Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 57 от 62 ПърваПърва ... 7475556575859 ... ПоследнаПоследна
Резултати от 561 до 570 от общо 620
  1. #561
    Super Moderator
    Регистриран
    17.08.2016
    Мнения
    6,026
    Пчеларски район
    Страната на чудесата

  2. #562
    Почетен Автор
    Регистриран
    05.10.2012
    Мнения
    521
    Цитат Първоначално публикувано от Христо Димитров Виж публикацията
    Досега почвах декември в края и хранех общо взето докато умрат, защото февруари всички си умираха, изтощени.Така,че все още смятам, че ранното хранене ме бъркаше.
    Ще си позволя да те апострофирам и да изкажа мнение, че не храненето декември месец е причина отводките да не изпролетят. Причината е някъде другаде, но не е в храненето с питки от декември.
    От години даваме питки веднъж края на декември и веднъж началото на февруари. Такива проблеми няма.
    Дори тази година на 02.02 си позволиха да рафасовам 4-5 кошера да видя как е положението с пилото. Еми пило почти нямаше, или ако имаше беше по малко от капачка от буркан и с 2-3 запечатани килийки. От което следва, че питките не са ги подтикнали към пило. Факторите които го правят са други. Примерно фактор, който може да ги кара да правят пило е усещането, че нама да изкарат зимата и се застраховат с поколение, което пък ги въвлича в един омагьосън кръг на изваждане на все по-недъгаво поколение и накрая приключват. Но причината за това се крие обикновенно в месеците август и сепрември и недостига на прашец, който е пък нужен за направата на жизнени пчели за зимуване. При отводките е малко по-особенно, защото продължават с пилото до късно и гледат да наваксат от към пчела, а тази есен беше мноого суха и бедна на прашец...
    Близостта до голяма река е плюс за колегата, който му гарантира постоянен приток на прашец и не мисля, че пчелите са страдали от липса. Лично аз предполагам някакво вирусно заболяване или неспособноста на самата линия на карниката, която е вкарал да се ориентира в различния микрорайон и да не се подготвили добре за престоящата зима.

  3. #563
    VIP Автор
    Регистриран
    06.04.2011
    Мнения
    3,123
    Години наред нямах умрели семейства .
    На 10 февруари първа жертва .
    Останах с 9 , които имат отлични данни за развитие , но ще броим на пролет .
    Срамувам се от себе си .

  4. #564
    Super Moderator
    Регистриран
    17.08.2016
    Мнения
    6,026
    Пчеларски район
    Страната на чудесата
    Цитат Първоначално публикувано от delta.e Виж публикацията
    Години наред нямах умрели семейства .
    На 10 февруари първа жертва .
    Останах с 9 , които имат отлични данни за развитие , но ще броим на пролет .
    Срамувам се от себе си .
    Г-н Иванов, понякога и нас ни застига зла участ. Не може все да е хубаво. Важното, че другите са добре, а още по - добре е, ти да си жив и здрав.

  5. #565
    Почетен Автор
    Регистриран
    06.05.2015
    Мнения
    538
    Пчеларски район
    с.Дебнево,общ.Троян,обл.Ловеч
    Цитат Първоначално публикувано от nikawr Виж публикацията
    Ще си позволя да те апострофирам и да изкажа мнение, че не храненето декември месец е причина отводките да не изпролетят. Причината е някъде другаде, но не е в храненето с питки от декември.
    От години даваме питки веднъж края на декември и веднъж началото на февруари. Такива проблеми няма.
    Дори тази година на 02.02 си позволиха да рафасовам 4-5 кошера да видя как е положението с пилото. Еми пило почти нямаше, или ако имаше беше по малко от капачка от буркан и с 2-3 запечатани килийки. От което следва, че питките не са ги подтикнали към пило. Факторите които го правят са други. Примерно фактор, който може да ги кара да правят пило е усещането, че нама да изкарат зимата и се застраховат с поколение, което пък ги въвлича в един омагьосън кръг на изваждане на все по-недъгаво поколение и накрая приключват. Но причината за това се крие обикновенно в месеците август и сепрември и недостига на прашец, който е пък нужен за направата на жизнени пчели за зимуване. При отводките е малко по-особенно, защото продължават с пилото до късно и гледат да наваксат от към пчела, а тази есен беше мноого суха и бедна на прашец...
    Близостта до голяма река е плюс за колегата, който му гарантира постоянен приток на прашец и не мисля, че пчелите са страдали от липса. Лично аз предполагам някакво вирусно заболяване или неспособноста на самата линия на карниката, която е вкарал да се ориентира в различния микрорайон и да не се подготвили добре за престоящата зима.

    Благодаря за хубавото мнение.Фактите към момента показват, че ранното хранене с питки при мен специално е било грешка.Не мисля, че миналите години отводките са били по-слаби от тазгодишните.Не казвам, че това е със сигурност причината, защото все още го умувам и се чудя точно какво се случва.Към момента обаче всички са налице и дано устискат до напролет, но ги отварях в хубавото време и повечето ми харесаха като количество пчели.Всички гледат пило и то колкото могат да гледат, а не повече, за да наваксат както казваш.Над всички има питка вече при евентуално застудяване, която са почнали да ядат.
    Другото, което ме навежда на тази теза е приятел, който ми каза, че миналата зима не е слагал питки и всичко е налице като бройка, а предни години, когато ги е хранил цяла зима, все е имал загуби.Той ми даде акъл да не ги барам изобщо до март месец, но при прегледа сега установих, че са понамаляли запасите и сложих питки, но беше началото на февруари.
    Защо не съм имал никакви проблеми до момента с основните семейства,ако е от породата? Защо имам проблем само с отводките? Дори и да не съм ги зазимил с достатъчни запаси прехвърлям от основните и съм сигурен , че има достатъчно храна за презимуване.
    Другата ми теза е ,че явно не ги зазимявам достатъчно силни в сравнение с основните.Оставям ги на около 6-7 пити, които ги покриват септември.Октомври като третирам с ОК стеснявам още веднъж, ако преценя, но не съм имал на по-малко от 4 междурамия, което си би трябвало да презимува съвсем нормално, нищо , че е по-слабо.

  6. #566
    Почетен Автор
    Регистриран
    06.05.2015
    Мнения
    538
    Пчеларски район
    с.Дебнево,общ.Троян,обл.Ловеч
    Цитат Първоначално публикувано от delta.e Виж публикацията
    Години наред нямах умрели семейства .
    На 10 февруари първа жертва .
    Останах с 9 , които имат отлични данни за развитие , но ще броим на пролет .
    Срамувам се от себе си .

    Все още си в десетте процента, което е съвсем нормално.Както казва Дончев, ти да си жив и здрав!

  7. #567
    VIP Автор
    Регистриран
    06.04.2011
    Мнения
    3,123
    Благодаря Ви ,колеги !
    Аз, не се плаша .
    Желая Ви ,успешна пчеларска година .

  8. #568
    Почетен Автор
    Регистриран
    24.12.2017
    Мнения
    601
    Пчеларски район
    Кирково .Кърджали
    Цитат Първоначално публикувано от delta.e Виж публикацията
    Години наред нямах умрели семейства .
    На 10 февруари първа жертва .
    Останах с 9 , които имат отлични данни за развитие , но ще броим на пролет .
    Срамувам се от себе си .
    Не унивай,лятото е пред теб!Причина сигурно има.

  9. #569
    VIP Автор
    Регистриран
    25.05.2015
    Мнения
    7,997
    Пчеларски район
    София,Златарица,Елена
    Интересното е,че с колкото и колеги да разговарям по темата.На всите са им загинали по един и същи начин.
    Кой разбрал разбрал, кой не е, да пита брата..

  10. #570
    Потребител
    Регистриран
    13.01.2013
    Мнения
    53
    Пчеларски район
    Русе
    Да, по един и същ начин, но по различно време.

 

 
Страница 57 от 62 ПърваПърва ... 7475556575859 ... ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 2 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 2 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •