Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 4 от 4 ПърваПърва ... 234
Резултати от 31 до 38 от общо 38
  1. #31
    VIP Автор
    Регистриран
    26.09.2010
    Мнения
    1,507
    Пчеларски район
    гр. Годеч - 780 м нв
    Цитат Първоначално публикувано от rumenggr Виж публикацията
    И това ми е целта. Евгени даде важна за мен информация, а работи при сходни климатични условия. Това ми трябва. Така се уча не само от собствените си грешки.
    Най-добре е човек да се учи от грешките на другите, а не от собствените си грешки.
    В действителност ЛР системата е измислена, за да се работи с еднакви рамки и с цели корпуси. Това е за професионалното пчеларство и за плодородните райони с умерен климат. В началото и аз исках да работя по класическата ЛР технология, но видях, че за моя район не е подходяща. Няма толкова много паша, която да натисне и ограничи майката в най долния корпус. Пило има и в трите корпуса, няма как да се извади мед. Затова реших да ползвам два ЛР корпуса за плодник и от горе магазини и наистина съм много доволен, защото с разместването на двата корпуса и промяна на мястото на магазините, аз лесно се справям с роенето, а и с два ЛР корпуса за плодник смятам, че се развива по-силно семейство от семейство в ДБ плодник. С това допълнение отговарям и на колегата , който пита защо говорим за ЛР технология, а въртим рамки. А както споменах по горе, рамки се въртят в началото на развитие на семейството и то само на средните семейства.
    Този пост е редактиран от Трендафил Дончев; 24.01.2017 в 05:12.
    Пчеларството не е професия - Пчеларството е призвание.

  2. #32
    VIP Автор
    Регистриран
    26.09.2010
    Мнения
    1,507
    Пчеларски район
    гр. Годеч - 780 м нв
    Цитат Първоначално публикувано от Ангел Йосифов Виж публикацията
    Мед,мед а, нищо не казахте за кислорода и пилото.........Точно заради него пилото се концентрира над прелката...
    То това всеки трябва да го знае, затова не се споменава....
    Пчеларството не е професия - Пчеларството е призвание.

  3. #33
    VIP Автор
    Регистриран
    26.09.2010
    Мнения
    1,507
    Пчеларски район
    гр. Годеч - 780 м нв
    Цитат Първоначално публикувано от tarty Виж публикацията
    За мен най-важното от неговото изказване е да имаш силни семейства и да си въртиш корпусите, а това реално малко пчелари успяват да постигнат. Всичко друго е ранг-любител.
    Това е самата истина, работата със силни семейства е като сладка приказка. С тях пчеларя няма много работа.
    Пчеларството не е професия - Пчеларството е призвание.

  4. #34
    VIP Автор
    Регистриран
    26.09.2010
    Мнения
    3,743
    Пчеларски район
    Раковски
    Цитат Първоначално публикувано от evgeni.filimonov Виж публикацията
    То това всеки трябва да го знае, затова не се споменава....
    Ами въртенето на рамки-корпуси,разпечатване-надраскване на меда не трябва ли да е ПО-известно.Всъщност има много информация,която не е необходима на широката част от пчеларите-включително и на мен.Какво,като НЕзнам какви и колко жлези има пчелата и т.н -примерно..........Нима без подобна информация неможеш да развиеш силно семейство,неможеш да на правиш отводка или неможеш да продадеш меда.....

  5. #35
    Заслужил Автор
    Регистриран
    13.05.2014
    Мнения
    334
    Пчеларски район
    Айтос
    Супер тема.
    Аз съм с 8р лр имам и дб.. но говорим за лр кошерите и ще ви кажа как процедирам. Първо да кажа че зазимявам кошерите на повече корпуси като семейството е най-горе, нямам отворени никакви прелки, само на дъното а то е 100% мрежа. По този начин зазимени, голяма част от семействата зимуват не в предния край а по средата на рамката, така са имат мед от ляво дясно и отгоре. Така наречения пролетен преглед за мен е много действия в едно. Март месец, отварям кошера и завъртам средна рамка без да разпечатвам, информацията която получавам с поглед на тази пита е достатъчно за напред, пръскам с био апис за акар и подхранвам. На по-късен етап обаче завъртам на 180' целия корпус. Споделих това с един приятел, който гледа по-подобен начин семействата си. Той ме посъветва да изпробвам без рамки, само корпусите да завъртя. Миналата пролет единия ред кошери не им въртях рамките, направо корпуса на 180'. Окза се че не видях разлика в развитието спрямо тези които два пъти съм ровичкал.. Та за тази пролет смятам първо да въртя 180' корпус и после ротация на 2-ри корпус. а там ротацията я правя по следния начин. Завъртам горния корпус на дъното, него вземам 2 рамки с пило и добавям 2 празни. На средните семейства добавям 2 рамки с пило от помощните семейства за да им изравня силата... След тази помощ ако продължат да буксуват се сменя майката... Слабите семейства тогава ги събирам 2*2 а понякога и 3, докато дойде времето за майки и маточници и не сменя и там майката...

  6. #36
    Забранен
    Регистриран
    22.12.2015
    Мнения
    2,122
    Пчеларски район
    обл.Плевен
    Цитат Първоначално публикувано от Георги Кръстев Виж публикацията
    Супер тема.
    Аз съм с 8р лр имам и дб.. но говорим за лр кошерите и ще ви кажа как процедирам. Първо да кажа че зазимявам кошерите на повече корпуси като семейството е най-горе, нямам отворени никакви прелки, само на дъното а то е 100% мрежа.
    На колко и какви корпуси ги оставяш последно Септември-Октомври? И какви пити има в тях?

  7. #37
    Заслужил Автор
    Регистриран
    13.05.2014
    Мнения
    334
    Пчеларски район
    Айтос
    Основно гледам да ги зазимявам на дъно магазин и 2 корпуса. Имам и на 2 лр и 2 магазина. Като в лр корпусите е следната ситуация. В горния корпус където е семейството са 8 пити, в долния оставям 7 като съм ги центрирал, за да циркулира по-добре въздуха. Но все повече си мисля, да ги зазимявам на по 2 лр корпуса а магазините на кумини до самите кошери, на 3-4 кошера магазините на един кумин и тнт...

  8. #38
    Забранен
    Регистриран
    22.12.2015
    Мнения
    2,122
    Пчеларски район
    обл.Плевен
    Магазин и 2 ЛР е нормално. Мислех, че е на 3 или 4 ЛР корпуса.

 

 
Страница 4 от 4 ПърваПърва ... 234

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 1 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 1 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •