Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 1 от 2 12 ПоследнаПоследна
Резултати от 1 до 10 от общо 12

Тема: Инкубатор

  1. #1
    Заслужил Автор
    Регистриран
    03.09.2016
    Мнения
    315
    Пчеларски район
    Стара Загора,Чирпан

    Инкубатор

    Ето инкубаторът който спретнах през почивните дни,смятам да го използвам за транспорт на матчници затова съм го направил изцяло на 12v.Lenovo_A1000_IMG_20161231_142910.jpgLenovo_A1000_IMG_20161231_143613.jpg

  2. #2
    Наблюдател
    Регистриран
    05.02.2016
    Мнения
    24
    Аз не съм много наясно с майкопроизводството, но не трябва ли освен температура да се подържа и определена влажност в този инкубатор.?

  3. #3
    Заслужил Автор
    Регистриран
    03.09.2016
    Мнения
    315
    Пчеларски район
    Стара Загора,Чирпан
    Цитат Първоначално публикувано от borislav1985vk Виж публикацията
    Аз не съм много наясно с майкопроизводството, но не трябва ли освен температура да се подържа и определена влажност в този инкубатор.?
    Е да,ще има и съд с вода вътре,имам още малко довършителна работа по него.

  4. #4
    Заслужил Автор
    Регистриран
    11.11.2012
    Мнения
    241
    Здравейте колеги.
    Приемат поръчки на пролет. Виждам като евтино решение (като пълно, така и на части /само регулатор/)
    http://argon-prime.ru/pages.php?page=20
    http://www.pchelovod.info/index.php?...5&#entry881295
    http://www.pchelovod.info/index.php?...&#entry1497238

  5. #5
    Наблюдател
    Регистриран
    05.02.2016
    Мнения
    24
    Може би, и гъба с вода ще свърши работа, но трябва са е добре направено. До колкото съм запознат, последните часове преди излюпването на маточника се оформят крилата на майката. Ако такъв инкубатор свърши работа ще добре. Ще могат да се правят отводки на маточник който е купен от доверен майкопризводител.

  6. #6
    Заслужил Автор
    Регистриран
    19.11.2011
    Мнения
    314
    Пчеларски район
    Русе
    Ако е само за транспорт съм съгласен, но лично аз съм против ползването на инкубатор. Бях решил да си купувам подобен и да оставям маточниците последните два дни в него да се излюпят и да придавам така майките в нуклеусите за оплождане. В последствие попаднах на една изключително ценна книга на тема майкопроизводство, в която са описани опити на френския пчелар Жил Фер с инкубатор. Та въпросния три поредни години е правил различни опити като е отнемал маточниците от отглеждачите и ги е поставял в инкубатори за остатъчния период до излюпване на майките. Доказал е че това е изключителен стрес за развиващата се какавида и във всички случаи на маточник доотгледан в инкубатор, се е получавала майка с ниско качество. Все още науката не може да каже със сигурност какво точно се случва с маточниците след запечатване и защо те са така отрупани с пчели (това всички сме го виждали), но прекратяването на тази връзка между пчелите и маточника е много неблагоприятна. Има подобна ситуация при кокошките. Пиленца, които са излюпени от яйца отгледани в инкубатор, в последствие оставени да пораснат и станат възрастни кокошки, не проявяват майчински инстинкт и не искат да мътят, т.е. инстинкта им за продължение на рода е прекъснат!

  7. #7
    Администратор
    Регистриран
    09.02.2013
    Мнения
    7,209
    Пчеларски район
    Габрово и Ловеч
    Освен спорния въпрос качествени ли са майките от инкубатор или не, има още един сериозен проблем - ПРИЕМАНЕТО НА НЕПЛОДНАТА МАЙКА. Нуклеусите трудно приемат неплодна майка - това според личния ми опит. Процента на загубите (неприетите майки) е над 50%. Това е статистиката за големи нуклеуси с 3 ЛР рамки.

    При микро-нуклеусите с 3 микро-рамки 10х10 cm процента на приемане е по-висок, но пак не надхвърля 80%.

    Има обаче няколко предимства при доизлюпване на майки в инкубатор:
    1. Намаляват се загубите от неизлюпени маточници, които при придаване на маточник ги има винаги, и те са от порядъка на 15-20% При инкубатора такива маточници се отбраковат.
    2. Намаляват се загубите от излюпени некачествени майки (10-15%). При инкубатора такива майки се отбраковат.
    3. Намаляват се загубите от излюпени майки, които не отговарят на расовата принадлежност. При инкубатора такива майки се отбраковат.
    4. Има възможност за ВИЗУАЛЕН ПОДБОР на НАЙ-ДОБРИТЕ МАЙКИ от партидата, и само те се придават на нуклеусите.
    5. Има възможност за лесна и удобна ПРЕДВАРИТЕЛНА МАРКИРОВКА. Ако нещо се обърка при маркирането - майката се бракува. Ако се маркират майки след оплождането там на пчелина, винаги някакъв процент от тях се объркват и е много кофти да се бракува вече оплодена майка.
    6. При развъдната дейност на гърба на майката се лепи номерче. Това е ЕДИНСТВЕНИЯТ СПОСОБ, който може да ГАРАНТИРА РОДОСЛОВИЕТО на тази майка. Ако номерче се слага след оплождането, няма гаранция, че това е същата майка, за която ние си мислим.

    Като цяло инкубатора има преимущество тогава, когато произвеждаме маточници 3-4 пъти повече, отколкото са ни необходими. Само тогава ние имаме шанса да подберем НАЙ-ДОБРИТЕ МАЙКИ и само тях да ги дадем на нуклеусите за оплождане. Само тогава имаме шанса и да ГАРАНТИРАМЕ РОДОСЛОВИЕТО, посредством лепене на номерца.

  8. #8
    Администратор
    Регистриран
    09.02.2013
    Мнения
    7,209
    Пчеларски район
    Габрово и Ловеч
    Тъй като инкубатора може да спомогне на всеки един пчелар сам да си прави някаква селекционна дейност, подбирайки за оплождане само най-качествените майки, искам да спомена и за още един възможен ДОПЪЛНИТЕЛЕН етап от подбора. Става въпрос за проверка на това дали феромоните на майката са силни в сравнение с останалите майки. Това се прави като след оплождане много майки се слагат в един единствен кошер и престояват там 1 седмица. През това време пчелите хранят само майките с най-силни феромони. Майките със слаби феромони умират от глад.

    Тоест това е един естествен процес за ПОДБОР НА НАЙ-КАЧЕСТВЕНИТЕ МАЙКИ, който го правят самите пчели съобразно собствените си критерии, каквито и да са те. Според моя личен опит на този етап умират още около 10-15% от майките. Това всъщност са тези майки, които дори и да ги придадем на някое семейство, то пак няма да ги приеме и пак ще направи самосмяна.

    Като цяло технологията с инкубатор придобива следния вид:
    1. Произвеждат се 3-4 пъти повече маточници, като на маточната рамка се лепи етикет с партидата (или номера на майката, от която са взети личинки).
    2. През последните 24 часа визуално най-хубавите маточници се прехвърлят в инкубатор. На гъбата с тях също се лепи номера на партидата (майката).
    3. След излюпване се прави подбор на 20-30% от най-хубавите майки, отговарящи на расовата принадлежност.
    4. Майките се маркират веднага (с боя или с номерче).
    5. Майките се придават на нуклеуси за оплождане.
    6. Изчаква се оплождането и след него снасянето на поне 2 пълни пити с яйца (и/или младо пило).
    7. Ако това в т.6 не се случи за 15-18 дена, майката пак се бракува.
    8. Майката се слага в кутийка без пчели, и се оставя да престои поне 7 дена заедно с други майки в специално направено семейство без майка и младо пило.
    9. Ако оцелее и през този тест, майката вече може да се придаде на някое пчелно семейство или да се направи отводка с нея.

    На всеки един етап ще има някакви загуби, като при изминаването на пътя от личинка до качествена оплодена майка ще оцелеят не повече от 20% от заложените личинки. На изхода на технологията обаче ще получим НАИСТИНА КАЧЕСТВЕНИ МАЙКИ, преминали през всички тестове на пчеларя и на самите пчели.

  9. #9
    Заслужил Автор
    Регистриран
    19.11.2011
    Мнения
    314
    Пчеларски район
    Русе
    Цитат Първоначално публикувано от Mateev Виж публикацията
    Освен спорния въпрос качествени ли са майките от инкубатор или не, има още един сериозен проблем - ПРИЕМАНЕТО НА НЕПЛОДНАТА МАЙКА. Нуклеусите трудно приемат неплодна майка - това според личния ми опит. Процента на загубите (неприетите майки) е над 50%. Това е статистиката за големи нуклеуси с 3 ЛР рамки.
    Точно заради всички предимства, които има инкубатора бях решил да се ориентирам към работа с него.Вече се сблъсках със всички минуси на придаването на зрели маточници, които си описал. За себе си обаче реших за инкубатор да използвам някое семейство. Маточниците ще поставям в клетка където мрежата ще е заменена с парче ханеманова решетка. Изненадвам се че при теб е толкова малък процента на приемане на неплодни майки. Доста майкопроизводители го правят, моя опит точно в ова е твърде скромен и тепърва предстои да видим как ще се справя. До сега когато съм придавал току що излюпени майки винаги е било на три рамкови лр нуклеуси сформиране преди 24-48ч, а майките излюпени преди 2-3 часа и до сега не съм имал не успех, но говоря за много малък опит от порядъка на 10-тина майки. Пускал съм ги директно върху питите и пчелите въобще не им обръщат никакво внимание, все едно ги няма! Би ли споделил как точно го правите по твоите пчелини?
    Ето в такива клетки мисля да ги поставям за излюпване, замрежени с парче хр за да не се прекъсва контакта с пчелите.


  10. #10
    Забранен
    Регистриран
    12.09.2014
    Мнения
    355
    Бях гледал немски клип, където поставяха зрели маточници в стандартна клеткаЩракнете върху изображението за по-голям размер

Име:	UT8ax.BXFpaXXagOFbXh.jpg_50x50.jpg
Прегледи:      317
Размер:	1.3 KB
ID:	8105, но вътре слагаха и по 3-4 пчелички и тогава затваряха клетката.
    Ако г-н Матеев може да обясни логиката на това?

 

 
Страница 1 от 2 12 ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 1 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 1 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •