Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 1 от 4 123 ... ПоследнаПоследна
Резултати от 1 до 10 от общо 38
  1. #1
    Наблюдател
    Регистриран
    22.09.2015
    Мнения
    1
    Пчеларски район
    шумен

    Въртене на 180 градуса на втори корпус при лп кошер

    Здравейте, аз съм начинаещ пчелар! Пролетта възнамерявам да се сдобия с ЛП кошери. Досега съм работил само с Дб кошери. Изчетох много за работата с ЛП кошер, понаучих доста, но не ми стана ясно само това поради какви причини и с каква цел някои пчелари завъртат втория корпус на 180 градуса, не говоря за ротиране на кошери- това ми е що-годе ясно, а причината за завъртането на втория корпус на 180 градуса. Това борба ли е срещу изпадането на кошера в роево състояние или за развитие на пчелното семейство? Благодаря предварително на всички, които ще ми дадат комптентен отговор !

  2. #2
    VIP Автор
    Регистриран
    26.09.2010
    Мнения
    3,743
    Пчеларски район
    Раковски
    Причината да се завърти корпусът е същата,като да е завърти рамка в ДБ.

  3. #3
    Почетен Автор
    Регистриран
    27.05.2014
    Мнения
    984
    Пчеларски район
    русе
    Аз лично досега не съм срещал из литературите за ЛР технологията, че втория корпус се обръщал на 180 градуса.

  4. #4
    VIP Автор
    Регистриран
    04.01.2012
    Мнения
    2,799
    Пилото през мерт се развива в предната част на рамката. В задната част има доста мед. Чрез завъртането на 180 градуса принуждаваме семейството да изкунсумира меда и да заложи пило и там. Така се запълва изцяло рамката с пило.

  5. #5
    VIP Автор
    Регистриран
    26.09.2010
    Мнения
    1,507
    Пчеларски район
    гр. Годеч - 780 м нв
    Това се казва - разширяване на гнездото, без да разширяваш обема на жилището му. Прави се в ранна пролет и също така спомага за по-бързо развитие на семейството.
    Пчеларството не е професия - Пчеларството е призвание.

  6. #6
    Почетен Автор
    Регистриран
    27.05.2014
    Мнения
    984
    Пчеларски район
    русе
    Преди малко погледнах в Календарния Справочник.....обръщането на рамките трябва да бъде съпроводено със задължително разпечатване на меда или надраскване с вилица(ДБл), така че не е сигурно дали Само завъртането на корпуса, без разпечатване на меда(ако изобщо през март има мед във втория корпус), би осигурило желаният ефект - но изобщо не споря с никого, само разсъждавам на глас, както се казва.....редакция: помислих, че се прави завъртане след като е поставен 2-ри корпус с пити с малко мед над първия, ако втория е още от зазимяването, разбира се, че ще има мед в него!

  7. #7
    Super Moderator
    Регистриран
    17.08.2016
    Мнения
    6,024
    Пчеларски район
    Страната на чудесата
    Всички сме ги чели тези пчеларски трудове, но дали всеки път се получава този номер? Дали ще се получи тъй желаното от нас снасяне на майката? То ако ставаше на 100%, да ги въртим питите и да си свиркаме. За да се получи този фокус не би ли трябвало да има някакви условия за това?

  8. #8
    VIP Автор
    Регистриран
    22.12.2010
    Мнения
    4,027
    Цитат Първоначално публикувано от Трендафил Дончев Виж публикацията
    Всички сме ги чели тези пчеларски трудове, но дали всеки път се получава този номер? Дали ще се получи тъй желаното от нас снасяне на майката? То ако ставаше на 100%, да ги въртим питите и да си свиркаме. За да се получи този фокус не би ли трябвало да има някакви условия за това?
    Къде ли няма условности? Не се изявявай като ментор, въпреки, че си супер модератор, ами си кажи мнението по въпроса!

  9. #9
    Почетен Автор
    Регистриран
    29.09.2010
    Мнения
    865
    Завъртането на корпус на 180 градуса през периода на пролетното развитие, съм го срещал в книгата на Венер. Предполагам, че ако е извършено в подходящия за това момент, от него ще има някаква полза.

  10. #10
    Заслужил Автор
    Регистриран
    22.03.2014
    Мнения
    295
    Пчеларски район
    Ямболски
    Аз,колеги го правя завъртането само на ниво пита с разпечатване постепенно една по-една,а не завъртане с цял корпус.И има ефект.До обърнатата на 180 градуса и разпечатана рамка спускам найлон и с остатъка завивам рамките на който се намира семейството.Подобрявам топлинния режим и развитието на семейството докато се затопли променливото пролетно време.

 

 
Страница 1 от 4 123 ... ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 1 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 1 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •