Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 6 от 62 ПърваПърва ... 456781656 ... ПоследнаПоследна
Резултати от 51 до 60 от общо 620
  1. #51
    VIP Автор
    Регистриран
    06.03.2014
    Мнения
    2,255
    Пчеларски район
    Приморско
    Ако имаш пшеница или ечемик и са ги третирали с препарти през октомври, ноември може да са си внесли отровен прашец и сега да виждаш реално какво се случва, защото няма летеж и измират вътре в кошера.

  2. #52
    Почетен Автор
    Регистриран
    21.10.2014
    Мнения
    727
    Пчеларски район
    Община Драгоман, Софийска област, 615м. надм.вис.
    Виждам, че снимките са правени в хубаво време. След като виждаш, че нещо не е както трябва, защо не ги погледна? Какво толкова ще се случи? Ако са без майка се усеща и без да местиш рамки и щеше да реагираш и да ги спасиш. Ако е болест, имаш малко възможности вече. Колегите са писали. Топло, тясно, сухо, манджа.... Търтеите не са 100% белег за липса на майка. Може да имат намерение да я сменят, но не се знае кога! На мен ми се е случвало по това време. Неуспешна смяна. Усетих ги и го потвърдих с отваряне в началото на януари 2017(какъв студ беше си спомни). В първия слънчев ден с няколко градуса над нулата получиха запасна майка, оживяха и се отблагодариха. Успех.

  3. #53
    VIP Автор
    Регистриран
    25.05.2015
    Мнения
    7,997
    Пчеларски район
    София,Златарица,Елена
    Чета много колеги предлагат обединение при такъв случай.Аз не съм съгласен с тоя метод на работа.Разбирам да е късна отводка да,но основен кошер никога не обединявам предпочитам да загине от колкото да направя по голям проблем.
    Предлагат също присвиване и найлон.С това също не съм съгласен.В природата кой им слага найлон или преградни?В тоя случай мосля,че найлона ще навреди от колкото ще помогне.Гледай весници Работническо дело или Отечествен фрон по съм съгласен.Шегувам се.
    Кой разбрал разбрал, кой не е, да пита брата..

  4. #54
    Почетен Автор
    Регистриран
    24.12.2017
    Мнения
    601
    Пчеларски район
    Кирково .Кърджали
    Цитат Първоначално публикувано от rumenggr Виж публикацията
    Виждам, че снимките са правени в хубаво време. След като виждаш, че нещо не е както трябва, защо не ги погледна? Какво толкова ще се случи? Ако са без майка се усеща и без да местиш рамки и щеше да реагираш и да ги спасиш. Ако е болест, имаш малко възможности вече. Колегите са писали. Топло, тясно, сухо, манджа.... Търтеите не са 100% белег за липса на майка. Може да имат намерение да я сменят, но не се знае кога! На мен ми се е случвало по това време. Неуспешна смяна. Усетих ги и го потвърдих с отваряне в началото на януари 2017(какъв студ беше си спомни). В първия слънчев ден с няколко градуса над нулата получиха запасна майка, оживяха и се отблагодариха. Успех.
    Значи,при наличие на търтеи по това време,трябва да те държи на щрек.

  5. #55
    Почетен Автор
    Регистриран
    24.12.2017
    Мнения
    601
    Пчеларски район
    Кирково .Кърджали
    К
    Цитат Първоначално публикувано от jdrumev Виж публикацията
    Чета много колеги предлагат обединение при такъв случай.Аз не съм съгласен с тоя метод на работа.Разбирам да е късна отводка да,но основен кошер никога не обединявам предпочитам да загине от колкото да направя по голям проблем.
    Предлагат също присвиване и найлон.С това също не съм съгласен.В природата кой им слага найлон или преградни?В тоя случай мосля,че найлона ще навреди от колкото ще помогне.Гледай весници Работническо дело или Отечествен фрон по съм съгласен.Шегувам се.
    Какъв ,ще е този проблем,по-голям от загиването на семейство,ако има по-слабо,с което да обединиш?

  6. #56
    VIP Автор
    Регистриран
    25.05.2015
    Мнения
    7,997
    Пчеларски район
    София,Златарица,Елена
    Цитат Първоначално публикувано от mici-92 Виж публикацията
    К
    Какъв ,ще е този проблем,по-голям от загиването на семейство,ако има по-слабо,с което да обединиш?
    А защо е слабо?
    Кой разбрал разбрал, кой не е, да пита брата..

  7. #57
    VIP Автор
    Регистриран
    06.03.2014
    Мнения
    2,255
    Пчеларски район
    Приморско
    Цитат Първоначално публикувано от mici-92 Виж публикацията
    К
    Какъв ,ще е този проблем,по-голям от загиването на семейство,ако има по-слабо,с което да обединиш?
    Да заразиш и здравото.

  8. #58
    Цитат Първоначално публикувано от mici-92 Виж публикацията
    Значи,при наличие на търтеи по това време,трябва да те държи на щрек.
    Тази година за разлика от предни години семействата държаха търтейте до началото на ноември месец. Това нещо други години го е нямало и съм склонен да се съглася със теб че това може да е някакъв сигнал за проблем. Но това важи за предишни години но не и за тази. В някой семейства с по стари майки тук там се наблюдава по някой търтей. Не се заяждам Янчо но обикалям доста блоковете и наблюдавам целия процес от засаждането до жъненето на всички култури. Есенниците (житото и ечимика) при засаждането и покълването си не се пръскат с нищо. Някой арендатори още при засаждането торят или седмица преди самото засаждане торят с тор на гранули ( предполагам амониева, ще питам), за да обогатят почвата. Започват да ги пръскат от пролетта и по точно малко след като напръскат рапицата или седмица, две след това. Тогава се наблюдава заслабване на кошерите в някой райони, но не и сега. Колегата със подмора, ако може да даде малко повече информация колко годишни са майките по семействата, със какво третира за акар, подхранва ли август-септември. За да може да добием по ясна картина на случващото се. Иначе само гадаем по едни снимки и предполагаме.
    Si sapis, sis apis. (Ако си умен, бъди трудолюбив като пчела.) Луций Аней Сенека

  9. #59
    VIP Автор
    Регистриран
    25.05.2015
    Мнения
    7,997
    Пчеларски район
    София,Златарица,Елена
    Тая година нямаше много роеве,а това не се дължеше на пръсканията освен ако не е в последствие на тях.Повечето пчелари включително и аз разчитаме на роеве да попълним загубите от зимната смъртност.Тая година няма и това изигра важната роля да има толкова много акар.Пика му беше един месец по рано което обърка пчеларите които третират като Бай Иван Акацията/демек след като махне магазините август/.Янев е прав за старата майка според мен,но да не забравяме и климатичните промени и мелезаците които създаваме.
    Кой разбрал разбрал, кой не е, да пита брата..

  10. #60
    Почетен Автор
    Регистриран
    24.12.2017
    Мнения
    601
    Пчеларски район
    Кирково .Кърджали
    Ко
    Цитат Първоначално публикувано от rumenggr Виж публикацията
    Виждам, че снимките са правени в хубаво време. След като виждаш, че нещо не е както трябва, защо не ги погледна? Какво толкова ще се случи? Ако са без майка се усеща и без да местиш рамки и щеше да реагираш и да ги спасиш. Ако е болест, имаш малко възможности вече. Колегите са писали. Топло, тясно, сухо, манджа.... Търтеите не са 100% белег за липса на майка. Може да имат намерение да я сменят, но не се знае кога! На мен ми се е случвало по това време. Неуспешна смяна. Усетих ги и го потвърдих с отваряне в началото на януари 2017(какъв студ беше си спомни). В първия слънчев ден с няколко градуса над нулата получиха запасна майка, оживяха и се отблагодариха. Успех.
    Коментираме това и тук никъде не пише за болест.

 

 
Страница 6 от 62 ПърваПърва ... 456781656 ... ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 2 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 2 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •