Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 1 от 4 123 ... ПоследнаПоследна
Резултати от 1 до 10 от общо 31
  1. #1
    Наблюдател
    Регистриран
    16.10.2014
    Мнения
    8

    проблеми при слагаме на твърда храна

    Здравейте колеги,на всички от нас ни се налага да слагаме твърда храна.При слагането на храната поради нейната дебелина се повдига таблата и остава свободно място между нея и корпуса. Което е проблем,че въпросът ми е как се справяте с това пространство което остава?

  2. #2
    Потребител
    Регистриран
    03.03.2016
    Мнения
    96
    Пчеларски район
    обл. Ловеч
    явно за първи път слагаш питки и за това сега имаш проблем. има два варианта за справяне с него.
    1 вариант. според изискванията разстоянието между рамката и горният капак е 8 мм. сдобиваш се със две летвички с дебелина 8 мм и дължина 20-25 см, слагаш купешката храна на топло в стаята да се темперира след това на масата, двете летви от двете и страни и с точилката я оформяш, правиш разрез от единият край на плика и намушкваш друг празен плик от срязаната страна така излишната храна без да се цапаш ще иде в другият плик през дупката, махаш вторият плик и слагаш готовата питка на картон. така подготвената питка е с дебелина 8 мм и преди да я сложиш в кошера просто правиш няколко разреза ориентирани напречно на рамките. така ще си гарантираш доброто затваряне на капака и минимално време на отворен кошер в студеното време.
    2 вариант е да се сдобиеш с дървена рамка с височина 1,5-2 см. която я поставяш между плодника и капака. така правиш разстоянието над рамките достатъчно за метнеш направо купешкият плик без да си играеш да го точиш с точилката.
    аз лично практикувам първият вариант макари да е голяма играчка. но пък аз не гледам стотици кошери а само 40.
    Този пост е редактиран от Искрен Мутафов; 20.01.2017 в 01:33. Причина: Коригиране

  3. #3
    VIP Автор
    Регистриран
    27.09.2014
    Мнения
    5,703
    Пчеларски район
    Бургас
    Ако използваш такава, просто я обръщаш.


    Някои използват брезент. Може и с надставка 2-5 или повече сантиметра.


  4. #4
    Наблюдател
    Регистриран
    03.10.2014
    Мнения
    31
    Пчеларски район
    Dupnica oblast Kustendil
    Здравей. Можеш да сложиш празен магазин над корпуса. Между корпуса и магазина слагаш дочен плат. Друг вариант е да махнеш таблата и да сложиш плат, но зависи от капака. Успех.

  5. #5
    Потребител
    Регистриран
    03.03.2016
    Мнения
    96
    Пчеларски район
    обл. Ловеч
    има тема за този проблем със доста изказвания която не е лошо да прочетеш
    http://pchelari.com/forum/showthread...B0%D1%82%D0%B0

  6. #6
    Наблюдател
    Регистриран
    31.08.2013
    Мнения
    6
    Здравейте,имам въпрос към тези колеги с дадан блат,които не свалят магазините, а преграждат с найлон - Тази зима наблюдавам нещо което е странно при хранене - след като съм сложил питка полувината кълбо се качва над найлона в магазина.Нормално ли е това поведение и случвало ли се е на някой?!!!!!

  7. #7
    Забранен
    Регистриран
    22.12.2015
    Мнения
    2,122
    Пчеларски район
    обл.Плевен
    Цитат Първоначално публикувано от matudja Виж публикацията
    Здравейте,имам въпрос към тези колеги с дадан блат,които не свалят магазините, а преграждат с найлон - Тази зима наблюдавам нещо което е странно при хранене - след като съм сложил питка полувината кълбо се качва над найлона в магазина.Нормално ли е това поведение и случвало ли се е на някой?!!!!!
    Нормално е. Зимата “вървят“ нагоре, пролетта стоят на едно ниво. Лятото слизат надолу, есента стоят на едно ниво. И пак “въртят“ нагоре, надолу, нагоре, надолу. Още повече, че в магазина обема е по-малък (компактен за сезона).
    П.П. За питките и подхранването-първата ми пролет като пчелар, един колега дето гледа пчели от 20-30г. ми показа колко питка слага. На дланта си до половината. Аз слагам не повече от “цяла длан“, и дебела колкото е разстоянието между рамките и таблата. Това според мен са около 300-400гр.

  8. #8
    Почетен Автор
    Регистриран
    05.10.2012
    Мнения
    521
    Ами при нас не се получава така. Зазимяват се с магазини без найлон ли нещо друго. Пчелите си стоят в корпуса и не ходят горе когато са на кълбо, какво ще дирят там, няма храна, няма и пило там...

  9. #9
    Потребител
    Регистриран
    09.12.2011
    Мнения
    72
    Цитат Първоначално публикувано от nikawr Виж публикацията
    Ами при нас не се получава така. Зазимяват се с магазини без найлон ли нещо друго. Пчелите си стоят в корпуса и не ходят горе когато са на кълбо, какво ще дирят там, няма храна, няма и пило там...
    Точно така загубих 3 от най-силните си семейства тази година, бяха се качили в празен корпус като са оставили пълният с мед под тях преди големите студове.С което за пореден път се убеждавам че пчелите не следват човешката логика.
    Умният човек се учи от грешките си, а мъдрият - от грешките на другите

  10. #10
    Почетен Автор
    Регистриран
    05.10.2012
    Мнения
    521
    Странно, що ще се качат горе, като там има само празни пити...?

 

 
Страница 1 от 4 123 ... ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 1 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 1 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •