Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 4 от 5 ПърваПърва ... 2345 ПоследнаПоследна
Резултати от 31 до 40 от общо 49
  1. #31
    Автор
    Регистриран
    19.11.2010
    Мнения
    196
    Пчеларски район
    Павликени-Сухиндол,
    Здравей valyo !
    Ти от 9 кладенеца вода ще носиш и все ще стигаш за водата в краставицата. Пиша в прав текст, че някои в община София е наршуил Закона за пчеларството с тези кошери.
    Не само съм виждал, но съм и нощувал в хотела. Но и за всеки други хотел в София да става дума пак ще пиша че е в нарушение на Закон и никакви доводи за други страни и народи няма как да натежат. Най-вече за цивилизовони страни с "добър материал". Най-вероятно те нямат такива Закони, иначе не ми се мисли, че биха се опитали да ги нарушат, че и да ги документират в интернет пространството! При тях, надявам се и при нас върховенството е на Закона.
    Иначе всеки, който обича примерно змиите "Зелената мамба" и иска да е близо до тях ще се чуства онеправдан и че са му накърнени човешките права защото не ги отглеждат в близкия хотел.
    Предлагам , съвсем добронамерено две неща:
    1. Предложете на депутатите, а защо не лично на Бойко Борисов, да променят Закона за пчеларство в частта за отраничителните режими, като може да използваш мотивите на "менинджъмнта" на хотела, че така депутатите вместо кюфтета, ще си хапват на корем и екологичен мед от покрива на Народното събрание, а защо не и от покрива на Министерският съвет и Президентството, а Вие ще се грижите за пчелите напълно безкористно и безпратно , защото просто не можете без тях! Без такава промяна повтарям кошери на всеки хотел са незаконно настанени!
    2. Посети лично хотела и помоли "менинджмънта" да ти покаже кошерите на покрива, нали това за тях си е реклама, може и с мотива, че един пчелар от провинцията се съмнява, че са с пчели и ни напиши какво е видял на място, ако изибщо те изслушат/ по разбираеми причини/. Имам си мое мнение, но се въздържам докато не провериш!
    Поздрави и успех.

  2. #32
    Автор
    Регистриран
    19.11.2010
    Мнения
    196
    Пчеларски район
    Павликени-Сухиндол,
    Е, щом в Добрич може, то и в София е една бъркотия, че и там може!
    Според г-н Александров излиза, че ако си направите пчелини на покривите на административни сгради, училища, детски градини и болнични заведения и е спазен закона, т.е. разстояние, по-малко от 100 м от административни сгради, училища, детски градини и болнични заведения можете да отидете в общината и те са длъжни да Ви издадат една никаква бележка!? Е "няма такава държава"!

  3. #33
    Почетен Автор
    Регистриран
    18.03.2011
    Мнения
    889
    Добре де, аз не го познавам този закон, но - не мога да намера темата, където обсъждахме, че пчелините трябва да са на не по-малко от 300м. разстояние от най-близката къща в населено място (това по спомен).
    Как така хем на 300м. от населено място, хем вътре в населено място - нещо няма логика ...... т.е. как е точно по закон?

    п.п. в същата нея тема, беше споменал, че заради това си сял мерджана.
    "Най-мързеливата система е най-печеливша." - Димитър Павлов

  4. #34
    Наблюдател
    Регистриран
    13.06.2011
    Мнения
    46
    Лошо е единствено за пчeлите, за никой друг.[/quote]
    Колеги, да погледнем нещата като пчелари по душа, не като чиновници. Оставете метрите,оградите,наредбите .Помислете какво очаква едно пчелно семейство поставено в неестествена, агресивна среда? Мисля, че се злоупотребява с природния инстинкт за оцеляване на Apis mellifica L.

  5. #35
    Пчелните семейства могат да се настаняват върху земеделски земи, земи и гори от горския фонд, собственост на държавата, общините, физически и юридически лица, както и в урегулирани поземлени имоти.
    Съгласно разпоредбите на чл. 15. от Закона за пчеларството Постоянни и временни пчелини не се устройват на:
    1. разстояние, по-малко от 100 м от административни сгради, училища, детски градини и болнични заведения;
    2. разстояние, по-малко от 10 км в райони с регистрирани племенни пчелини за производство на елитни пчелни майки и резерватни пчелини;
    3. разстояние, по-малко от 5 км в райони с регистрирани репродуктивни пчелини за производство на племенни пчелни майки;
    4. територията на обекти, свързани с отбраната и сигурността на страната;
    5. разстояние, по-малко от 500 м от химически заводи, които замърсяват въздуха с вредни вещества, термоелектроцентрали, екарисажи, предприятия за кръвен албумин, туткал, кожарски фабрики, складове за кожи и угоителни стопанства.

  6. #36
    Съгласно Закона за пчеларството нямате право да настанявате пчелни семейства на по-малко от 5 м от други жилища, когато входовете им са обърнати към тях и не по-малко от 3 м, когато са в друга посока.

  7. #37
    Автор
    Регистриран
    19.11.2010
    Мнения
    196
    Пчеларски район
    Павликени-Сухиндол,
    Получих отговор от специализиран правен сайт:

    "Re: административна сграда по смисъла на Закона за пчеларств
    от goblin » 25 Ное 2011 06:43 pm

    Хотелската сграда не е "административна". Така пише в ЗКИР и подзаконовите актове към него. Дефиниция по Закона за пчеларството? То е като да търсите определение за "нужник" в Закона за биологичното разнообразие."

    Следователно съм бил в заблуда, че хотелите със своята административна част и персонал, спадат към " административни сгради" ! А и не бях чувал за ЗКИР!
    Затова бързо да правим пчелини по покривите на планински, черноморски, крайдунавски, градски, крайградски и всякакви хотели докато не са се усетили и променили закона за кадастъра! :D :D :D

  8. #38
    Цитат Първоначално публикувано от kostadinstoyanov
    Помислете какво очаква едно пчелно семейство поставено в неестествена, агресивна среда? Мисля, че се злоупотребява с природния инстинкт за оцеляване на Apis mellifica L.
    Колега а каква е естествената среда за едно пчелно семейство? Това да се съберат 100-2000 кошера на едно място, много ли е естествено?

  9. #39
    Цитат Първоначално публикувано от gigo_sl
    Съгласно Закона за пчеларството нямате право да настанявате пчелни семейства на по-малко от 5 м от други жилища, когато входовете им са обърнати към тях и не по-малко от 3 м, когато са в друга посока.
    Чл. 13. (1) Право на ползване по чл. 12 може да се учреди в полза на заявителите, когато:
    1. в района не са настанени повече от 50 броя пчелни семейства в радиус 2,5 км;
    2. в населени места и вилни зони пчелините са на разстояние не по-малко от 5 м от границата на съседа, ако входовете им са ориентирани към него, и не по-малко от 3 м, ако входовете не са с лице към границите на съседния имот; при наличието на плътна ограда, висока над 2 м, или когато са разположени на склон и съседният имот е поне 2 м под нивото на пчелина, пчелините може да се настаняват и до самата ограда;

  10. #40
    Наблюдател
    Регистриран
    13.06.2011
    Мнения
    46
    Цитат Първоначално публикувано от yuri
    Цитат Първоначално публикувано от kostadinstoyanov
    Помислете какво очаква едно пчелно семейство поставено в неестествена, агресивна среда? Мисля, че се злоупотребява с природния инстинкт за оцеляване на Apis mellifica L.
    Колега а каква е естествената среда за едно пчелно семейство? Това да се съберат 100-2000 кошера
    на едно място, много ли е естествено?
    Всеки животински вид си има свое естествено местообитание! Истинското пчеларство няма нищо общо с разни приумици.
    Приключвам участието си в темата, явно мисля по различен начин.

 

 
Страница 4 от 5 ПърваПърва ... 2345 ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 1 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 1 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •