Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 46 от 62 ПърваПърва ... 36444546474856 ... ПоследнаПоследна
Резултати от 451 до 460 от общо 620
  1. #451
    Почетен Автор
    Регистриран
    30.08.2017
    Мнения
    892
    Пчеларски район
    планета Земя
    Цитат Първоначално публикувано от zx7r Виж публикацията
    ...Към момента оцеляват семействата, които бяха най-слаби през есента - с малко пило и почти без медови запаси. ....
    Само аз ли си мисля, че има и вариант, в основата на проблема ти да е някаква токсикоза от медовите им запаси, а не толкова акар?

  2. #452
    Заслужил Автор
    Регистриран
    13.01.2013
    Мнения
    429
    Пчеларски район
    Carpati
    Цитат Първоначално публикувано от Алексиев Виж публикацията
    А как ще попадне амитраза в меда?
    Алексиев,

    Понеже, много силно вярвам, че 21 век е векът на мисълта (според мен), ще приемеш ли предизвикателството сам да си отговориш на въпроса. Изкажи си предположенията, а аз само ще те подкрепя.

  3. #453
    VIP Автор
    Регистриран
    27.09.2014
    Мнения
    5,703
    Пчеларски район
    Бургас
    Цитат Първоначално публикувано от Pero Melifero Виж публикацията
    Само аз ли си мисля, че има и вариант, в основата на проблема ти да е някаква токсикоза от медовите им запаси, а не толкова акар?

    Май и ти нямаш вяра на професора.

    Цитат Първоначално публикувано от zx7r Виж публикацията
    Причината е акар, назад в темата писах, че съм пратил проби на проф. Вълчовски.

  4. #454
    Потребител
    Регистриран
    24.04.2017
    Мнения
    88
    Пчеларски район
    Лакатник, Козлодуй
    Цитат Първоначално публикувано от Pero Melifero Виж публикацията
    Само аз ли си мисля, че има и вариант, в основата на проблема ти да е някаква токсикоза от медовите им запаси, а не толкова акар?
    Да ти призная, това беше първото, което си помислих или че съм ги зазимил с неподходящ мед, но имам жертви и сред късните отводки, които нямаха никакъв мед и още от Октомври са на питки т.е. медът не е фактор.
    А че имаха акари си е факт. Аз затова скочих на словенките, щото много ми ги похвали колегата от там, че имали отлични хигиенни навици и бла бла. Не го виня, може да не съм уцелил партида или при него акара да не е в такива количества. Ще видим догодина с роевите как ще е, имам добри предчувствия за тях

  5. #455
    Почетен Автор
    Регистриран
    30.08.2017
    Мнения
    892
    Пчеларски район
    планета Земя
    А бе ти ги остави отводките, важното е дали от основните ти семейства са оцелели само тези които са подхранвани. Ако е така, трябва да имаш едно наум за меда. Както беше казано по-горе, причините за летален изход са комплексни..

  6. #456
    Почетен Автор
    Регистриран
    21.10.2014
    Мнения
    723
    Пчеларски район
    Община Драгоман, Софийска област, 615м. надм.вис.
    Цитат Първоначално публикувано от zx7r Виж публикацията
    Да ти призная, това беше първото, което си помислих или че съм ги зазимил с неподходящ мед, но имам жертви и сред късните отводки, които нямаха никакъв мед и още от Октомври са на питки т.е. медът не е фактор.
    А че имаха акари си е факт. Аз затова скочих на словенките, щото много ми ги похвали колегата от там, че имали отлични хигиенни навици и бла бла. Не го виня, може да не съм уцелил партида или при него акара да не е в такива количества. Ще видим догодина с роевите как ще е, имам добри предчувствия за тях ������
    Защо си избрал роенето за метод? Много неизвестни има според мен. Хубаво ще ги стиснеш за да заложат. На първия запечатан маточник може да хукнат. Как ще знаеш кога ще се случи? Ако се случи скрит в питата? При всеки преглед ли ще тръскаш пчелите за да ги търсиш? Твърде ангажиращ метод. И рискован. Ако ти избягат. А ако не заложат? Трябва ти план Б, добре разчетен във времето. А защо не Б да не бъде план А?

  7. #457
    Super Moderator
    Регистриран
    17.08.2016
    Мнения
    6,027
    Пчеларски район
    Страната на чудесата
    Цитат Първоначално публикувано от rumenggr Виж публикацията
    Защо си избрал роенето за метод? Много неизвестни има според мен. Хубаво ще ги стиснеш за да заложат. На първия запечатан маточник може да хукнат. Как ще знаеш кога ще се случи? Ако се случи скрит в питата? При всеки преглед ли ще тръскаш пчелите за да ги търсиш? Твърде ангажиращ метод. И рискован. Ако ти избягат. А ако не заложат? Трябва ти план Б, добре разчетен във времето. А защо не Б да не бъде план А?
    Аз дадох по - горе един план, но никой не го отрази. Нормален, контролиран. Този, както казваш е малко несигурен, но който както знае тъй да си е... жената.

  8. #458
    Потребител
    Регистриран
    24.04.2017
    Мнения
    88
    Пчеларски район
    Лакатник, Козлодуй
    Цитат Първоначално публикувано от rumenggr Виж публикацията
    Защо си избрал роенето за метод? Много неизвестни има според мен. Хубаво ще ги стиснеш за да заложат. На първия запечатан маточник може да хукнат?
    Да, прави сте с Дончев, че е рискован метода и трябва план Б. Аз прилежно си записах неговия метод и ако не докарам до роево семейството, което съм харесал, ще го приложа и ще бъда доволен и със свищаци

  9. #459
    Почетен Автор
    Регистриран
    21.10.2014
    Мнения
    723
    Пчеларски район
    Община Драгоман, Софийска област, 615м. надм.вис.
    Цитат Първоначално публикувано от zx7r Виж публикацията
    Да, прави сте с Дончев, че е рискован метода и трябва план Б. Аз прилежно си записах неговия метод и ако не докарам до роево семейството, което съм харесал, ще го приложа и ще бъда доволен и със свищаци
    Нищо им няма на свищаците. Материала е важен, но ще се работи с наличния. Важно е да са отгледани правилно!!! Има книжки, имаш и време! Роенето може да го чакаш 5 а може и 20 дни. И така Май месец замина. Действай по план, по дати, по сила на семейства, според климат и паша... Може да контролираш процеса. Дай на майката новоизградена пита да засее и я ползвай. Ще знаеш кога са снесени яйцата, кога ще се люпат, кога ще запечатат, кога ще излизат майки и то със относително малка грешка. На новите пити, много бързо бутат работническите килийки и изграждат маточници с правилното дъно. Буквално за една нощ! Манджата!!! За да обслужват маточниците, не трябва да има недостиг на храна. В този смисъл, докато кошера ти отглежда майки, не мисли за мед! Грижи се винаги да има храна над тях, независимо от климата. Е няма как всичко да се каже в пост. Чети, умувай и разпиши план. На първо време ще ти трябват доста пчели, та това е на дневен ред да го измислиш.

  10. #460
    VIP Автор
    Регистриран
    25.05.2015
    Мнения
    7,997
    Пчеларски район
    София,Златарица,Елена
    Румба,не съм съгласен с вазе да знаеш.Всеки може да предизвика роене или самосмяна зависи какво искаш.Ако искаш да поспорим по въпроса,че малко се отегчих от проекто закона/който няма да го бъде/и новата работна група без да има в името си пчели.
    Кой разбрал разбрал, кой не е, да пита брата..

 

 
Страница 46 от 62 ПърваПърва ... 36444546474856 ... ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 2 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 2 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •