Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 37 от 62 ПърваПърва ... 27353637383947 ... ПоследнаПоследна
Резултати от 361 до 370 от общо 620
  1. #361
    Почетен Автор
    Регистриран
    02.02.2015
    Мнения
    666
    Цитат Първоначално публикувано от Трендафил Дончев Виж публикацията
    бАРКОВ, не става дума за вашето поточе. . Има значение от река до река - по точно от корито на река, до корито на река. бАРКОВ, стана ли ти ясно, че няма да повтарям?
    Дончев, повторението е майка на знанието, така че повтаряй си, и р.Струма е втората по пълноводие река в България. Иначе това което казваш го знам, както и за пчелини в подножието на високи планини имат сходни проблеми заради спускащия се студен въздух.

  2. #362
    Super Moderator
    Регистриран
    17.08.2016
    Мнения
    6,024
    Пчеларски район
    Страната на чудесата
    Цитат Първоначално публикувано от barkov1982 Виж публикацията
    за пчелини в подножието на високи планини имат сходни проблеми заради спускащия се студен въздух.
    Така де, така. Това е другата част за спускащия се студен въздух. Но то наистина го повтаряме, че и друг път съм я пял тази песен.

  3. #363
    VIP Автор
    Регистриран
    27.03.2015
    Мнения
    3,560
    Пчеларски район
    Криводол и Враца
    Ей и да не забрвите ветровете особено от западните заслон трябва.

  4. #364
    Super Moderator
    Регистриран
    17.08.2016
    Мнения
    6,024
    Пчеларски район
    Страната на чудесата
    Цитат Първоначално публикувано от Георги 1974 Виж публикацията
    Ей и да не забрвите ветровете особено от западните заслон трябва.
    Какво да ти кажа Жорка? На 900 метра над моя пчелин имаше друг. В подножието на балкана, под първия ред на акацията/декари/, заслон и то какъв? От двете страни леки възвишения, леко вкопан и затворен с дъски от вагони. Отгоре покрив. Вътре два реда кошери шахматно. Няма вятър, няма сняг, няма слънце през лятото. Приказка. Приказката обаче свърши. Нямам представа защо, но кошерите, както и нашите започнаха да понамаляват, изчезват. Човека не успя да се справи и всичко е на склад.
    Извода ми е, че тези пръскачи ни разбиха пчелините. Наруши се екосистемата и оттам и всички несполуки. Преди десетина години като отворех кошер и не се виждаше дървенията от пчели, а сега не се виждат пчели.

  5. #365
    Заслужил Автор
    Регистриран
    22.03.2014
    Мнения
    295
    Пчеларски район
    Ямболски
    Прочетох всичко за найлона.Някой са за ,други са против.И аз съм с найлон,и ги оставих в долният корпус да зимуват.С плътни дъна са ми кошерите и стандартни входове 4-5см прелки/летви/.Корпусите ми са с кръгли отвори с място за качане,но в момента са затворени и се чудя дали да ги отворя ,като ги запуша наполовината с нещо заради тази влага/в момента нямат,но като започнат с пилото/ или да ги оставя така до-пролетта.Оставих ги да зимуват за първа година така заради осите ,и да се вардят сами като са в 1 корпус.Начина на подреждане ми е следният.Семейството е долу в 1корпус.питка,найлон,обръща ща се покривна табла,празен корпус,найлон и капак.Преди винаги семействата ми зимуваха на 2 корпус,а отдолу празен корпус с отворена долна прелка ,и отворена прелка на празният долен корпус.И никога не съм имал влага в кошерите.Сега по-друг начин стоят нещата и за това се двуумя какво да правя,за това търся компетентно мнение и то сериозно.Предварително благодаря.Поздрави.
    Този пост е редактиран от M.Milkov; 14.01.2019 в 12:58.

  6. #366
    Автор
    Регистриран
    14.02.2014
    Мнения
    124
    Пчеларски район
    Град Правец
    Цитат Първоначално публикувано от M.Milkov Виж публикацията
    Прочетох всичко за найлона.Някой са за ,други са против.И аз съм с найлон,и ги оставих в долният корпус да .........
    С каква е цел е празният корпус над таванката?
    От личн опит найлон върху плоднока и отгоре празен магазин, заради обикновена хранилка над гнездото, образува се голяма влага в този магазин и найлона върху семейството се мокри. Замених магазина с надставка и положението се подобри. Това при стереопорни кошери с изяло мрежесто дъно.Сега върху найлона съм сложила и дебел кат вестници, за да намаля охлаждането на найлона и от там конденза.
    Този пост е редактиран от Трендафил Дончев; 14.01.2019 в 17:54.

  7. #367
    Заслужил Автор
    Регистриран
    22.03.2014
    Мнения
    295
    Пчеларски район
    Ямболски
    Покривната табла се обръща заради питката.А над нея е празният корпус,че нямам склад за съхранение на корпуси с празни пити.Отделно като шапка/изолираща/ за повече да им е топло.

  8. #368
    VIP Автор
    Регистриран
    01.04.2014
    Мнения
    2,740
    Цитат Първоначално публикувано от ch.atanasov Виж публикацията
    Няма нужда да търсиш, вярвам ти, защото съм го чел. Чел съм обаче и други теории. Овен това от време на време се мъча и да мисля. Та се чудя, защо е дал луди пари за полистиролни кошери. Защо не си е направил дървени или от ламарина -б =1.00 мм. Ако са и от неръждавейка , ще изкарат до края на света. Като цена лист 2 Х 1 метър е 100лв.
    Е, хайде сега, колкото да кажеш нещо. Думата върви за допълнителна изолация на кошерите в студовете, че е безсмислена. Пролетта с пило и лятото в жегите естествено, че е важна - оттам и термокошерите.
    На всеки сложен въпрос има лесен и разбираем за всички грешен отговор
    "Погледнато формално, всичко е нормално, погледнато нормално, всичко е формално" - Радой Ралин

  9. #369
    VIP Автор
    Регистриран
    27.09.2014
    Мнения
    5,703
    Пчеларски район
    Бургас
    Цитат Първоначално публикувано от agro Виж публикацията
    Е, хайде сега, колкото да кажеш нещо. Думата върви за допълнителна изолация на кошерите в студовете, че е безсмислена. Пролетта с пило и лятото в жегите естествено, че е важна - оттам и термокошерите.
    Е що ве . Правиш ги от ламарина , а лятото ги слагаш на сянка. Нали ти писа, че им трябва само завет и защита от дъжд.

  10. #370
    Super Moderator
    Регистриран
    17.08.2016
    Мнения
    6,024
    Пчеларски район
    Страната на чудесата
    Те затова сега поголовно мрат семейства, защото са слаби, а ние с мисълта, че пчела от студ не мре ги оставяме без никаква топлина. Къде сте видели хралупа с отворено дъно? Защо пчелите заклейват? Аз съм прибирал рояци с цялото дърво/метър отгоре и метър отдолу на отвора/ , а отвора/прелката повече от ф 100 мм. и до есента остава ф 20мм. Защо е така? Те, ако не се плашеха от студ, щяха да висят по клоните.

 

 
Страница 37 от 62 ПърваПърва ... 27353637383947 ... ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 4 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 4 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •