Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 4 от 6 ПърваПърва ... 23456 ПоследнаПоследна
Резултати от 31 до 40 от общо 58
  1. #31
    VIP Автор
    Регистриран
    27.09.2014
    Мнения
    5,703
    Пчеларски район
    Бургас
    Цитат Първоначално публикувано от zayo Виж публикацията
    Сигурен съм, че ако комшийката ти се притече на помощ и ти ще го докараш поне до 1/4
    Ааа, не .Както писа един колега : меки ми са ръцете.

  2. #32
    VIP Автор
    Регистриран
    06.01.2011
    Мнения
    1,125
    Пчеларски район
    с. Воднянци, обл. Видин
    Цитат Първоначално публикувано от zayo Виж публикацията
    Цеко, веднъж смляна захарта я пускам втори път на фуражомелката. Така става по-фина. Направило ми е впечатление, че при по-фината пудра захар, не ронят от питките и не изхвърлят кристалчета захар от тях.
    Това не ми е идвало на ум да го пробвам, но пък и не съм имал изхвърлени кристалчета по прелките, може би моите пчели са някаква по особена порода която усвоява всичко?

  3. #33
    VIP Автор
    Регистриран
    01.04.2014
    Мнения
    2,740
    Направих 100 питки днеска. Остана тесто, ама свършиха пликовете, та ще се довършва след покупка. Средно време за питка 800 - 850 грама при готово тесто - 1 минута. Ето и клипа със вчерашното тесто:
    https://www.vbox7.com/play:b87f9801b2

    Днешното тесто стана по-твърдо от вчера. На 30 кг пудра захар сложих 7 кг сироп /закръглени стойности/. Ще рече, вчера по-мекото е било 1:4, както твърдяха всички, а аз не съм внимавал с мерките.
    https://www.vbox7.com/play:32ddbd064d

    Направих топче от "Апифонда"

    тесто3.jpg

    и топче от вчерашното тесто

    тесто1.jpg


    Поставих ги на топло върху радиатора. Отдясно е "Апифонда". Снимах през около 15 минути, снимките следват.
    Прикачени миниатюри Прикачени миниатюри тесто2.jpg‎   тест1.jpg‎   тест2.jpg‎  
    На всеки сложен въпрос има лесен и разбираем за всички грешен отговор
    "Погледнато формално, всичко е нормално, погледнато нормално, всичко е формално" - Радой Ралин

  4. #34
    VIP Автор
    Регистриран
    01.04.2014
    Мнения
    2,740
    тест3.jpg
    тест4.jpg

    Моето тесто се оказа по-твърдо, но не знам това добре ли е или зле.
    Работата по замесване на питки е със спорна ефективност. Количеството труд дотук за 120 кг: 3 часа мелене, 8 часа замесване и формоване на питки при предварително готов сироп. Ако бях купил питки "Апифонда" от 2,5 кг по 6 лв, 120 кг са 48 питки за 288 лв и мога да ги поставя директно в кошера. Сега похарчих 150 лв за захар, 20 лв за моя сироп и предполагаеми 10 лв за ток и машинно време. Остава една разлика от 110 лв, което ми идва 10 лв на час труд. Да не говорим, че ако искам да дам по 2,5 кг/кошер, ще трябва да ги посетя още два пъти, което също си е труд.
    На всеки сложен въпрос има лесен и разбираем за всички грешен отговор
    "Погледнато формално, всичко е нормално, погледнато нормално, всичко е формално" - Радой Ралин

  5. #35
    VIP Автор
    Регистриран
    04.01.2012
    Мнения
    2,799
    Точно това имах предвид като казах, че в настоящия момент, ако не слагаш някакви специални добавки в питките не е изгодно да месиш. При пресмятането не взе предвид няколкото хиляди за оборудването и за помещението за месене и последващо съхранение на оборудването.

  6. #36
    Забранен
    Регистриран
    22.12.2015
    Мнения
    2,122
    Пчеларски район
    обл.Плевен
    Инвентара в пчеларството се купува, за да се ползва цял живот. Натоварването на инвентара е само няколко десетки часа в годината и трябва да работи без поддръжка и ремонт поне 50г.

  7. #37
    VIP Автор
    Регистриран
    04.01.2012
    Мнения
    2,799
    Така е но въпросния инвентар се съхранява в помещение, а тази площ струва пари. Пари струва и инвентара. Никой преди 15 години нямаше идея за хранене с инверт, за правене на питки с инверт и т.н. След още 15 кой знае какво ще се открие и практикува. 50 години е доста прекалено.

  8. #38
    Почетен Автор
    Регистриран
    21.11.2014
    Мнения
    546
    Пчеларски район
    с.Близнаци, Община Хитрино, Област Шумен
    Нито инвертиран сироп нито питки са необходими на пчелите. Това са излишни разходи. Захарен сироп 1:1 август, септември, и до март месец няма грижи по тях.

  9. #39
    Забранен
    Регистриран
    22.12.2015
    Мнения
    2,122
    Пчеларски район
    обл.Плевен
    В тая посока на инверт...дали на швабина не му е по-лесно като открие инвертазата (изкуствения ензим) да разбере че в кошерите е “шъкано“ сироп!?! Вместо да изследва за захар. Всъщност ние не заем цялата последователност на изследванията. От вземането на пробите на пчелина до обаждането, че ще ти вземат меда (или пък че няма да го вземат). Нашите търгаши твърдят, че имат собствени лаборатории. А после казват, че чакат пробите от Германия. Ако действително чакат отговор от чужбина, тогава няма логика да поддържат техни лаборатории, консумативи, персонал....

  10. #40
    VIP Автор
    Регистриран
    06.01.2011
    Мнения
    1,125
    Пчеларски район
    с. Воднянци, обл. Видин
    Колега, много бавно мели тази твоята мелница??? Аз на фуражомелката 40 кг ги смилам за 5-6 минути, замесвам за около 20 минути и разфасването е най бавния процес 50 кг за един час ако са в питки по килограм, ако са половинки за час и половина. Абе за 8 часа с кафетата и почивките за по цигара го докарвам до 200кг...С тези високи обороти на гроздомелачката не става ли от един път разточването?

 

 
Страница 4 от 6 ПърваПърва ... 23456 ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 1 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 1 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •