Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 12 от 62 ПърваПърва ... 2101112131422 ... ПоследнаПоследна
Резултати от 111 до 120 от общо 620
  1. #111
    VIP Автор
    Регистриран
    25.05.2015
    Мнения
    7,997
    Пчеларски район
    София,Златарица,Елена
    Цитат Първоначално публикувано от Трендафил Дончев Виж публикацията
    Друмев, ти една лопата пчели за нормално ли го смяташ? Ми тя зимата не е почнала бре, убосник.
    Ако лопатата е +++ става и по бърже ама тока е един и същ.
    Кой разбрал разбрал, кой не е, да пита брата..

  2. #112
    Заслужил Автор
    Регистриран
    26.08.2018
    Мнения
    208
    Цитат Първоначално публикувано от ianev Виж публикацията
    Аз ти обясних нагледно как е целия процес и начина от почво-подготовка, торене и сейдба. Постоянно съм на полето и не само аз а повечето колеги в полските райони и знаят всичко това което написах в другите си коментари. Вече 9 години обикалям блоковете, мисля че съм една идея по наясно. Все едно аз да ти обяснявам за маната кога как тръгва и пчеларстването в горски район. Нещо което няма как да знам като никога не съм пчеларствал в такъв район, а само съм ходил от време на време същата работа и в обратна посока. Но Така да бъде. ПРАВ СИ!
    Колега Янев, малко подробности от земеделец.
    Всички семена се обработват с инсектициди срещу складови неприятели при съхранението. Преди сеитба се обработват с фунгициди и инсектициди срещу почвени патогени и неприятели. Преди или след сеитба, почвата се третира с хербициди срещу плевели. По време на вегетацията се третира с хербициди срещу вторично заплевеляване и с фунгициди и инсектициди за борба с болести и неприятели. Използват се селективни хербициди, почвени или листни със системно действие т.е. чрез листата или корените навлизат и се разпространяват по цялото растение. Фунгицидите и инсектицидите също имат системно действие, по ефективни са от контактните. И плевели и патогени и инсекти много лесно придобиват резистентност, затова постоянно се повишават дозите и се използват все по нови и по-силни препарати. Карантинните срокове и разпадането са парлама, успокоение и оправдание на използващите ги. Прочутите неоникотиноиди се използват точно за третиране на семената, и се запазват в почвата и се откриват в растенията 4 години след използването им. Всичките тези химии ги има и в полена и в нектара и...в "био" меда. Една мравчена и една пчелна колония са почти еднакви. Ако вземете флакон "Райд" клекнете над мравуняка и три дена пръскате, ще унищожите моментално всички показали се мравки, но мравуняка ще оцелее. Ако натровите храна и я сложите до мравуняка, мравките ще го внесат вътре и мравуняка ще загине. Нещо подобно става и с пчелите в райони където се използват химии. А те ще се използват, легално или не, неизбежно е. Ще дойде момент когато и те няма да помагат и ще минем на следващия етап- ГМО. Тогава със сигурност ще има услуга " опрашване" но по-вероятно е тази услуга да я вършат самолетите.
    Такова е положението и май нищо не можем да променим. Земеделците в Европа искат да отпаднат забраните за пестицидите. Баер също. В тях е и силата и парите, ще спечелят те а не пчеларите. Любители, професионалисти, промишлени, нерегистрирани, регистрирани, лицензирани, сертифицирани и още и още. Всички на нож едни с други. Защо? Ами такива сме си. Потвърждаваме си старите поговорки и сентенции.

  3. #113
    Заслужил Автор
    Регистриран
    26.08.2018
    Мнения
    208
    В неделя отварях моите. В началото на септември бяха по на 6-7 междурамия пчели и имаха пило запечатано и не, приблизително 20-25 000. Третирани са с ленти варостоп и един път подпушвани с амитраз. Подмор няма, рядко се виждат отделни пчели умрели на дъската. Храна имат всичките и всичките останали по няколко шепи пчели или поне отгоре така изглеждат, кълбо около 12-13 см. Сложих им по половин кило питка върху рамките и това е, дано оцелеят. А нямаме масова употреба на химии както и болести. Не знам нормално ли е това, че са толкова малко.

  4. #114
    Цитат Първоначално публикувано от Алексиев Виж публикацията
    Колега Янев, малко подробности от земеделец.
    Всички семена се обработват с инсектициди срещу складови неприятели при съхранението. Преди сеитба се обработват с фунгициди и инсектициди срещу почвени патогени и неприятели. Преди или след сеитба, почвата се третира с хербициди срещу плевели. По време на вегетацията се третира с хербициди срещу вторично заплевеляване и с фунгициди и инсектициди за борба с болести и неприятели. Използват се селективни хербициди, почвени или листни със системно действие т.е. чрез листата или корените навлизат и се разпространяват по цялото растение. Фунгицидите и инсектицидите също имат системно действие, по ефективни са от контактните. И плевели и патогени и инсекти много лесно придобиват резистентност, затова постоянно се повишават дозите и се използват все по нови и по-силни препарати. Карантинните срокове и разпадането са парлама, успокоение и оправдание на използващите ги. Прочутите неоникотиноиди се използват точно за третиране на семената, и се запазват в почвата и се откриват в растенията 4 години след използването им. Всичките тези химии ги има и в полена и в нектара и...в "био" меда. Една мравчена и една пчелна колония са почти еднакви. Ако вземете флакон "Райд" клекнете над мравуняка и три дена пръскате, ще унищожите моментално всички показали се мравки, но мравуняка ще оцелее. Ако натровите храна и я сложите до мравуняка, мравките ще го внесат вътре и мравуняка ще загине. Нещо подобно става и с пчелите в райони където се използват химии. А те ще се използват, легално или не, неизбежно е. Ще дойде момент когато и те няма да помагат и ще минем на следващия етап- ГМО. Тогава със сигурност ще има услуга " опрашване" но по-вероятно е тази услуга да я вършат самолетите.
    Такова е положението и май нищо не можем да променим. Земеделците в Европа искат да отпаднат забраните за пестицидите. Баер също. В тях е и силата и парите, ще спечелят те а не пчеларите. Любители, професионалисти, промишлени, нерегистрирани, регистрирани, лицензирани, сертифицирани и още и още. Всички на нож едни с други. Защо? Ами такива сме си. Потвърждаваме си старите поговорки и сентенции.
    Наясно съм кога и как се обработват семената и по късния (отложения) етап на действие на препаратите със които са третирани семената! Темата тръгна че са пръскани вече засяти площи през есента! През есента не се пръска със никакви инсектициди житото! Останалото което съм писал важи за пролетта пък който както иска да го разбира. И за неоникотиноидите мога да говоря но няма смисъл... Забраняват се а реално контрол никакъв. Пак ще кажа знам какво е да ти изтровят пчелина и да почти да го ликвидират! Всичко беше черно от умрели пчели по земята! Добре ли е от дадан блат кошери с по два магазина фул с пчели да ти останат по 3 рамки пчели да не могат да си покрият пилото! Направо беше трагедия! Още два пъти ми е падала само летящата пчела, но на това вече не обръщам внимание! Защото мога да се оплача само на арменския поп! Това е болка която всеки колега в полето е изпитал! А е непонятна за колега от гората! Обикалям блоковете повече от колкото карам по пътищата! Особено когато пръскат! Винаги вървя в ръка с данните на препаратите който пръскат, на абсолютно всеки който пръска в района! Един път съм викал и растителна защита! Въпреки че никой не ме кара звъня на абсолютно всички колеги в района науча ли че ще пръскат ! Не говоря на изуст, пък който разбрал разбрал!
    Si sapis, sis apis. (Ако си умен, бъди трудолюбив като пчела.) Луций Аней Сенека

  5. #115
    Почетен Автор
    Регистриран
    24.12.2017
    Мнения
    601
    Пчеларски район
    Кирково .Кърджали
    Цитат Първоначално публикувано от Алексиев Виж публикацията
    В неделя отварях моите. В началото на септември бяха по на 6-7 междурамия пчели и имаха пило запечатано и не, приблизително 20-25 000. Третирани са с ленти варостоп и един път подпушвани с амитраз. Подмор няма, рядко се виждат отделни пчели умрели на дъската. Храна имат всичките и всичките останали по няколко шепи пчели или поне отгоре така изглеждат, кълбо около 12-13 см. Сложих им по половин кило питка върху рамките и това е, дано оцелеят. А нямаме масова употреба на химии както и болести. Не знам нормално ли е това, че са толкова малко.
    За разлика от миналата година,тази и при мен се стопиха пчелите.На кълбо 15/15см имат и 15 кг.Ама нищо.Да ядат мед и да се топлят.Ех,малко ще се изтормозят.

  6. #116
    Super Moderator
    Регистриран
    17.08.2016
    Мнения
    6,024
    Пчеларски район
    Страната на чудесата
    Цитат Първоначално публикувано от Алексиев Виж публикацията
    В неделя отварях моите. В началото на септември бяха по на 6-7 междурамия пчели и имаха пило запечатано и не, приблизително 20-25 000. Третирани са с ленти варостоп и един път подпушвани с амитраз. Подмор няма, рядко се виждат отделни пчели умрели на дъската. Храна имат всичките и всичките останали по няколко шепи пчели или поне отгоре така изглеждат, кълбо около 12-13 см. Сложих им по половин кило питка върху рамките и това е, дано оцелеят. А нямаме масова употреба на химии както и болести. Не знам нормално ли е това, че са толкова малко.
    За зимните пчели, един голям пчелар при нас /лека му пръст/ казваше: - една шапка пчели. Сега колко е голяма шапката? Той ходеше с един тас на главата, по - малък от тюбетейка. Та, ако е имал това предвид - екстра.

  7. #117
    Заслужил Автор
    Регистриран
    23.11.2014
    Мнения
    290
    Пчеларски район
    krivodol
    Цитат Първоначално публикувано от Алексиев Виж публикацията
    В неделя отварях моите. В началото на септември бяха по на 6-7 междурамия пчели и имаха пило запечатано и не, приблизително 20-25 000. Третирани са с ленти варостоп и един път подпушвани с амитраз. Подмор няма, рядко се виждат отделни пчели умрели на дъската. Храна имат всичките и всичките останали по няколко шепи пчели или поне отгоре така изглеждат, кълбо около 12-13 см. Сложих им по половин кило питка върху рамките и това е, дано оцелеят. А нямаме масова употреба на химии както и болести. Не знам нормално ли е това, че са толкова малко.
    Ще избутат мисля,не че разбирам кой знае колко,но ще ти кажа личен опит.2016 се сдобих с едни мършави отводко-семейства дето декември рядко имаше кълбо по голямо от 15\15 см.Иззимиха с нормална смъртност.

  8. #118
    VIP Автор
    Регистриран
    25.02.2013
    Мнения
    3,662
    Пчеларски район
    Монтана
    Цитат Първоначално публикувано от Алексиев Виж публикацията
    В неделя отварях моите. В началото на септември бяха по на 6-7 междурамия пчели и имаха пило запечатано и не, приблизително 20-25 000. Третирани са с ленти варостоп и един път подпушвани с амитраз. Подмор няма, рядко се виждат отделни пчели умрели на дъската. Храна имат всичките и всичките останали по няколко шепи пчели или поне отгоре така изглеждат, кълбо около 12-13 см. Сложих им по половин кило питка върху рамките и това е, дано оцелеят. А нямаме масова употреба на химии както и болести. Не знам нормално ли е това, че са толкова малко.
    Може ли малко инфо, колко акар падна след амитраза, защото ако е паднало много то в пилото е останало повече. Аз тази година третирах с някакви руски ленти и след това като накапах с ОК падна много акар. А колега пуши 3 пъти с амитраз и след това от ОК не падна почти нищо.

  9. #119
    VIP Автор
    Регистриран
    25.02.2013
    Мнения
    3,662
    Пчеларски район
    Монтана
    Цитат Първоначално публикувано от Nilak Виж публикацията
    Ясно, че моя подмор го имат и други колеги, но не получих агументирани идеи за причината. Като загине някое семейство ще кача снимки и информация.
    Няколко колеги те попитаха:
    С какво и кога третира против акар?
    С какво и кога третира против нозематоза?
    Подхранва ли есенно, с какво, кога и колко?
    Колко са силни семействата?
    Това са въпроси за да се придобие бегла картина макар че по снимка трудно се поставя диагноза, но поне някой може да те насочи към нещо.
    Аз както гледам подмора не е толкова фрапиращ, ако са силни кошери това може да са стари пчели и в хубавото време да го чистят. Виж да няма много влага от найлона защото при мен има влага ако сложа найлон става лошо, все едно си ги къпал.
    Дано всички иззимуват и успех!

  10. #120
    Наблюдател
    Регистриран
    20.01.2018
    Мнения
    38
    Пчеларски район
    София
    Един загина . Прегледах го. Храна мноооого, но захаросана. Малкото пчели набити в килийките, влажни и почернели. Наийлона мисля /за първи път слагам/ е изиграл лоша помощ.

 

 
Страница 12 от 62 ПърваПърва ... 2101112131422 ... ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 3 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 3 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •