Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 55 от 62 ПърваПърва ... 5455354555657 ... ПоследнаПоследна
Резултати от 541 до 550 от общо 620
  1. #541
    Почетен Автор
    Регистриран
    06.05.2015
    Мнения
    538
    Пчеларски район
    с.Дебнево,общ.Троян,обл.Ловеч
    Цитат Първоначално публикувано от tarty Виж публикацията
    Как така започваш от декември? Още от август месец трябва да имат поне 20 кг мед в плодника и направи разлика от това къде слагам питката аз.


    Имам предвид, че декември почвам с питките.Отводките нямат толкова мед(20кг) никога, защото ги и стеснявам на колкото са пчелите.Примерно ги оставям на около 15 кг мед и октомври допълвам с пити от основните семейства, ако някои имат нужда,т.е. има доста мед за нормално презимуване.

  2. #542
    VIP Автор
    Регистриран
    06.03.2014
    Мнения
    2,255
    Пчеларски район
    Приморско
    Цитат Първоначално публикувано от Христо Димитров Виж публикацията
    Имам предвид, че декември почвам с питките.Отводките нямат толкова мед(20кг) никога, защото ги и стеснявам на колкото са пчелите.Примерно ги оставям на около 15 кг мед и октомври допълвам с пити от основните семейства, ако някои имат нужда,т.е. има доста мед за нормално презимуване.
    Защо храниш тогава, щом октомври им пренареждаш гнездото? Аз питката е слагам в хранилката, а щом застуди времето пчелите слизат надолу и само при затопляне се качват горе.

  3. #543
    Почетен Автор
    Регистриран
    24.12.2017
    Мнения
    601
    Пчеларски район
    Кирково .Кърджали
    Цитат Първоначално публикувано от zx7r Виж публикацията
    Искам роеви майки от теб

    Подсети ме за един мой добър приятел, който само центруфужи, сменя по няколко рамки годишно и ако не забрави слага лентички.
    В златен район е той - Златията, на брега на Дунава. Мед, колкото искаш, паши бол, а накрая завършва с манов мед, събран неизвестно откъде из румънските блата. Ако кажа, че последния мед го вади Октомври, не знам дали някой ще ми повярва! Семействата му варират от 5 до 10, зависи от зимната смъртност, но има две семейства, които са безсмъртни. Никога не им е сменяна майка, правят самосмяна незнайно колко често и винаги са шампиони по събиране на мед. Като го питах дали третира срещу нозема, само ме изгледа ужасяващо и каза - такова нещо нема да си сложа в кошера никога!!!
    Та от него също искам майки, лошото е, че тези кошери не роят (или той не разбира) а самосмените е абсурд да ги хванеш
    И най-безобидното третиране е необходимо зло!

  4. #544
    VIP Автор
    Регистриран
    26.09.2010
    Мнения
    3,743
    Пчеларски район
    Раковски
    Цитат Първоначално публикувано от zx7r Виж публикацията
    другите го бяха опоскали, та и от него може да е тръгнало нещо.
    За да вкарат мед от друг кошер,най напред трябва да го разредят до сироп,за да го смукнат,след това и да го вентилират и запечата.Всичко това налага физиологични промени в организма на крадците,което ги превръща от зимни пчели във летни.А лятната пчела живее около 40 дена.Когато наближи края на пчелата,имунитета отслабва и ги яхват всички "злини",а акара най отгоре,насреща и става "виновник" за леталния край на семейството.
    Да отваряш кошера в безпашно време за пренареждане и да насищаш въздуха с меден аромат си е,както каза Даката,да ти се счупи едното краче на трикракото столче.По силните семейства,а и не само,тръгват да дирят "пашата" и...и хоп в слабия,болнавия,осиротелия кошер.
    Разбира се,летални край може да настъпи и по др.причини...

  5. #545
    VIP Автор
    Регистриран
    25.05.2015
    Мнения
    7,997
    Пчеларски район
    София,Златарица,Елена
    Друго което искам да добавя към поста на Майстора по мои наблюдения.Зимнно време пчелите не рискуват колонията с кражби.Може и да греша,но това са моите наблюдения.
    Кой разбрал разбрал, кой не е, да пита брата..

  6. #546
    VIP Автор
    Регистриран
    26.09.2010
    Мнения
    3,743
    Пчеларски район
    Раковски
    Цитат Първоначално публикувано от jdrumev Виж публикацията
    Друго което искам да добавя към поста на Майстора по мои наблюдения.Зимнно време пчелите не рискуват колонията с кражби.Може и да греша,но това са моите наблюдения.
    Ей това прозвуча,като "да живеят всички БКП-та по всички земни кълбета"

  7. #547
    VIP Автор
    Регистриран
    25.05.2015
    Мнения
    7,997
    Пчеларски район
    София,Златарица,Елена
    Цитат Първоначално публикувано от Ангел Йосифов Виж публикацията
    Ей това прозвуча,като "да живеят всички БКП-та по всички земни кълбета"


    А и аз мога да ползвам copy/това не от лука да знаеш от мене/.
    Кой разбрал разбрал, кой не е, да пита брата..

  8. #548
    Super Moderator
    Регистриран
    17.08.2016
    Мнения
    6,024
    Пчеларски район
    Страната на чудесата
    Всички говорят за влага, а при моите сутринта беше бой за вода от росата. В едни пластмасови кофи по ръба има дупки и там се събрала вода, все едно е сироп. Питките сухи, но рупаха здраво. Един аут.

  9. #549
    VIP Автор
    Регистриран
    25.05.2015
    Мнения
    7,997
    Пчеларски район
    София,Златарица,Елена
    Цитат Първоначално публикувано от Трендафил Дончев Виж публикацията
    Всички говорят за влага, а при моите сутринта беше бой за вода от росата. В едни пластмасови кофи по ръба има дупки и там се събрала вода, все едно е сироп. Питките сухи, но рупаха здраво. Един аут.

    Днес за втори път го чувам това.Тя влагата при нас не е дошла туко така от мен да знае.
    Кой разбрал разбрал, кой не е, да пита брата..

  10. #550
    VIP Автор
    Регистриран
    26.09.2010
    Мнения
    3,743
    Пчеларски район
    Раковски
    Цитат Първоначално публикувано от Трендафил Дончев Виж публикацията
    Всички говорят за влага, а при моите сутринта беше бой за вода от росата. В едни пластмасови кофи по ръба има дупки и там се събрала вода, все едно е сироп. Питките сухи, но рупаха здраво. Един аут.
    А как ти се струва,нервни ли са,проявяват ли агресия?

 

 
Страница 55 от 62 ПърваПърва ... 5455354555657 ... ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 3 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 3 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •