Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 1 от 2 12 ПоследнаПоследна
Резултати от 1 до 10 от общо 20
  1. #1

    КОРЕКТНИ ТЪРГОВЦИ

    Админа е предложил цял подфорум със същото заглавие, но повече от година съществуване на форума, няма нито една тема в него. Дали причината е че в Б-я няма коректни търговци? Ако има такива, нека им отдадем заслужено внимание.

  2. #2

    Re: Коректни търговци

    Цитат Първоначално публикувано от yuri
    Админа е предложил цял подфорум със същото заглавие, но повече от година съществуване на форума, няма нито една тема в него. Дали причината е че в Б-я няма коректни търговци? Ако има такива, нека им отдадем заслужено внимание.
    Живеем в България.
    Този който е добрият днес може да е лошия утре!

  3. #3
    VIP Автор
    Регистриран
    04.02.2012
    Мнения
    1,233
    Пчеларски район
    Русенски
    Година и половина по-късно още ли няма коректни търговци?
    Или може би ги крием само за себе си?
    Сдружения, кооперации за по-добри цени.., дрън-дрън!
    Аз щях да дам един телефон от миналата година, ама преди малко ми се скараха, че питам за цената... и ми казаха че е около 4лв. Верно смешно ми е количеството - под половин тон, ама...
    Ако някой иска мога да дам координатите. миналата година за седмица взеха проби и след 10 дни взеха меда и платиха на място.

  4. #4
    Администратор
    Регистриран
    09.02.2013
    Мнения
    7,209
    Пчеларски район
    Габрово и Ловеч
    Причината е друга и се крие в една чисто Българска черта в характерите на повечето Българи. Ако някой направи нещо добро, никой няма да го похвали, но ако същия този някой съгреши в нещо дребно - ще го изядат с парцалите .......

  5. #5
    Наблюдател
    Регистриран
    23.08.2013
    Мнения
    3
    Здравейте! Искам да попитам някой дали е доволен от работата си с фирма Апимел? Много ми е интересно, защото ги чакам да дойдат да вземат проби, но прочетох доста противоречиви мнения? Благодаря ви предварително.

  6. #6
    Автор
    Регистриран
    09.10.2010
    Мнения
    178
    Пчеларски район
    1. общ. Левски и 2. общ. Роман
    Миналата година взеха проби, чаках да го вземат около три месеца(по уговорка 15 -20 дни след пробата) и накрая го дадох на други. Обадиха ми се около четири месеца след пробата да питат дали съм го продал . Това ми е единствения опит с Апимел.
    Предпочитам да пия от извора.

  7. #7
    Администратор
    Регистриран
    09.02.2013
    Мнения
    7,209
    Пчеларски район
    Габрово и Ловеч
    Сериозните преработвателни предприятия си имат собствени лаборатории, в които изследването за антибиотици става от днес за утре. Такива фирми ако днес ви изследват меда, утре или най-късно вдруги ден са готови да го закупят.

    По-бедните фирми нямат собствена лаборатория и ползват външни такива. Изследването отнема 5-7 дена (това вече го проверих). Тези фирми обикновенно имат възможност да ви го изкупят от 8-ия до 10-ия ден.

    Всички останали, които бавят повече от 2 седмици, в тях има нещо гнило. Обвързването с такива ви поставя в патова ситуация. Не е нормално да се вземат проби и да се чака цял месец, камо ли 4 месеца.

  8. #8
    Модератор
    Регистриран
    06.10.2010
    Мнения
    2,300
    Пчеларски район
    Орестиада, Гърция
    Апимел (Раковски) си имат собствена супер ултра-модерна лаборатория. Преди две години когато я правиха персонала им ходи да се обучава в Германия за да знаят как да работят с апаратурата, понеже дотогава в България подобна не беше имало.

    Забавянето със сигурност не е заради времето за анализ.
    There is a danger that by placing too much emphasis on external uniformity, we may lose the much more important objective of performance.

  9. #9
    Администратор
    Регистриран
    09.02.2013
    Мнения
    7,209
    Пчеларски район
    Габрово и Ловеч
    Аз имам същата информация. Единственото сериозно нещо, което преработвателните компании изследват, са антибиотиците. Всички останали проблеми са незначителни и могат да се компенсират посредством смесването на лошия мед с по-добър - ХМФ, диастаза, захари, водно съдържание и т.н. - всичко това дори и да е извън нормите, то е с малко, и простото смесване на лоша партида с по-добра разрежда влошения показател и общата партида вече е в нормите. Антибиотиците са единственото сероизно нещо, при което 500-600 килограма заразен мед може да повреди всичките 22 тона, подготвени за износ. Именно затова изкупвателните и преработвателните предприятия треперят само и единствено за антибиотиците.

    И тука възникват два много интересни и много странни момента:

    1. БДС, както и двете наредби, които контролират качеството на Българския мед, НЕ КОНТРОЛИРАТ АНТИБИОТИЦИТЕ. Никъде нито думичка в законодателството не е казано, че мед с антибиотици може да бъде вреден за човека. В резултат на това магазините могат да бъдат препълнени с мед с антибиотици, и това няма да бъде считано за незаконно. И бъдете сигурни, че ТОВА Е ТОЧНО ТАКА. От сигурни източници знам, че когато едно преработвателно предприятие се набута с мед с антибиотици, единствения начин за неговото разчистване е ПРОБУТВАНЕТО МУ НА ВЪТРЕШНИЯ ПАЗАР. Това е дългогодишна практика, а контролиращите организации си затварят очите, защото в наредбите и в БДС така е написано. Българина яде негоден мед, пълен с антибиотици, при това скъп. Хубавия мед отлита на запад, при това на смешни цени.

    2. В България има около 20 акредитирани лаборатории, които имат право да изследват пчелния мед за показателите, залегнали в БДС и в двете наредби, както и в Европейските директиви. Нито една от тези лаборатории обаче НЕ ПРЕДЛАГА изследване на меда за антибиотици !!! Внимателно изследвах акредитациите на всяка една Българска лаборатория - нито една не е акредетирана за изследване на антибиотици в меда. Няма лъжа, няма измама. А именно това изследване е НАЙ-ВАЖНОТО. Всичко останало е прах и пепел в очите на крайния потребител.

    С две думи - човек остава с впечатлението, че някой умишлено е лобирал в България да бъде разрешено продаването на НЕКАЧЕСТВЕН МЕД, за да може да си пробутва боклуците, които не може да изнесе на запад. Невероятно, но факт. Това е самата истина. Колкото до фирмите-износителки - те са принудени да изследват антибиотиците в собствени лаборатории, защото това е показател номер едно в изискванията на западните държави. Вярно е, че собствените им лаборатории не са акредитирани, но това не е и необходимо. Информацията им трябва за вътрешна употреба, за да не се излагат пред западняците, защото случаите на връщане на цели ТИР-ове съвсем не са рядкост.

    Какво остава за по-бедните изкупвачи и фирми-износителки без собствени лаборатории - ами те са принудени да правят изследвания в западни лаборатории, като обаче това им отнема време около 2-3 седмици и пари от порядъка на 500-600 EUR за едно изследване. Именно това забавя процеса на изкупуване на меда от пчеларите.

  10. #10
    Наблюдател
    Регистриран
    23.08.2013
    Мнения
    3
    А някой би ли споделил имена на фирми, с които работи и е доволен? Мисля,че темата е много интересна и би била полезна на много. Явно в България е по-лесно да произведеш меда, отколкото да го продадеш!

 

 
Страница 1 от 2 12 ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 2 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 2 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •