Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 2 от 4 ПърваПърва 1234 ПоследнаПоследна
Резултати от 11 до 20 от общо 38
  1. #11
    Потребител
    Регистриран
    25.08.2011
    Мнения
    71
    Редовно практикувам завъртане на 180 градуса пролетно време.Работя с кошери "фарар".При мене има ефект.

  2. #12
    Забранен
    Регистриран
    22.12.2015
    Мнения
    2,122
    Пчеларски район
    обл.Плевен
    Според мен си завърти 1 пита, както при ДБ. Въртял съм цял корпус ЛР 10, въртял съм и цял плодник ДБ 10. Най-добър ефект се получава при мен, когато въртя пита и разпечатвам мед.

  3. #13
    VIP Автор
    Регистриран
    04.01.2012
    Мнения
    2,799
    Въпроса в началото на темата е свързан с основни техника при работа с многокорпусен кошер. Голяма част от отговорите ме изумяват. Оказва се че тази основна техника не се практикува от огромен брой колеги, които иначе пък не се срамуват да се обаждат. Колеги, не пишете за неща които не правите, и не пишете във всяка тема на всяка цена, че ставате смешни.

  4. #14
    Почетен Автор
    Регистриран
    21.10.2014
    Мнения
    722
    Пчеларски район
    Община Драгоман, Софийска област, 615м. надм.вис.
    Здравейте. Кога започвате да въртите рамки/корпуси? При какво ниво на развитие на семейството? Кои са белезите, каво подсказва, че е време да се стимулират семействата по този начин?

  5. #15
    Забранен
    Регистриран
    22.12.2015
    Мнения
    2,122
    Пчеларски район
    обл.Плевен
    Цитат Първоначално публикувано от rumenggr Виж публикацията
    Здравейте. Кога започвате да въртите рамки/корпуси? При какво ниво на развитие на семейството? Кои са белезите, каво подсказва, че е време да се стимулират семействата по този начин?
    Нарича се усет, практика, опит. Тука на хартия (на екрана на компа) трудно може да бъде обяснено. По принцип има семейства дето си се развиват и без тея техники. Тея техники се ползват най-вече за средни и слаби семейства. Зависи какво е времето през пролетта, колко пчели има в кошера, колко е пилото, каква и колко годишна е майката, каква ще бъде прогнозата, какво цъфти, какви Главни паши се очакват....и т.н. Аз лично въртенето го правя и на ЛР и на ДБ. най-вече на средни семейства. Въртя пити. Пробвал съм и цели корпуси ама ефекта е по-малък и не е забелязва толкова както с отделна пита.

  6. #16
    Почетен Автор
    Регистриран
    21.10.2014
    Мнения
    722
    Пчеларски район
    Община Драгоман, Софийска област, 615м. надм.вис.
    Цитат Първоначално публикувано от Валентин. Виж публикацията
    Нарича се усет, практика, опит. Тука на хартия (на екрана на компа) трудно може да бъде обяснено. По принцип има семейства дето си се развиват и без тея техники. Тея техники се ползват най-вече за средни и слаби семейства. Зависи какво е времето през пролетта, колко пчели има в кошера, колко е пилото, каква и колко годишна е майката, каква ще бъде прогнозата, какво цъфти, какви Главни паши се очакват....и т.н. Аз лично въртенето го правя и на ЛР и на ДБ. най-вече на средни семейства. Въртя пити. Пробвал съм и цели корпуси ама ефекта е по-малък и не е забелязва толкова както с отделна пита.
    Няма усет, има малка практика и опит. Условностите при повечето практики са описаните от теб. Все пак трябва да има начални насоки, дори и да са непълни, за да може начинаещия или този за който практиката е новост да се ориентира в началото. Опита ще дойде. Темата е за да се избегне фалшстарт.

  7. #17
    Заслужил Автор
    Регистриран
    30.04.2013
    Мнения
    448
    ]Пилото през мерт се развива в предната част на рамката. В задната част има доста мед. Чрез завъртането на 180 градуса принуждаваме семейството да изкунсумира меда и да заложи пило и там. Така се запълва изцяло рамката с пило.



    Човека пита за втори корпус.Кълбото къде е, на първи ,или на втори корпус! И в двата корпуса ли има пило и мед, та при завъртане да се изпапа медът и да се покрие с пило! Демек в случая имаме повече от 10 ЛР рамки за плодник ,така ли ? Ако може да споделиш повеч подробности .........
    Този пост е редактиран от asusat; 23.01.2017 в 14:27.
    СМЯХ,СМЯХ И ПАК СМЯХ ,А СЛЕД ТОВА ---БЛАЖЕНСТВО !!

  8. #18
    VIP Автор
    Регистриран
    27.09.2014
    Мнения
    5,703
    Пчеларски район
    Бургас
    Подробностите явно пак вървят на лични. Кибиците пак сме на сухо.

  9. #19
    VIP Автор
    Регистриран
    26.09.2010
    Мнения
    1,507
    Пчеларски район
    гр. Годеч - 780 м нв
    Всичко зависи от знанията на пчеларя и от усета да вижда нещата и да се съобразява със силата на семейството и с климатичните условия и най-вече с прогнозата за времето в следващите 10 дни.
    Ако имам по-слабо семейство на 4-5 рамки, с 3 рамки пило в предната част (защото винаги пилото е в предната част на рамките), вместо да добавям празна рамка до пилото (защото това е разширение на гнездото, а при мен пролетите са доста хладни), аз завъртам средната рамка с пило на 180 градуса, като разпечатвам меда на тази рамка, както и меда на съседните рамки от към средната рамка, за да се падне пилото срещу меда. По този начин пчелите освобождават килийките с мед, хранейки пилото или премествайки го над пилото и майката веднага осеменява освободените килийки и така следващата седмица ще имате 3 рамки с пило от летва до летва. Но има едно важно условие и то е тези рамки да са плътно покрити с пчели. Ако не разпечатите меда, пак ще направят същото , но по-бавно. При силните семейства се завърта целия корпус и понеже пчелите не търпят да има мед от към входа, пренасят го над пилото и така освобождават място на майката да снася повече. Това се прави в райони, които нощите са доста хладни пролетно време. Дълги години ротирах или демарирах пролетно време и все имаше някое семейство, което имаше проблеми с пилото и сега докато не напълнят корпуса с пило, не предприемам никакви ротаци. В момента семействата са ми на два ЛР корпуса, като долния е празен. Така, че работя си в горния корпус почти до средата на април. Аз съм на 800 м надморска и при мен пашата започва началото на юни. Време за развитие има достатъчно.
    Този пост е редактиран от evgeni.filimonov; 23.01.2017 в 13:24.
    Пчеларството не е професия - Пчеларството е призвание.

  10. #20
    Почетен Автор
    Регистриран
    21.10.2014
    Мнения
    722
    Пчеларски район
    Община Драгоман, Софийска област, 615м. надм.вис.
    Евгени, благодаря. Климата и пашата при мен са сходни с твоя район, а това е важна особеност. Нощите при мен и май месец са доста студени. Практиките трябва да се съобразят с тези условия.
    Този пост е редактиран от rumenggr; 23.01.2017 в 13:56.

 

 
Страница 2 от 4 ПърваПърва 1234 ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 1 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 1 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •