със самоделка, скована от летви да го цепи на листове с дебелина 5мм за топлоизолация.
    Когато мирогледа на един човек се свие толкова, че се превърне в точка, той казва:
    "Това е моята гледна точка"

  8. #118
    VIP Автор
    Регистриран
    04.01.2012
    Мнения
    2,799
    Човека сподели какво си е изработил и ти се хвана да му даваш акъл, без той да е искал съвет помощ и т.н. Сега чак го изкарваш виновен, че си е направил машинка която да му свърши необходимата работа пък следващия щял да е още по ........
    Оправяйте се помежду си ама не можах да се сдържа.

  9. #119
    VIP Автор
    Регистриран
    17.04.2013
    Мнения
    3,589
    Пчеларски район
    Сусурлево, Шопландия
    Цитат Първоначално публикувано от rosty_sz Виж публикацията
    Човека сподели какво си е изработил и ти се хвана да му даваш акъл, без той да е искал съвет помощ и т.н. Сега чак го изкарваш виновен, че си е направил машинка която да му свърши необходимата работа пък следващия щял да е още по ........
    Оправяйте се помежду си ама не можах да се сдържа.
    Искаш ли преди да продължиш с заяжданията и обидите да прочетеш темата от самото и начало? По твоята "мъдра" логика човек може да пише по дадена тема само ако бъде изрично попитан ли? Ти ли раздаваш поканите?
    Когато мирогледа на един човек се свие толкова, че се превърне в точка, той казва:
    "Това е моята гледна точка"

  10. #120
    VIP Автор
    Регистриран
    22.12.2010
    Мнения
    4,030
    Цитат Първоначално публикувано от tsc1 Виж публикацията
    Искаш ли преди да продължиш с заяжданията и обидите да прочетеш темата от самото и начало? По твоята "мъдра" логика човек може да пише по дадена тема само ако бъде изрично попитан ли? Ти ли раздаваш поканите?
    Как тъй само ти не си поканения в този форум? Червен килим ли искаш да ти турим? Как само на теб ти се случват тия неща? В кого ли е вината, в теб или във всички останали?

 

 
Страница 12 от 17 ПърваПърва ... 21011121314 ... ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 1 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 1 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •