Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 3 от 4 ПърваПърва 1234 ПоследнаПоследна
Резултати от 21 до 30 от общо 38
  1. #21
    VIP Автор
    Регистриран
    06.03.2014
    Мнения
    2,255
    Пчеларски район
    Приморско
    Аз се чудя, защо работите с рамки, след като избора на системата ви(кошер) е да се работи с корпус.

  2. #22
    Заслужил Автор
    Регистриран
    22.03.2014
    Мнения
    295
    Пчеларски район
    Ямболски
    Цитат Първоначално публикувано от evgeni.filimonov Виж публикацията
    Всичко зависи от знанията на пчеларя и от усета да вижда нещата и да се съобразява със силата на семейството и с климатичните условия и най-вече с прогнозата за времето в следващите 10 дни.
    Ако имам по-слабо семейство на 4-5 рамки, с 3 рамки пило в предната част (защото винаги пилото е в предната част на рамките), вместо да добавям празна рамка до пилото (защото това е разширение на гнездото, а при мен пролетите са доста хладни), аз завъртам средната рамка с пило на 180 градуса, като разпечатвам меда на тази рамка, както и меда на съседните рамки от към средната рамка, за да се падне пилото срещу меда. По този начин пчелите освобождават килийките с мед, хранейки пилото или премествайки го над пилото и майката веднага осеменява освободените килийки и така следващата седмица ще имате 3 рамки с пило от летва до летва. Но има едно важно условие и то е тези рамки да са плътно покрити с пчели. Ако не разпечатите меда, пак ще направят същото , но по-бавно. При силните семейства се завърта целия корпус и понеже пчелите не търпят да има мед от към входа, пренасят го над пилото и така освобождават място на майката да снася повече. Това се прави в райони, които нощите са доста хладни пролетно време. Дълги години ротирах или демарирах пролетно време и все имаше някое семейство, което имаше проблеми с пилото и сега докато не напълнят корпуса с пило, не предприемам никакви ротаци. В момента семействата са ми на два ЛР корпуса, като долния е празен. Така, че работя си в горния корпус почти до средата на април. Аз съм на 800 м надморска и при мен пашата започва началото на юни. Време за развитие има достатъчно.
    Колега,аз също като теб работя.Моя начин на работа е същия.Така и аз си развивам/подготвям/ семействата за пашата.

  3. #23
    Почетен Автор
    Регистриран
    21.10.2014
    Мнения
    722
    Пчеларски район
    Община Драгоман, Софийска област, 615м. надм.вис.
    Цитат Първоначално публикувано от tarty Виж публикацията
    ...избора на системата ви(кошер) е да се работи с корпус.
    И това ми е целта. Евгени даде важна за мен информация, а работи при сходни климатични условия. Това ми трябва. Така се уча не само от собствените си грешки.

  4. #24
    VIP Автор
    Регистриран
    06.03.2014
    Мнения
    2,255
    Пчеларски район
    Приморско
    Цитат Първоначално публикувано от rumenggr Виж публикацията
    И това ми е целта. Евгени даде важна за мен информация, а работи при сходни климатични условия. Това ми трябва. Така се уча не само от собствените си грешки.
    За мен най-важното от неговото изказване е да имаш силни семейства и да си въртиш корпусите, а това реално малко пчелари успяват да постигнат. Всичко друго е ранг-любител.

  5. #25
    Заслужил Автор
    Регистриран
    22.03.2014
    Мнения
    295
    Пчеларски район
    Ямболски
    Като са слаби семействата и пашата е приключила предната година в средата на юли месец а е започнала в началото на юни.При мен пашата е такава.Не вали,вятър/суховей/ от сутрин до вечер.До този метод на работа съм стигнал за да казвам че ме устройва.

  6. #26
    VIP Автор
    Регистриран
    26.09.2010
    Мнения
    3,743
    Пчеларски район
    Раковски
    Мед,мед а, нищо не казахте за кислорода и пилото.........Точно заради него пилото се концентрира над прелката...

  7. #27
    Почетен Автор
    Регистриран
    05.02.2011
    Мнения
    569
    Пчеларски район
    Резерват "Северозапад"
    Цитат Първоначално публикувано от tarty Виж публикацията
    За мен най-важното от неговото изказване е да имаш силни семейства и да си въртиш корпусите, а това реално малко пчелари успяват да постигнат. Всичко друго е ранг-любител.
    Друго не по-малко важно нещо е да съумееш да запазиш семействата силни до главната паша /паши/, защото само те носят мед.
    Keep Walking...

  8. #28
    VIP Автор
    Регистриран
    06.03.2014
    Мнения
    2,255
    Пчеларски район
    Приморско
    Цитат Първоначално публикувано от zayo Виж публикацията
    Друго не по-малко важно нещо е да съумееш да запазиш семействата силни до главната паша /паши/, защото само те носят мед.
    Нищо по лесно от това, щом си излязал от зимата със силни семейства.

  9. #29
    VIP Автор
    Регистриран
    04.01.2012
    Мнения
    2,799
    Цитат Първоначално публикувано от tarty Виж публикацията
    Нищо по лесно от това, щом си излязал от зимата със силни семейства.
    Много си уверен, но има много неизвестни. Района ти няма интензивно земеделие практикувано от богати идиоти, също и акация която да гониш и задачата ти се улеснава, но за други да запазят силните семейства е сериозен проблем, включително и за мен.

  10. #30
    VIP Автор
    Регистриран
    06.03.2014
    Мнения
    2,255
    Пчеларски район
    Приморско
    Цитат Първоначално публикувано от rosty_sz Виж публикацията
    Много си уверен, но има много неизвестни. Района ти няма интензивно земеделие практикувано от богати идиоти, също и акация която да гониш и задачата ти се улеснава, но за други да запазят силните семейства е сериозен проблем, включително и за мен.
    За моя пчелин си прав, но вече няколко години се сблъсквам с този проблем на пчелина на брат ми(в центъра на обработваеми земи) и мога да твърдя, че доста от неизвестните ги наблюдавах.

 

 
Страница 3 от 4 ПърваПърва 1234 ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 1 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 1 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •