Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 43 от 62 ПърваПърва ... 33414243444553 ... ПоследнаПоследна
Резултати от 421 до 430 от общо 620
  1. #421
    VIP Автор
    Регистриран
    27.03.2015
    Мнения
    3,560
    Пчеларски район
    Криводол и Враца
    Цитат Първоначално публикувано от jdrumev Виж публикацията
    Аз за сега имам 15% загуби.Интересното в случая,че всичките семейства са някакъв вид Италиянка.Да ли не е и нещо генетично или е случайно това?
    п.п.Интересно ми е другарю Атанасов как третираш за церане и какъв е ефекта.
    Данчо я кажи какво ти каза проф. Гургулова като и занесе пчели от умрялите кошери когато ти беше масовия мор спомена ли за орехова шума или друго ти каза.

  2. #422
    VIP Автор
    Регистриран
    27.03.2015
    Мнения
    3,560
    Пчеларски район
    Криводол и Враца
    Цитат Първоначално публикувано от zx7r Виж публикацията
    ОК е напълно възможно е да е с изтекъл срок на годност, купих я от пчеларски магазин в пликче, в количество, колкото ми беше необходимо. Факт е, че тогава не съобразих това. Благодаря, че ми обърна внимание! Иначе третирах, когато вече нямаше пило.
    Прочетох и написаното от Жоро. Съгласен съм с него и не виждам, някой да се опитва да въвежда колегите в заблуда. Какъв би бил смисълът от това! Споделям, каквото изпитах на личен гръб и причината е ясна - вируси в следствие на силно опаразитяване с акари.
    Нямам съмнение, че причината е основно в мен. Дали ОК е била негодна, дали са други фактори в следствие на мои действия или бездействия, но ето, подсказвате и умуваме къде е заровено кучето ������
    Тази пролет, 1-во правя тест за опаразитеност; 2-ро второ включвам и строителната рамка в боя; 3-то ще третирам прометта с един български аналог на Hive Clean, не помня как се казваше, но не разчитам, кой знае колко на него.
    Майки, само от оцелелите ми семейства, в които има вероятност за по-висока резистентност. Дано устискат. Отделно искам да пробвам с роеви. Навил съм си го и ще го направя. Не гоня добиви и пчелите ги гледам основно за удоволствие. С амитраз няма да ги пушна, ако ще да прелива от кърлеж. И все пак чувството, когато загубиш семейство е много неприятен, затова търся баланса. Както казват будистите - средният път е най-добър
    Не статията е за заблудите за масовия мор на пчелите дал съм линк там обвиняват мобилни мрежи т.н. не съм казал,че ти въвеждаш в заблуда просто ясно и точно си го казал а доколкото и разбрах и проф. Вълчовски ти е казал същото.Аз просто исках да ти обърна внимание,че трябва адекватно лечение за Вароатозата и въобще не е за подценяване, много пчелари се подлъгват, че еди кой си не третирал или че еди какво си слагал и нямал проблеми.Мисля че лечение с ОК при пило не е в достатъчна степен ефективно а както и Дачно каза като пчелите вече са увредени и да ги третираш все тая.Относно строителната рамка и тя не е високоефективна за борба с акара а щом искаш увеличение на пчелите и то чрез роене не мисля, че е удачно да я използваш една търтиева личинка яде много повече от пчела работничка ще използваш много ресурс хранителен и като работа за кърмачките и строителките и въобще цялото семейство за борба с акара а искаш да ги увеличаваш.Строителната ранка е за пчелари дето са си надвили на масрафа и не им трябват отводки и роене и си падат по биометодите.
    Но това си е мое мнение не го налагам като като максима.

  3. #423
    VIP Автор
    Регистриран
    27.03.2015
    Мнения
    3,560
    Пчеларски район
    Криводол и Враца
    Цитат Първоначално публикувано от zx7r Виж публикацията
    Няма смисъл от капани при мен - няма рояци, или поне не минават в близост.
    Концептуално си го представям така:
    1. Средата на Февруари слагам на оцелелите семейства по един плодник с мед отдолу. Може и магазин, като полукорпус.
    2. След средата на Май, стеснявам най-силното семейство и предизвиквам роене. Как точно ще стане стесняването и дали ще има ефект, не ми е много ясно
    3. Вече имам роеви маточници, оставям първите 10-ина броя, другите унищожавам.
    4. Няколко дни преди излюпване на майките правя сборни отводки, на които придавам по 1-2 маточника. Не помня, кога излиташе първия рой - дали преди излюпване или веднага след запечатване на маточниците, така че може да ги придам и по-рано
    5. Изпадналото в роево състояние семейство разделям. Местя кошера, а на старото място оставям старата майка с основи и по една пита с мед и прашец - метода с налитане.
    Възможен ли е такъв сценарий и къде са слабите моменти? Знам, че звучи като - теглиш кредит 10к лв, купуваш талони, печелиш, удвояваш парите. Купуваш талони за 20к лв, удвояваш парите и т. н., но все от някакъв план трябва да се започне
    Много начини има може и чрез роене с налет когато са запчеатани маточниците делиш на две и местиш кошерите встрани по 50см. на дригия ден гледаш къде е майката и пак делиш на още две с налет на летящите получаваш 1 със стара майка и 3 с дъщери ако някоя не се оплоди обединяваш,Има предимства има и недостатъци като всеки един метод.

  4. #424
    Заслужил Автор
    Регистриран
    22.03.2014
    Мнения
    295
    Пчеларски район
    Ямболски
    Цитат Първоначално публикувано от ch.atanasov Виж публикацията
    Не мога да изкажа категоричен извод. Аз и затова задавам много въпроси, защото смятам, че в дебата всеки може да стигне до истината. През 2017 аз също имах много жертви. За себе си заключих, че третирането за акар е било неадекватно , освен това трябва да се третира и за Церане. При мен също оцеляха по-слаби, а загинаха силни. Разликата при мен е, че почти нямах подмор в кошерите, силно отслабнали семейства и при първия студ-аут. Втора зима нямам жертви( е, тази--за сега), но въведох трикратно третиране с О.К. още от началото на август.
    И при мен нещата бяха същите както ги описваш преди време,а и сега както са при теб така е и при мен 1/1,с тая разлика че им слагам в сиропа спиртен извлек от пелин и борови връхчета още в началото на м.Август 3 пъти по-една хранилка през 7 дни, и третирам с Амитраз и накрая с ОК. с Фогър.И аз 2 година за сега нямам загуби.Сега през пролетта ще ги накапя с ОК. по-рецептата на Дони.

  5. #425
    Super Moderator
    Регистриран
    17.08.2016
    Мнения
    6,027
    Пчеларски район
    Страната на чудесата
    Цитат Първоначално публикувано от ch.atanasov Виж публикацията
    Съветите може да са 1000, страшни и безсташни, но защо цитираш мен. Аз още проучвам нещата.
    Като последен пост от всички, които няма как да цитирам, поради големия обем от постове и ползвах твоя за база за цитата си.

  6. #426
    Super Moderator
    Регистриран
    17.08.2016
    Мнения
    6,027
    Пчеларски район
    Страната на чудесата
    Цитат Първоначално публикувано от Георги 1974 Виж публикацията
    Не статията е за заблудите за масовия мор на пчелите дал съм линк там обвиняват мобилни мрежи т.н. не съм казал,че ти въвеждаш в заблуда просто ясно и точно си го казал а доколкото и разбрах и проф. Вълчовски ти е казал същото.Аз просто исках да ти обърна внимание,че трябва адекватно лечение за Вароатозата и въобще не е за подценяване, много пчелари се подлъгват, че еди кой си не третирал или че еди какво си слагал и нямал проблеми.Мисля че лечение с ОК при пило не е в достатъчна степен ефективно а както и Дачно каза като пчелите вече са увредени и да ги третираш все тая.Относно строителната рамка и тя не е високоефективна за борба с акара а щом искаш увеличение на пчелите и то чрез роене не мисля, че е удачно да я използваш една търтиева личинка яде много повече от пчела работничка ще използваш много ресурс хранителен и като работа за кърмачките и строителките и въобще цялото семейство за борба с акара а искаш да ги увеличаваш.Строителната ранка е за пчелари дето са си надвили на масрафа и не им трябват отводки и роене и си падат по биометодите.
    Но това си е мое мнение не го налагам като като максима.
    Аз още преди ви казвах, че тази болест не е за подценяване и ще има много мор от нея. Както виждате всички вече се оплакват от загинали семейства/с изключение на Славчо от другия форум, но той е ..........уикален/. Въпреки многото мерки които са взети, пак има голяма смъртност. Не вярвам в цяла България, че и навън да е само акара. Проблема е друг и съм го казвал няколко пъти. Трябва да се помисли по активно по въпроса. Защо? Светилата явно няма да ни помогнат.

  7. #427
    VIP Автор
    Регистриран
    25.05.2015
    Мнения
    7,997
    Пчеларски район
    София,Златарица,Елена
    Цитат Първоначално публикувано от Георги 1974 Виж публикацията
    Данчо я кажи какво ти каза проф. Гургулова като и занесе пчели от умрялите кошери когато ти беше масовия мор спомена ли за орехова шума или друго ти каза.
    Акар,нозема 5%.Ама акара много бил.От тогава по 6 пъти с ОК.
    Кой разбрал разбрал, кой не е, да пита брата..

  8. #428
    Super Moderator
    Регистриран
    17.08.2016
    Мнения
    6,027
    Пчеларски район
    Страната на чудесата
    Цитат Първоначално публикувано от jdrumev Виж публикацията
    Акар,нозема 5%.Ама акара много бил.От тогава по 6 пъти с ОК.
    И пак имаш загуби? *що тъй?

  9. #429
    VIP Автор
    Регистриран
    27.03.2015
    Мнения
    3,560
    Пчеларски район
    Криводол и Враца
    Цитат Първоначално публикувано от Трендафил Дончев Виж публикацията
    Аз още преди ви казвах, че тази болест не е за подценяване и ще има много мор от нея. Както виждате всички вече се оплакват от загинали семейства/с изключение на Славчо от другия форум, но той е ..........уикален/. Въпреки многото мерки които са взети, пак има голяма смъртност. Не вярвам в цяла България, че и навън да е само акара. Проблема е друг и съм го казвал няколко пъти. Трябва да се помисли по активно по въпроса. Защо? Светилата явно няма да ни помогнат.
    Светилата не помагат ама и тъмнилата със свещите и те не помагат.Абе не е за говорене всеки си хване нещо де му уидиса и само него си пее , Данчо обвинява някакъв мистична зла сила де и даже ореховата шума изсъхна, аз вярвам във висока опаразитеност с Вароа и последващи вирози, Атанасов вярва в Нозема Церане макар че хората на Запад и с фумагилин не могат да я преборят, Янчо вярва, че само измрели кекавите и сега има недосегаеми от всякакви микроби сакарки, ти вярваш, че пръсканията имат голяма вина а други пестециди, хебециди и т.н., някой пък вярват, че пчелите са им мелеьи и търсят спасение в чиста раса.И те така в това е красотата на пчеларството всеки един от нас е творец и твори с пчелите си това което мисли, че е добро за тях и макар че пътищата са различни целта е една а кой е прав ще ситирам едни украински пчелари провели стотици опити и винаги 20% се дънят и излизат от нормата и те умували умували па казали е е....... ли му майката.

  10. #430
    VIP Автор
    Регистриран
    22.12.2010
    Мнения
    4,030
    Цитат Първоначално публикувано от jdrumev Виж публикацията
    Акар,нозема 5%.Ама акара много бил.От тогава по 6 пъти с ОК.
    Аха парен каша духа. Аз също съм имал проблеми с акара преди години. След дълго лутане, стигнах до третиране един, макс. два пъти есен. Но както пишеше в един подпис на член от форума, цитирайки доктора от Павликени - Човек трябва да извърви своя пчеларски път. Аз го разбирам така: пчеларя сблъсквайки се с проблемите, се учи от тях и се усъвършенства. Пък някои да ходят и да си плащат лекциите по цяла България и пак ненаучени си остават, ама нали са си платили, предполагат, че са се усъвършенствали. Голем смех

 

 
Страница 43 от 62 ПърваПърва ... 33414243444553 ... ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 2 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 2 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •