Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 1 от 2 12 ПоследнаПоследна
Резултати от 1 до 10 от общо 38

Преглед на хибрид режима

  1. #1
    Наблюдател
    Регистриран
    22.09.2015
    Мнения
    1
    Пчеларски район
    шумен

    Въртене на 180 градуса на втори корпус при лп кошер

    Здравейте, аз съм начинаещ пчелар! Пролетта възнамерявам да се сдобия с ЛП кошери. Досега съм работил само с Дб кошери. Изчетох много за работата с ЛП кошер, понаучих доста, но не ми стана ясно само това поради какви причини и с каква цел някои пчелари завъртат втория корпус на 180 градуса, не говоря за ротиране на кошери- това ми е що-годе ясно, а причината за завъртането на втория корпус на 180 градуса. Това борба ли е срещу изпадането на кошера в роево състояние или за развитие на пчелното семейство? Благодаря предварително на всички, които ще ми дадат комптентен отговор !

  2. #2
    VIP Автор
    Регистриран
    26.09.2010
    Мнения
    3,743
    Пчеларски район
    Раковски
    Причината да се завърти корпусът е същата,като да е завърти рамка в ДБ.

  3. #3
    Забранен
    Регистриран
    22.12.2015
    Мнения
    2,122
    Пчеларски район
    обл.Плевен
    Според мен си завърти 1 пита, както при ДБ. Въртял съм цял корпус ЛР 10, въртял съм и цял плодник ДБ 10. Най-добър ефект се получава при мен, когато въртя пита и разпечатвам мед.

  4. #4
    VIP Автор
    Регистриран
    04.01.2012
    Мнения
    2,799
    Въпроса в началото на темата е свързан с основни техника при работа с многокорпусен кошер. Голяма част от отговорите ме изумяват. Оказва се че тази основна техника не се практикува от огромен брой колеги, които иначе пък не се срамуват да се обаждат. Колеги, не пишете за неща които не правите, и не пишете във всяка тема на всяка цена, че ставате смешни.

  5. #5
    Почетен Автор
    Регистриран
    27.05.2014
    Мнения
    984
    Пчеларски район
    русе
    Аз лично досега не съм срещал из литературите за ЛР технологията, че втория корпус се обръщал на 180 градуса.

  6. #6
    VIP Автор
    Регистриран
    04.01.2012
    Мнения
    2,799
    Пилото през мерт се развива в предната част на рамката. В задната част има доста мед. Чрез завъртането на 180 градуса принуждаваме семейството да изкунсумира меда и да заложи пило и там. Така се запълва изцяло рамката с пило.

  7. #7
    VIP Автор
    Регистриран
    26.09.2010
    Мнения
    1,507
    Пчеларски район
    гр. Годеч - 780 м нв
    Това се казва - разширяване на гнездото, без да разширяваш обема на жилището му. Прави се в ранна пролет и също така спомага за по-бързо развитие на семейството.
    Пчеларството не е професия - Пчеларството е призвание.

  8. #8
    Заслужил Автор
    Регистриран
    30.04.2013
    Мнения
    448
    ]Пилото през мерт се развива в предната част на рамката. В задната част има доста мед. Чрез завъртането на 180 градуса принуждаваме семейството да изкунсумира меда и да заложи пило и там. Така се запълва изцяло рамката с пило.



    Човека пита за втори корпус.Кълбото къде е, на първи ,или на втори корпус! И в двата корпуса ли има пило и мед, та при завъртане да се изпапа медът и да се покрие с пило! Демек в случая имаме повече от 10 ЛР рамки за плодник ,така ли ? Ако може да споделиш повеч подробности .........
    Този пост е редактиран от asusat; 23.01.2017 в 14:27.
    СМЯХ,СМЯХ И ПАК СМЯХ ,А СЛЕД ТОВА ---БЛАЖЕНСТВО !!

  9. #9
    VIP Автор
    Регистриран
    27.09.2014
    Мнения
    5,703
    Пчеларски район
    Бургас
    Подробностите явно пак вървят на лични. Кибиците пак сме на сухо.

  10. #10
    VIP Автор
    Регистриран
    26.09.2010
    Мнения
    1,507
    Пчеларски район
    гр. Годеч - 780 м нв
    Всичко зависи от знанията на пчеларя и от усета да вижда нещата и да се съобразява със силата на семейството и с климатичните условия и най-вече с прогнозата за времето в следващите 10 дни.
    Ако имам по-слабо семейство на 4-5 рамки, с 3 рамки пило в предната част (защото винаги пилото е в предната част на рамките), вместо да добавям празна рамка до пилото (защото това е разширение на гнездото, а при мен пролетите са доста хладни), аз завъртам средната рамка с пило на 180 градуса, като разпечатвам меда на тази рамка, както и меда на съседните рамки от към средната рамка, за да се падне пилото срещу меда. По този начин пчелите освобождават килийките с мед, хранейки пилото или премествайки го над пилото и майката веднага осеменява освободените килийки и така следващата седмица ще имате 3 рамки с пило от летва до летва. Но има едно важно условие и то е тези рамки да са плътно покрити с пчели. Ако не разпечатите меда, пак ще направят същото , но по-бавно. При силните семейства се завърта целия корпус и понеже пчелите не търпят да има мед от към входа, пренасят го над пилото и така освобождават място на майката да снася повече. Това се прави в райони, които нощите са доста хладни пролетно време. Дълги години ротирах или демарирах пролетно време и все имаше някое семейство, което имаше проблеми с пилото и сега докато не напълнят корпуса с пило, не предприемам никакви ротаци. В момента семействата са ми на два ЛР корпуса, като долния е празен. Така, че работя си в горния корпус почти до средата на април. Аз съм на 800 м надморска и при мен пашата започва началото на юни. Време за развитие има достатъчно.
    Този пост е редактиран от evgeni.filimonov; 23.01.2017 в 13:24.
    Пчеларството не е професия - Пчеларството е призвание.

 

 
Страница 1 от 2 12 ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 1 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 1 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •