Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 1 от 3 123 ПоследнаПоследна
Резултати от 1 до 10 от общо 21

Тема: ЛАВАНДУЛА

  1. #1
    Заслужил Автор
    Регистриран
    26.09.2010
    Мнения
    315

    ЛАВАНДУЛА

    Много красива, дългогодишна и с прекрасен аромат. Размножава се лесно с резници напролет или разделяне на храстчето наесен. Сухоустойчива, няма неприятели и тревопасните животни не я консумират.Изисква слънчево място.Чист мед не съм вадил , но смесен със слънчоглед- много остър аромат , а цвета е червеникав.Леко тръпчив.

  2. #2
    Заслужил Автор
    Регистриран
    26.09.2010
    Мнения
    315
    Разделяне на храстите: Наесен , края на октомври, средата на ноември. Старата туфа се изкопава внимателно, целта е да се запази кореновата система в максимална степен.С остро ножче ( овощарско ), храстчето се разделя на 10-12 части, които да имат сравнително добре запазени коренчета и 1-2 леторастчета. Подрязват се коренчетата до здраво, леторастите- до 12-15 см. дължина.Числата са ориентировъчни, а не задължителни, и по-малки или по-големи растения успешно се вкореняват.Понякога наесен , след разсаждането времето все още е топло и се получава предивременен растеж.През зимата това може да доведе до измръзване, но напролет растенията се възстановяват.Разсажда се на почистено от плевели, добре обработено място и се полива. Напролет е желателно да се отстраняват образувалите се съцветия , за да се развият по-пълноценно растенията.През есента могат да се преместят на друго място. Храста понася резитба и оформяне, иначе с течение на времето след 3-4 год се разстила и заема голяма площ, а основата му се оголва.Ако лятото е дъждовно наесен се получава частичен втори цъфтеж.Мястото на което се отглежда задължително трябва да е слънчево.Най-ароматни са цветовете,ако се отрежат сутрин между 10-11часа-след затопляне на въздуха, но преди високите обедни температури.

  3. #3
    Заслужил Автор
    Регистриран
    26.09.2010
    Мнения
    315
    Размножаване с резници.Извършва се напролет, до около средата на март,преди започване на вегетацията( според температурите в района).Резниците се вземат от върховете с дължина около 15 см. и се забождат в рохкава леха , покрита с черно тънко фолио на разстояния 10х10 или 12х12 см. Поливат се редовно.Желателно е лехата да е на място,което следобяд е засенчено, или да се прави изкуствено засенчване.Прихващането на резниците става постепенно, не трябва да се бърза с отстраняването на неразвилите се резници.Цветовете задължително се отстраняват.Засушаването се отразява много силно, затова трябва да се полива редовно,лятото дори всеки ден.Наесен вкоренените растения се изскубват и засаждат на постоянното си място.

  4. #4
    Заслужил Автор
    Регистриран
    26.09.2010
    Мнения
    315
    Този пост е редактиран от Дамян Дамянов; 14.04.2015 в 07:44. Причина: снимки

  5. #5
    Наблюдател
    Регистриран
    13.10.2010
    Мнения
    38
    кажи къде да закупялявандула .около или до бургас.

  6. #6
    Почетен Автор
    Регистриран
    26.09.2010
    Мнения
    607
    Цитат Първоначално публикувано от dimo.stamatov
    кажи къде да закупялявандула .около или до бургас.
    Провери в Пени маркет аз от там си купих.
    Силата присъства там, където работи мисълта.

  7. #7
    Заслужил Автор
    Регистриран
    26.09.2010
    Мнения
    315
    По разсадниците е 4- 5 лв. броя. Навсякъде има.
    Постоянно ме преследват умни мисли...но аз съм по-бърз

  8. #8
    Наблюдател
    Регистриран
    29.09.2010
    Мнения
    40
    Пчеларски район
    Габрово
    Вкоренени резници от лавандула можете да си закупите от Института по розата в гр.Казанлък,струват стотинки.

  9. #9
    Заслужил Автор
    Регистриран
    07.05.2011
    Мнения
    282
    За хората от Бургас и региона ,има огромни площи с изоставени насаждения около пътя за Дюлино и Козичено-Еркеч от там си измъквам редовно ОГРОМНИ туфи

  10. #10
    Заслужил Автор
    Регистриран
    10.10.2011
    Мнения
    337
    Пчеларски район
    общ. Братя Даскалови
    Ето снимка и от мен
    Този пост е редактиран от Дамян Дамянов; 14.04.2015 в 07:46. Причина: снимка

 

 
Страница 1 от 3 123 ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 1 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 1 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •