Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 7 от 62 ПърваПърва ... 567891757 ... ПоследнаПоследна
Резултати от 61 до 70 от общо 620
  1. #61
    VIP Автор
    Регистриран
    06.03.2014
    Мнения
    2,255
    Пчеларски район
    Приморско
    Цитат Първоначално публикувано от ianev Виж публикацията
    Тази година за разлика от предни години семействата държаха търтейте до началото на ноември месец. Това нещо други години го е нямало и съм склонен да се съглася със теб че това може да е някакъв сигнал за проблем. Но това важи за предишни години но не и за тази. В някой семейства с по стари майки тук там се наблюдава по някой търтей. Не се заяждам Янчо но обикалям доста блоковете и наблюдавам целия процес от засаждането до жъненето на всички култури. Есенниците (житото и ечимика) при засаждането и покълването си не се пръскат с нищо. Някой арендатори още при засаждането торят или седмица преди самото засаждане торят с тор на гранули ( предполагам амониева, ще питам), за да обогатят почвата. Започват да ги пръскат от пролетта и по точно малко след като напръскат рапицата или седмица, две след това. Тогава се наблюдава заслабване на кошерите в някой райони, но не и сега. Колегата със подмора, ако може да даде малко повече информация колко годишни са майките по семействата, със какво третира за акар, подхранва ли август-септември. За да може да добием по ясна картина на случващото се. Иначе само гадаем по едни снимки и предполагаме.
    Ти може да не си видял при теб, но две седмици пръскаха при брат ми в началото на ноември. Какво им пречи да са напръскали с нещо за бърз разтеж( прочети пак докладът на професора) и при топлото време с прашец да са вкарали отрова с прашеца и водата. От 10 рамки с пчели при брат ми, има семейства в момента на една две рамки. Проблема е, че не е само той, защото ми казаха за същия проблем за пчелин след Меден Рудник, а там пак има сято ечемик и жито.

  2. #62
    Чел съм го доклада на професора и съм запознат в кой препарати ги има тези съставки и допустимите норми от тях ( в доклада ясно е казано с колко превишават допустимите норми). Но за растеж се пръска от пролетта а не зимно време, за какво им е да пръскат за растежа като има зима още 3 месеца. Доклада на професора касае период когато се тори със течна тор. Това е нещо което се прави винаги пролетта (април-май-юни) при хубаво време. А това което си видял да пръскат при брат ти е амониевата тор на гранули тя пак се разпръсква със подобен род пръскачни и се прави по това време което си описал за да подсилят почвата а от там по голяма кълнямоест. Ако не беше валяло вероятно щеше да видиш покрай блоковете е пълно с гранули първите няколко дни. Не съм ти на контра но пак ти казвам течната тор не е по това време а по време на рапицата или малко след нея. И миризмата и е отвратителна, направо мирише от километър, а на гранулите влиза директно в почвата за да храни корена за разлика от течната която се приема чрез листната маса!
    Si sapis, sis apis. (Ако си умен, бъди трудолюбив като пчела.) Луций Аней Сенека

  3. #63
    VIP Автор
    Регистриран
    25.05.2015
    Мнения
    7,997
    Пчеларски район
    София,Златарица,Елена
    Цитат Първоначално публикувано от mici-92 Виж публикацията
    Ко
    Коментираме това и тук никъде не пише за болест.


    Ако пчеларя си е свършил работа няма какво да е друго.Освен да е предобрил малко нещата.Майстора 101 пъти писа за междинната пчела и тая която ще отгледа пилото.Това също може да се отрази на пчелите като и късната паша.Сега за пари зърнарите постоянно сеят различни култури само и само да спазят правото окопна, не окопна.
    Кой разбрал разбрал, кой не е, да пита брата..

  4. #64
    VIP Автор
    Регистриран
    25.05.2015
    Мнения
    7,997
    Пчеларски район
    София,Златарица,Елена
    Цитат Първоначално публикувано от tarty Виж публикацията
    Ти може да не си видял при теб, но две седмици пръскаха при брат ми в началото на ноември. Какво им пречи да са напръскали с нещо за бърз разтеж( прочети пак докладът на професора) и при топлото време с прашец да са вкарали отрова с прашеца и водата. От 10 рамки с пчели при брат ми, има семейства в момента на една две рамки. Проблема е, че не е само той, защото ми казаха за същия проблем за пчелин след Меден Рудник, а там пак има сято ечемик и жито.


    Късни пръскания може да правят и за бурена преди да го изорат.Някъде бях чел, че се намалял разхода на гориво и сметката излизала,а единствената паша е там по това време на година колко е регламентирано нямам представа.
    Кой разбрал разбрал, кой не е, да пита брата..

  5. #65
    Дака август месец някъде пръскаха стърнищата, доста колеги се оплакаха. Целите стърнища бяха в цъфнали бурени, тревички и тогава имаше колеги които имаха големи ядове. При мен ги дисковаха ... Всичко зависи от арендаторите, тези в моя район явно са си сметнали че им е едно и също дали ще пръскат с фунгицид или ще дисковат
    Si sapis, sis apis. (Ако си умен, бъди трудолюбив като пчела.) Луций Аней Сенека

  6. #66
    VIP Автор
    Регистриран
    25.05.2015
    Мнения
    7,997
    Пчеларски район
    София,Златарица,Елена
    Цитат Първоначално публикувано от ianev Виж публикацията
    Дака август месец някъде пръскаха стърнищата, доста колеги се оплакаха. Целите стърнища бяха в цъфнали бурени, тревички и тогава имаше колеги които имаха големи ядове. При мен ги дисковаха ... Всичко зависи от арендаторите, тези в моя район явно са си сметнали че им е едно и също дали ще пръскат с фунгицид или ще дисковат


    Може и да бъркаш тук ако са сяли при вас царевицата която става за 50 дена.
    Кой разбрал разбрал, кой не е, да пита брата..

  7. #67
    VIP Автор
    Регистриран
    06.03.2014
    Мнения
    2,255
    Пчеларски район
    Приморско
    Цитат Първоначално публикувано от ianev Виж публикацията
    Чел съм го доклада на професора и съм запознат в кой препарати ги има тези съставки и допустимите норми от тях ( в доклада ясно е казано с колко превишават допустимите норми). Но за растеж се пръска от пролетта а не зимно време, за какво им е да пръскат за растежа като има зима още 3 месеца. Доклада на професора касае период когато се тори със течна тор. Това е нещо което се прави винаги пролетта (април-май-юни) при хубаво време. А това което си видял да пръскат при брат ти е амониевата тор на гранули тя пак се разпръсква със подобен род пръскачни и се прави по това време което си описал за да подсилят почвата а от там по голяма кълнямоест. Ако не беше валяло вероятно щеше да видиш покрай блоковете е пълно с гранули първите няколко дни. Не съм ти на контра но пак ти казвам течната тор не е по това време а по време на рапицата или малко след нея. И миризмата и е отвратителна, направо мирише от километър, а на гранулите влиза директно в почвата за да храни корена за разлика от течната която се приема чрез листната маса!
    Уфффф пак наблягаш на какво били или не били пръскали. Аз не съм взимал проби от праскачката, че да кажа точно какво са слагали, знам само, че на брат му се стопиха семействата за няма и два месеца и единственото различно е това пръскане.

  8. #68
    Аз ти обясних нагледно как е целия процес и начина от почво-подготовка, торене и сейдба. Постоянно съм на полето и не само аз а повечето колеги в полските райони и знаят всичко това което написах в другите си коментари. Вече 9 години обикалям блоковете, мисля че съм една идея по наясно. Все едно аз да ти обяснявам за маната кога как тръгва и пчеларстването в горски район. Нещо което няма как да знам като никога не съм пчеларствал в такъв район, а само съм ходил от време на време същата работа и в обратна посока. Но Така да бъде. ПРАВ СИ!
    Si sapis, sis apis. (Ако си умен, бъди трудолюбив като пчела.) Луций Аней Сенека

  9. #69
    VIP Автор
    Регистриран
    06.03.2014
    Мнения
    2,255
    Пчеларски район
    Приморско
    Цитат Първоначално публикувано от ianev Виж публикацията
    Аз ти обясних нагледно как е целия процес и начина от почво-подготовка, торене и сейдба. Постоянно съм на полето и не само аз а повечето колеги в полските райони и знаят всичко това което написах в другите си коментари. Вече 9 години обикалям блоковете, мисля че съм една идея по наясно. Все едно аз да ти обяснявам за маната кога как тръгва и пчеларстването в горски район. Нещо което няма как да знам като никога не съм пчеларствал в такъв район, а само съм ходил от време на време същата работа и в обратна посока. Но Така да бъде. ПРАВ СИ!
    За какво съм прав, за това, че нямам идея с какво са пръскали или за измрялата пчела в кошерите на брат ми?

  10. #70
    Все тая не ми се спори. Но един случай не е миродавен за цялата страна. Аз ти обяснявам масовата практика в страната. Иначе съм наясно какво значи да ти изтровят пчелите. Преживял съм го три пъти, единия път ме занулиха почти. И комисии съм викал и нищо. Така че вярвай ми наясно съм. И дано няма проблем със зимуването на твоите пчели и тези на брат ти. Лек ден!
    Si sapis, sis apis. (Ако си умен, бъди трудолюбив като пчела.) Луций Аней Сенека

 

 
Страница 7 от 62 ПърваПърва ... 567891757 ... ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 2 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 2 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •