Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 41 от 62 ПърваПърва ... 31394041424351 ... ПоследнаПоследна
Резултати от 401 до 410 от общо 620
  1. #401
    Заслужил Автор
    Регистриран
    27.06.2018
    Мнения
    236
    Пчеларски район
    Тунджа-Марица
    Ти като прочете сметна/помисли ли малко преди да напишеш
    Та от моята камбанария погледнато,сметката така излиза. Залагам 15 -20 капана на групи по 2-3,ако така както върви окло 15 април ще има "добиви".
    Наличните с който разполагам,бих ги захранил вече и до главната все бих ги докарал на 2 плодника пило.Там каквото изкарат след деленето бих си им го оставил за тях.Капани тръвни ако имам сметката ще ми излезе + и със запасните.Август/септември избягалите опаразитени пак бих ги ловувал и лекувал.

  2. #402
    VIP Автор
    Регистриран
    27.09.2014
    Мнения
    5,703
    Пчеларски район
    Бургас
    Цитат Първоначално публикувано от FreeBSD Виж публикацията
    Ти като прочете сметна/помисли ли малко преди да напишеш
    Та от моята камбанария погледнато,сметката така излиза. Залагам 15 -20 капана на групи по 2-3,ако така както върви окло 15 април ще има "добиви".
    Наличните с който разполагам,бих ги захранил вече и до главната все бих ги докарал на 2 плодника пило.Там каквото изкарат след деленето бих си им го оставил за тях.Капани тръвни ако имам сметката ще ми излезе + и със запасните.Август/септември избягалите опаразитени пак бих ги ловувал и лекувал.
    ---------


  3. #403
    Потребител
    Регистриран
    24.04.2017
    Мнения
    88
    Пчеларски район
    Лакатник, Козлодуй
    Няма смисъл от капани при мен - няма рояци, или поне не минават в близост.
    Концептуално си го представям така:
    1. Средата на Февруари слагам на оцелелите семейства по един плодник с мед отдолу. Може и магазин, като полукорпус.
    2. След средата на Май, стеснявам най-силното семейство и предизвиквам роене. Как точно ще стане стесняването и дали ще има ефект, не ми е много ясно
    3. Вече имам роеви маточници, оставям първите 10-ина броя, другите унищожавам.
    4. Няколко дни преди излюпване на майките правя сборни отводки, на които придавам по 1-2 маточника. Не помня, кога излиташе първия рой - дали преди излюпване или веднага след запечатване на маточниците, така че може да ги придам и по-рано
    5. Изпадналото в роево състояние семейство разделям. Местя кошера, а на старото място оставям старата майка с основи и по една пита с мед и прашец - метода с налитане.
    Възможен ли е такъв сценарий и къде са слабите моменти? Знам, че звучи като - теглиш кредит 10к лв, купуваш талони, печелиш, удвояваш парите. Купуваш талони за 20к лв, удвояваш парите и т. н., но все от някакъв план трябва да се започне

  4. #404
    VIP Автор
    Регистриран
    27.09.2014
    Мнения
    5,703
    Пчеларски район
    Бургас
    Цитат Първоначално публикувано от zx7r Виж публикацията
    .......
    Платил си на Вълчовски, а готов ли си да платиш за 9 майки. ( е, не на мен ) С тях ще имаш 12 семейства 2019/2020г.

    пп. може и 120, но ще ти трябват много капани.

  5. #405
    Super Moderator
    Регистриран
    17.08.2016
    Мнения
    6,027
    Пчеларски район
    Страната на чудесата
    Цитат Първоначално публикувано от FreeBSD Виж публикацията
    Ти като прочете сметна/помисли ли малко преди да напишеш
    Та от моята камбанария погледнато,сметката така излиза. Залагам 15 -20 капана на групи по 2-3,ако така както върви окло 15 април ще има "добиви".
    Наличните с който разполагам,бих ги захранил вече и до главната все бих ги докарал на 2 плодника пило.Там каквото изкарат след деленето бих си им го оставил за тях.Капани тръвни ако имам сметката ще ми излезе + и със запасните.Август/септември избягалите опаразитени пак бих ги ловувал и лекувал.
    Това с капаните малко ми звучи така: В края на годината ще ми трябват 100 000 лв. Имам 10 000, но ще купя 20 - 30 билета от лотарията и съм готов.

  6. #406
    Потребител
    Регистриран
    24.04.2017
    Мнения
    88
    Пчеларски район
    Лакатник, Козлодуй
    Цитат Първоначално публикувано от ch.atanasov Виж публикацията
    Платил си на Вълчовски, а готов ли си да платиш за 9 майки. ( е, не на мен ) С тях ще имаш 12 семейства 2019/2020г.

    пп. може и 120, но ще ти трябват много капани.
    Не е въпросът в парите. Вече се опарих с майки от Словения, които взех миналата година и придадох на отводките. Резултатът беше много зле - половината майки пчелите ги самосмениха, а другата половина падна от акара... Като цяло не ми харесаха, лошо се развиваха... Имах и две свищеви, които бяха класи над тях. Един приятел, производител на майки, ме предупреди, че само развалям генофонда и се оказа прав
    Не искам чужди майки, искам да пробвам с роеви, както се кълнат сърбите

  7. #407
    Заслужил Автор
    Регистриран
    27.06.2018
    Мнения
    236
    Пчеларски район
    Тунджа-Марица
    Цитат Първоначално публикувано от Трендафил Дончев Виж публикацията
    Това с капаните малко ми звучи така: В края на годината ще ми трябват 100 000 лв. Имам 10 000, но ще купя 20 - 30 билета от лотарията и съм готов.
    Така изглежда найстина,но на практика друго се получава. Във всяко село има поне 4-5 дядковци със по 5-10 кошера който отварят от време на време. Стълбове,дувари,комини на изоставени/затворени къщи със самонастанени минимум още толкова. Около язовирите и деретата със големи каваци и върби винаги има реботещи хралупи. От моята практика за сезон да уловиш 15-20 рояка са нормално състояние на бройката.

  8. #408
    Почетен Автор
    Регистриран
    27.05.2014
    Мнения
    984
    Пчеларски район
    русе
    Зависи и от годината най-вече, миналата беше супер неройлива например...без да ги гледам ми се изрои само един кошер, и го хванах роя, на познати пчелари пък нито един кошер не им се изроил мин.г.....иначе рекорда ми е 8 рояка за сезон, преди 3г.

  9. #409
    Почетен Автор
    Регистриран
    05.10.2012
    Мнения
    521
    Колега, има още време от зимата, не бързай! Дано всичко до края на март се стече благоприятно, но има още студено време все пак до пролетта!
    А, ако питаш мен, не ги вкарвай золем в роево, почти нищо не печелиш, дори в някой случаи ги забавяш, особенно ако някой разделен реши да литне към клонаците и не го усетиш. Развивай си тези оцелели 3 бр. и си направи по 1-2 отводки нормално от тях. А иначе си купи от някой читав колега дестина отводки. По ще си доволен и малко медец ще изкараш за теб. Като себестойност на труда и възможността и тези оцелелите да бастисаш, ще си по на далавера ако не ги насилваш, отколкото ако се гърчиш да цепиш, делиш, роево и т.н.. От любопитсво да попитам само, с какво третира предната година.

  10. #410
    Потребител
    Регистриран
    24.04.2017
    Мнения
    88
    Пчеларски район
    Лакатник, Козлодуй
    Цитат Първоначално публикувано от nikawr Виж публикацията
    ... .. От любопитсво да попитам само, с какво третира предната година.
    И 11-те бяха отводки. Пролетта, ранните отводки, които взех, ги третирах с Хайв Клийн на Bee Vital, а есента всички ги третирах с оксалова по рецептата на Дони.... Сред първите загинали, още Декември месец, бяха и най-силните семейства. Едното септември месец беше на 8 рамки с пило... За мен всичко зачпочва и свършва с майката.
    Прав си, зимата не е свършила. Аз планирам само едното семейство да докарам до роево. То ще ми е инкубатор за майки, а от другите ще дърпам само пило, доколкото може, без да пресилвам нещата.

 

 
Страница 41 от 62 ПърваПърва ... 31394041424351 ... ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 2 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 2 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •