Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 3 от 7 ПърваПърва 12345 ... ПоследнаПоследна
Резултати от 21 до 30 от общо 64
  1. #21
    VIP Автор
    Регистриран
    25.02.2013
    Мнения
    3,662
    Пчеларски район
    Монтана
    Цитат Първоначално публикувано от ANARCHY Виж публикацията
    Извинявай, но ако не е много нагло от моя страна бих те помолил да посочиш модел, който лично на теб ти харесва. Наистина много време отделих на дъното и не съм сигурен, че е сполучливо. Ще съм благодарен за информацията!
    Аз харесвам сръбско дълбоко дъно. Antonov е дал чертеж на него, има и нов модел с подобрения, но не можах да намеря къде беше скицата. Но много пчелари харесват плитки дъна аз там нямам опит.

  2. #22
    Наблюдател
    Регистриран
    24.12.2016
    Мнения
    20
    Чертежите на колегата Антонов ми харесват. Притеснява ме дълбочината на самото дъно - разстоянието между рамките на корпуса и най-високата табла на дъното. Това което знам, е че ако е над 1.5 - 2 см. пчелите изграждат "мостчета", които създават проблеми при ваденето на рамките.
    Благодаря на всички за съдействието!

  3. #23
    Наблюдател
    Регистриран
    24.12.2016
    Мнения
    20
    Още един въпрос, това лепило върши ли работа?
    006 DNK 996.jpg

  4. #24
    Автор
    Регистриран
    21.07.2013
    Мнения
    127
    Цитат Първоначално публикувано от Валентин. Виж публикацията
    На тия чертежи където е дадено 20мм височина на зареза (на предната и задната страна) където лягат ушите на рамките, ако се ползват релси трабва да се увеличи на 25мм.

    Ако имаш забележки обърни се към Димитър Бонев.Чертежите са негови.

  5. #25
    Заслужил Автор
    Регистриран
    07.02.2013
    Мнения
    353
    Цитат Първоначално публикувано от ANARCHY Виж публикацията
    Чертежите на колегата Антонов ми харесват. Притеснява ме дълбочината на самото дъно - разстоянието между рамките на корпуса и най-високата табла на дъното. Това което знам, е че ако е над 1.5 - 2 см. пчелите изграждат "мостчета", които създават проблеми при ваденето на рамките.
    Благодаря на всички за съдействието!
    Колега, хубаво е, че имаш мерак и си се справил отлично като за първи път!
    Във форума има няколко теми за правенето на кошери, сушенето и лепенето на дървесината и т.н и те съветвам да ги прочетеш. Освен това те съветвам тези кошери да ги оставиш за себе си - като тест и за да разбереш къде евентуално си сгрешил.

    Дъното, за което става въпрос е от чертежите на колегата Бонев и се доказало многократно. Иначе прав си - разстояния под 3мм се заклейват, по-големите се уплътняват с восък. В дълбокото дъно, обаче, пчелите градят мостове предимно ако нямат основи и гнездото им е отесняло, т.е така можеш да усетиш евентуално роево настроение.

    Съвет за капака - не подгъвай навътре ламарината, ще текнат реки по стените на кошера.
    За лепилото - и за него има няколко десетки мнения, но трябва да ги прочетеш.

    Моля модераторите да се намесят - обявата да остане според правилата, а останалите мнения да се преместят (може би в отделна тема) за прегледност.

  6. #26
    Почетен Автор
    Регистриран
    21.10.2014
    Мнения
    727
    Пчеларски район
    Община Драгоман, Софийска област, 615м. надм.вис.
    Цитат Първоначално публикувано от Валентин. Виж публикацията
    На тия чертежи където е дадено 20мм височина на зареза (на предната и задната страна) където лягат ушите на рамките, ако се ползват релси трабва да се увеличи на 25мм.
    Точно този размер трябва да се уточни с клиента. Аз държа да имам 5мм под и над рамката и 20 мм на фалца е моя размер. Други работят с 25 фалц.

  7. #27
    Забранен
    Регистриран
    22.12.2015
    Мнения
    2,122
    Пчеларски район
    обл.Плевен
    Цитат Първоначално публикувано от rumenggr Виж публикацията
    Точно този размер трябва да се уточни с клиента. Аз държа да имам 5мм под и над рамката и 20 мм на фалца е моя размер. Други работят с 25 фалц.
    Таблата каква ти е?
    П.П. Кажете на човека кое е стандартно и кое не. Кое е зваимозаменяемо. А че 5% от пчеларите искат нещо....може да им ги прави по поръчка. Аз лично не знам кое е стандартно, но по изложенията всички кошери дето съм виждал са с 10мм между рамките и таблата. Колкото и корпуси да наредиш нагоре.

  8. #28
    VIP Автор
    Регистриран
    26.09.2010
    Мнения
    1,507
    Пчеларски район
    гр. Годеч - 780 м нв
    Цитат Първоначално публикувано от ANARCHY Виж публикацията
    Още един въпрос, това лепило върши ли работа?
    006 DNK 996.jpg

    Това е точното лепило.


    Иначе, ако беше пчелар, нямаше да направиш ЛР кошер на 30 мм дебелина. Сърбите дори вече ги правят ня 20 мм страничните и на 25 мм предната и задната части на корпуса, заради лайсната върху която лягат рамките. Важното е да са по леки корпусите, защото при ротациите си е доста вдигане и разменяне на корпусите.
    Браво за майсторлъка и мерака , но би трябвало да знаеш , че корпусите не се правят от цели дъски, защото след първия дъжд и напичане от слънцето, страниците ще станат на дъга. Има си закони в дърводелството, че в зависимост от дебелината на материала, зависи на каква широчина може да бъде детайла. За 25 мм дебелина, широчината трябва да е максимум 70-80 мм. И отделните детайли се слепват, за да се получи нужния размер и да се намали напрежението в дървото. Да, с цели дъски е по-лесно и по-бързо. Другото е работа, много работа и затова хубав кошер под 100-120 лв няма на пазара. Както и чворовете, ако са по-големи, трябва да се махнат, защото от тях тръгват след време цепнатини в няколко посоки. Другата седмица е изложението в Плевен, отиди да си свериш часовника. Файла , който ти даде колегата за чертежите на кошерите е изключително ценен и точен. Дълбокото дъно е много ценно и само когато пчеларя се забави с разширението на гнездото, тогава пчелите пускат далаци в него. Но това няма как да го знаеш, ако не си ползвал такива дъна. Също така е много удобно точно при такава зима както е тази, да отвориш, да извадиш дънната табла и то без да безпокоиш пчелите, и да видиш колко е подмора, и по линиите на падналите разпечатки да прецениш на колко рамки е кълбото и в коя част на корпуса е то. А и в най горещите дни, пчелите висят в него, а не на грозд на прелката, както и по време на паша да разбереш кое семейство е в кондиция и кое не. Ако отвориш вратичката и видиш висящ грозд в дълбокото дъно, значи не ими се работи и мислят за глупости.
    Този пост е редактиран от evgeni.filimonov; 03.02.2017 в 12:36.
    Пчеларството не е професия - Пчеларството е призвание.

  9. #29
    VIP Автор
    Регистриран
    25.02.2013
    Мнения
    3,662
    Пчеларски район
    Монтана
    Цитат Първоначално публикувано от evgeni.filimonov Виж публикацията
    Това е точното лепило.


    Иначе, ако беше пчелар, нямаше да направиш ЛР кошер на 30 мм дебелина. Сърбите дори вече ги правят ня 20 см страничните и на 25 см предната и задната части на корпуса, заради лайсната върху която лягат рамките. Важното е да са по леки корпусите, защото при ротациите си е доста вдигане и разменяне на корпусите.
    Браво за майсторлъка и мерака , но би трябвало да знаеш , че корпусите не се правят от цели дъски, защото след първия дъжд и напичане от слънцето, страниците ще станат на дъга. Има си закони в дърводелството, че в зависимост от дебелината на материала, зависи на каква широчина може да бъде детайла. За 25 мм дебелина, широчината трябва да е максимум 70-80 мм. И отделните детайли се слепват, за да се получи нужния размер. Да, с цели дъски е по-лесно и по-бързо. Другото е работа, много работа и затова хубав кошер под 100-120 лв няма на пазара. Както и чворовете, ако са по-големи, трябва да се махнат, защото от тях тръгват след време цепнатини в няколко посоки. Другата седмица е изложението в Плевен, отиди да си свериш часовника. Файла , който ти даде колегата за чертежите на кошерите е изключително ценен и точен. Дълбокото дъно е много ценно и само когато пчеларя се забави с разширението на гнездото, тогава пчелите пускат далаци в него. Но това няма как да го знаеш, ако не си ползвал такива дъна. Също така е много удобно точно при такава зима както е тази, да отвориш, да извадиш дънната табла и то без да безпокоиш пчелите, и да видиш колко е подмора, и по линиите на падналите разпечатки да прецениш на колко рамки е кълбото и в коя част на корпуса е то. А и в най горещите дни, пчелите висят в него, а не на грозд на прелката, както и по време на паша да разбереш кое семейство е в кондиция и кое не. Ако отвориш вратичката и видиш висящ грозд в дълбокото дъно, значи не ими се работи и мислят за глупости.
    Много изчерпателен и точен коментар.

  10. #30
    Почетен Автор
    Регистриран
    21.10.2014
    Мнения
    727
    Пчеларски район
    Община Драгоман, Софийска област, 615м. надм.вис.
    Цитат Първоначално публикувано от Валентин. Виж публикацията
    Таблата каква ти е?
    Таблите са ми равни. Ползвам и милерови. За зимата имам наставки. Първите купени кошери бяха от дърводелец пчелар на фалц 20мм. Купувах корпуси от производител според когото, стандарта е 25. Играх си да ги оправям, но следващите ми ги направи на 20. Сега съм си поръчал при дърводелец, който отглежда около 120 сем. и по подразбиране ги правел на 20 фалц. Екстра, тааа какъв стандарт в точно този размер? За мен, важното е че с 5мм под рамката, мога без да се замислям да оставя корпуса на равна повърхност, без да намачкам много пчели, без да мисля, че някакви остатъци от мостове ще ми надигат и разбутват рамките. Това са си мои изисквания, не държа да се наричат стандарт.

 

 
Страница 3 от 7 ПърваПърва 12345 ... ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 2 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 2 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •