Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 1 от 5 123 ... ПоследнаПоследна
Резултати от 1 до 10 от общо 41
  1. #1
    Наблюдател
    Регистриран
    05.02.2017
    Мнения
    6

    Нов кандидат пчелар

    Здравейте всички,
    Имам желние да се занимавам с пчеларство като хоби. Прочетох доста съвети тук във форума, който ми се вижда доста спретнат и сериозен. Въпросът ми към всички е: Има ли някой пчелар около София /наример до 30-40 км./, който да ми покаже на живо пчелин. Уточнявам - мед съм виждал само в буркан, алерия от ужилване май нямам, максимум една пчела ме е жилила наведнъж, нямм намерние да правя бизнес с това. Предваително благодаря!

  2. #2
    Наблюдател
    Регистриран
    26.12.2014
    Мнения
    20
    Сега освен кошери няма какво да видиш.Края на март може да надникнеш вътре.

  3. #3
    Наблюдател
    Регистриран
    05.02.2017
    Мнения
    6
    Благодаря за отговора. Явно продължавам с теорията

  4. #4
    Почетен Автор
    Регистриран
    29.09.2010
    Мнения
    865
    По това време на годината може да се види как се поставят питки за подхранване върху рамките.

  5. #5
    Наблюдател
    Регистриран
    05.02.2017
    Мнения
    6
    Явно няма обаче кандидат - учители

  6. #6
    Администратор
    Регистриран
    09.02.2013
    Мнения
    7,209
    Пчеларски район
    Габрово и Ловеч
    Най-доброто училище е да се кандидатира като калфа при някой пчелар и да му помага (работи) цял един сезон. Така ще има шанса да види всяка една пчеларска операция и да я пробва със собствените си ръце. Аз бих му предложил това, но Габрово е доста далече от София.

    Иначе това е най-доброто запознаване със занаята. И ако издържи 4-5 месеца на работа от тъмно до тъмно в дъжд и пек, тогава вече може да преосмисли дали този занаят наистина му харесва и дали си струва да се влагат пари в него.

  7. #7
    VIP Автор
    Регистриран
    06.04.2011
    Мнения
    3,123
    Цитат Първоначално публикувано от bat'Veso Виж публикацията
    Явно няма обаче кандидат - учители
    Аз , съм кандидат учител .
    Кой - трябва работа .

  8. #8
    Наблюдател
    Регистриран
    05.02.2017
    Мнения
    6
    Благодаря за желанието да ми помогнете, г-н Матеев, но наистина сте доста далече. Аз все пак говоря за хоби - 2-3 кошера и не предполагах, че това означава толкова много работа от тъмно до тъмно, както се изразявате. Явно ще започна самостоятелно.

  9. #9
    Забранен
    Регистриран
    22.12.2015
    Мнения
    2,122
    Пчеларски район
    обл.Плевен
    Цитат Първоначално публикувано от bat'Veso Виж публикацията
    Благодаря за желанието да ми помогнете, г-н Матеев, но наистина сте доста далече. Аз все пак говоря за хоби - 2-3 кошера и не предполагах, че това означава толкова много работа от тъмно до тъмно, както се изразявате. Явно ще започна самостоятелно.
    Ако няма кандидати да ти покажат това-онова, отжали сега пролетта 200-250лв и си купи от някъде 1 заселен кошер. Задължително с магазин и изградени магазинни пити. Купуваш си було и пушалка задължително. За повдигач може да ползваш и някой стар нож, вилица, лъжица, отверка. Като вземеш кошера, го поставяш на мястото където ще бъде. 3-4 дни не го барай, те ще се облитат на новото място (ако е хубаво времето). Ако действаш сам го отваряш след няколко дни. Сложи му 2 лентички Варостоп (за всеки случай). Не се знае кога и с какаво е третиран преди да го купиш. С отварянето е добре да му сложиш и някаква подхранка. Ако го вземеш по-рано, (през Март например) е добре да е твърда подхранка (питка). Ако го вземеш по-късно може да му направиш сироп и да му подадеш в хранилката. (Кажи в какъв район ще ги гледаш тия кошери, климата какъв е горе долу, какво расте и цъфти.) Като го отваряш заставаш отзад, повдигаш леко таблата и пушиш 5-6-7 пъти вътре в кошера. Оставяш си пушалката да ти е удобно да я вземеш ако потрябва. Отваряш леко таблата и я махаш. Най- добре е като свалиш капака, да го обърнеш с ламарината надолу и таблата я поставяш на капака малко на диагонал. Ако всички пити са вътре в кошера, вадиш 1 или 2 откъм страната където пчелите са най-малко. (Може да има преградна дъска). По-натам, в гнездото пчелите пълнят крайните 1-2 пити (и от двете страни) с мед. Те не те интересуват много, важното е да са тежки. Колкото по-тежки, толкова по-добре. На средните пити е пилото което гледат пчелите-следващото поколение пчели. Там е хубаво питите да са равни (да няма криви места или много увиснали). Също е хубаво да не са много тъмни, нито пък много светли. Търтеевото пило си личи, килииките са малко по-широки и пилото е малко по-издуто на капачетата. Не е желателно да има много търтеево пило по средните пити. Това се сещам да ти кажа за първото отваряне. Ако вземеш по-силен кошер може с отварянето да сложиш и основа да градят пита. Гледаш и прогнозата за времето да е топло. Основата в началото е добре да я сложиш между последната пита с пило и питата с мед. След 3-4 дни може да провериш дали я изграждат. Ако я изграждат, я преместваш навътре в гнездото между другите пити с пило. Кот вземеш кошера пък пиши тук, какво си взел, какво има в кошера и т.н.
    А по-натам към лятото може да си вземеш и 1-2 отводки, и така ше си направиш 3-4 кошера. А пък може да си направиш и отводка от кошера дето си вземеш най-напред.
    Чети тук по сайтовете, а и тубата има много клипове. Аз съм изгледал десетки хиляди клипове за 5-6 години, на мен никой, нищо не ми е показвал.
    П.П. Сега се сетих, като отваряш кошера за преглед. Вадиш 1 или 2 крайни пити а другите ги прибутваш настрани, на мястото на извадените. Не трябва да се вадят всички пити извън кошера. После по обратния ред, връщаш всичко както си е било на мястото.

  10. #10
    Почетен Автор
    Регистриран
    21.10.2014
    Мнения
    722
    Пчеларски район
    Община Драгоман, Софийска област, 615м. надм.вис.
    Цитат Първоначално публикувано от Валентин. Виж публикацията
    Ако няма кандидати да ти покажат това-онова,............
    ........

    Чети тук по сайтовете, а и тубата има много клипове. Аз съм изгледал десетки хиляди клипове за 5-6 години, на мен никой, нищо не ми е показвал.
    П.П. Сега се сетих, като отваряш кошера за преглед. Вадиш 1 или 2 крайни пити а другите ги прибутваш настрани, на мястото на извадените. Не трябва да се вадят всички пити извън кошера. После по обратния ред, връщаш всичко както си е било на мястото.
    Ако твърдо си решил ”да бъде”, няма какво да му мислиш. Бюджет, и усилена подготовка. Купи си една книга, отдели и време, прочети я колкото пъти трябва. Клипове и снимки подходящи за начинаещи има много, на всякакви езици. Теми и въпроси подобни на твоите има във форумите. Прерови ги основно и архива включително. Колегата ти нахвърля грубо началото. Ще трябва и ти да си подготвиш нещата. 200-250 лв за първото семейство,според силата 90 - 130 лв/бр. отводки, поне две според мен. Пари за: кошери за отводките + 1 резерв, рамки за кошерите +няколко за подмяна, восъчни основи за тях, центрофуга - 200-250лв втора употреба,..... още дреболий като бои, грунд, матеряли за боядисване,....., захар, ако ще развиваш отводките.... Добре е да имаш повечето неща под ръка, защото колкото и да четеш, без практика няма да знаеш какво точно ще ти потрябва при отваряне на кошера.
    Отдели достатъчно време, ресурси, търпение и ще видиш как ще се случат нещата. Успех.
    п.п. Запознай се с района си. Трябва да знаеш на каква паша можеш да рзчиташ и от сега си води фенологичен календар. Дори и да не се захванеш с пчеличките, добре е да попълниш повече полета в профила си. Може да се окажеш комшия с някой от колегите.

 

 
Страница 1 от 5 123 ... ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 1 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 1 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •