Цитат Първоначално публикувано от bat'Veso Виж публикацията
Здравейте всички,
Имам желние да се занимавам с пчеларство като хоби. Прочетох доста съвети тук във форума, който ми се вижда доста спретнат и сериозен. Въпросът ми към всички е: Има ли някой пчелар около София /наример до 30-40 км./, който да ми покаже на живо пчелин. Уточнявам - мед съм виждал само в буркан, алерия от ужилване май нямам, максимум една пчела ме е жилила наведнъж, нямм намерние да правя бизнес с това. Предваително благодаря!

Здравей бат Весо.
Щом не искаш бизнес взимаш 3-5 пчелни семейства или отводки. Има + и - . С отводките се работи лесно ама трябва района да ти е добър да ги подготвиш евентуално за по късна паша и да извадиш мед ама ще трябва инвентар изградени пити захарен сироп малко късмет и ако е рекъл оня от горе. Със семействата стой иначе въпроса можеш от тях да направиш отводки и да извадиш мед (добър стимул) ама се работи по трудно имат навик да жилат а като нямаш опит мачкаш пчели ровиш в кошера при вятър или пръскат рапицата (ако има около теб) баш в медосбора за някакви хоботници и тях тая работа не ги кефи.Трябва сам да си прецениш вземи поне три можеш да правиш разни рокади. Иначе е хубаво някой да ти по каже това е търтей това майка онова еди какво си.

П.П. Пробвай докато не опиташ няма да разбереш ама първо разбери дали си алергичен (най важното-няма шега) и после действаш.