Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 42 от 62 ПърваПърва ... 32404142434452 ... ПоследнаПоследна
Резултати от 411 до 420 от общо 620
  1. #411
    Почетен Автор
    Регистриран
    05.10.2012
    Мнения
    521
    Цитат Първоначално публикувано от zx7r Виж публикацията
    И 11-те бяха отводки. Пролетта, ранните отводки, които взех, ги третирах с Хайв Клийн на Bee Vital, а есента всички ги третирах с оксалова по рецептата на Дони.... Сред първите загинали, още Декември месец, бяха и най-силните семейства. Едното септември месец беше на 8 рамки с пило... За мен всичко зачпочва и свършва с майката.
    Прав си, зимата не е свършила. Аз планирам само едното семейство да докарам до роево. То ще ми е инкубатор за майки, а от другите ще дърпам само пило, доколкото може, без да пресилвам нещата.
    Според мен обяснението за наличие на толкова много акар, е кофти/стара ОК или третиране по време на повечко запечатано пило. И при мен имаше бум на акара, но октомври го сведох да санитарен минимум точно по рецептата на Дони и нама проблеми. Не мисля, че проблема ти е в майките, щом са докарали семейстава до септември с много пило... Обикновенно точно отводките зимуват по-добре и по безпроблемно дори и смалко пчели.

  2. #412
    VIP Автор
    Регистриран
    27.03.2015
    Мнения
    3,561
    Пчеларски район
    Криводол и Враца
    Цитат Първоначално публикувано от zx7r Виж публикацията
    И 11-те бяха отводки. Пролетта, ранните отводки, които взех, ги третирах с Хайв Клийн на Bee Vital, а есента всички ги третирах с оксалова по рецептата на Дони.... Сред първите загинали, още Декември месец, бяха и най-силните семейства. Едното септември месец беше на 8 рамки с пило... За мен всичко зачпочва и свършва с майката.
    Прав си, зимата не е свършила. Аз планирам само едното семейство да докарам до роево. То ще ми е инкубатор за майки, а от другите ще дърпам само пило, доколкото може, без да пресилвам нещата.

    Профессор Кашковский В.Г. и доцент Плахова А.А. зимой на пасеке

    Не въвеждайте хората в заблуждение за масовата гибел на пчелните семейства Плахова А.А.
    Новосибирски държавен аграрен университет – катедра зоология и рибовъдство
    http://beejournal.ru/tochka-zreniya/...v-zabluzhdenie
    ,,Нашите наблюдения в зоната на Васюганските блата, където практически няма население, да не говорим за мобилни телефони, показаха, че гибелта на пчелите става редовно. Като правило, загиват семейства там, където през пролетта и есента тях не са ги обработвали против вароатозата или са ги обработвали само през есента с нарушаването на инструкциите. В тях при лятно горещо време и нощни застудявания се забелязват вирусни заболявания. Заразените семейства през лятото нормално работят, набират сила, събират до 90 кг мед; след подреждането на гнездото за зимата пчелите заемат напълно 12 пити, но в края на август пчелите остават наполовина, а в края на септември или в края на октомври в кошера няма нито живи, нито мъртви пчели. Остава само напълно запечатани пити с мед и няма нито капка диария. Пчеларите казват: „Пчелите са излетели безвъзвратно”. На практика по законите на които се подчинява живота в пчелното семейство, която и да е пчела, която е почувствала близостта на смъртта, напуска кошера. По този начин пчелите поразени от акари и вируси една след друга „се изхвърлят сами” от кошера. Семействата, които не са успели да загинат през есента, загиват по време на зимуването.,,
    Източник: Сп. „Пчеловодство” 2009/6
    Превел от руски: д-р инж. Иван Парашкевов, Плевен
    Този пост е редактиран от Георги 1974; 05.02.2019 в 18:54. Причина: допълнение

  3. #413
    VIP Автор
    Регистриран
    27.09.2014
    Мнения
    5,703
    Пчеларски район
    Бургас
    Цитат Първоначално публикувано от zx7r Виж публикацията
    И 11-те бяха отводки. Пролетта, ранните отводки, които взех, ги третирах с Хайв Клийн на Bee Vital, а есента всички ги третирах с оксалова по рецептата на Дони.... Сред първите загинали, още Декември месец, бяха и най-силните семейства. Едното септември месец беше на 8 рамки с пило... За мен всичко зачпочва и свършва с майката.
    Прав си, зимата не е свършила. Аз планирам само едното семейство да докарам до роево. То ще ми е инкубатор за майки, а от другите ще дърпам само пило, доколкото може, без да пресилвам нещата.

    Пишеш за ранни отводки, после за всички есента, оставам с мисълта, че не си ги взел наведнъж. Та да питам: всички от едно място ( пчелин ) ли произхождат. Какво е положението там.
    Планирай да роиш и трите, па което стане.

  4. #414
    Потребител
    Регистриран
    24.04.2017
    Мнения
    88
    Пчеларски район
    Лакатник, Козлодуй
    Цитат Първоначално публикувано от nikawr Виж публикацията
    ...
    ОК е напълно възможно е да е с изтекъл срок на годност, купих я от пчеларски магазин в пликче, в количество, колкото ми беше необходимо. Факт е, че тогава не съобразих това. Благодаря, че ми обърна внимание! Иначе третирах, когато вече нямаше пило.
    Прочетох и написаното от Жоро. Съгласен съм с него и не виждам, някой да се опитва да въвежда колегите в заблуда. Какъв би бил смисълът от това! Споделям, каквото изпитах на личен гръб и причината е ясна - вируси в следствие на силно опаразитяване с акари.
    Нямам съмнение, че причината е основно в мен. Дали ОК е била негодна, дали са други фактори в следствие на мои действия или бездействия, но ето, подсказвате и умуваме къде е заровено кучето
    Тази пролет, 1-во правя тест за опаразитеност; 2-ро второ включвам и строителната рамка в боя; 3-то ще третирам прометта с един български аналог на Hive Clean, не помня как се казваше, но не разчитам, кой знае колко на него.
    Майки, само от оцелелите ми семейства, в които има вероятност за по-висока резистентност. Дано устискат. Отделно искам да пробвам с роеви. Навил съм си го и ще го направя. Не гоня добиви и пчелите ги гледам основно за удоволствие. С амитраз няма да ги пушна, ако ще да прелива от кърлеж. И все пак чувството, когато загубиш семейство е много неприятен, затова търся баланса. Както казват будистите - средният път е най-добър

  5. #415
    Super Moderator
    Регистриран
    17.08.2016
    Мнения
    6,027
    Пчеларски район
    Страната на чудесата
    Цитат Първоначално публикувано от ch.atanasov Виж публикацията
    Пишеш за ранни отводки, после за всички есента, оставам с мисълта, че не си ги взел наведнъж. Та да питам: всички от едно място ( пчелин ) ли произхождат. Какво е положението там.
    Планирай да роиш и трите, па което стане.
    Страшни съвети давате.
    1. Отделя се едната майка в отводка.
    2. Може останалото пило да се ползва за маточници които да направят по питите, а може и да се подготвят личинки като за стартер.
    3. След 13-14 дни се разделят и останалите два, първо две отводки с майки, а след това в зависимост от силата на две или три с придаване на готовите маточници. Колко станаха до тук?
    4. Тези семейства се засилват и август се правят отводки от по - силните, ако позволява развитието им.

  6. #416
    Потребител
    Регистриран
    24.04.2017
    Мнения
    88
    Пчеларски район
    Лакатник, Козлодуй
    Цитат Първоначално публикувано от ch.atanasov Виж публикацията
    Пишеш за ранни отводки, после за всички есента, оставам с мисълта, че не си ги взел наведнъж. Та да питам: всички от едно място ( пчелин ) ли произхождат. Какво е положението там.
    Планирай да роиш и трите, па което стане.
    От два пчелина са, да. Смъртността обаче е равномерно разпределена. Към момента оцеляват семействата, които бяха най-слаби през есента - с малко пило и почти без медови запаси. Последно като им слагах питки, бяха много добре и почти без подмор. На другия полюс - двете най-силни семейства, които зазимих и с по един магазин мед (чисто за експеримента), паднаха първи.
    Какъв е изводът според теб? Силните семейства са развили и силна опаразитеност или друго? Измряха през Декември. На дъното имаше страшно много пчела. Само в един от кошерите, нямаше никой.Нито майка, нито умрели пчели. Само пълни пити с мед и празен кошер, точно както е цитирал превода и Георги по-горе.

  7. #417
    VIP Автор
    Регистриран
    27.09.2014
    Мнения
    5,703
    Пчеларски район
    Бургас
    Цитат Първоначално публикувано от Трендафил Дончев Виж публикацията
    Страшни съвети давате.
    1. Отделя се едната майка в отводка.
    2. Може останалото пило да се ползва за маточници които да направят по питите, а може и да се подготвят личинки като за стартер.
    3. След 13-14 дни се разделят и останалите два, първо две отводки с майки, а след това в зависимост от силата на две или три с придаване на готовите маточници. Колко станаха до тук?
    4. Тези семейства се засилват и август се правят отводки от по - силните, ако позволява развитието им.
    Съветите може да са 1000, страшни и безсташни, но защо цитираш мен. Аз още проучвам нещата.

  8. #418
    VIP Автор
    Регистриран
    25.05.2015
    Мнения
    7,997
    Пчеларски район
    София,Златарица,Елена
    Това е зимата на слабата отводка според мен.А на акара пика някъде беше много по рано от август,ама кой видял видял кой не ...Аз що писане писах по темата ама кой ме чете мен нали съм слаб на акъль.Някой даже ми се смяха,че 6 пъти ги третирах с ОК.Писах и за бледоликия акар пак ми се смяха някой.Проблема не е само вирусите,но и в изсъхването на ореховата шума.
    п.п.Ако са ти увредени пчелите от акар още септември имали смисъл от ОК Ноември?
    Кой разбрал разбрал, кой не е, да пита брата..

  9. #419
    VIP Автор
    Регистриран
    27.09.2014
    Мнения
    5,703
    Пчеларски район
    Бургас
    Цитат Първоначално публикувано от zx7r Виж публикацията
    От два пчелина са, да. Смъртността обаче е равномерно разпределена. Към момента оцеляват семействата, които бяха най-слаби през есента - с малко пило и почти без медови запаси. Последно като им слагах питки, бяха много добре и почти без подмор. На другия полюс - двете най-силни семейства, които зазимих и с по един магазин мед (чисто за експеримента), паднаха първи.
    Какъв е изводът според теб? Силните семейства са развили и силна опаразитеност или друго? Измряха през Декември. На дъното имаше страшно много пчела. Само в един от кошерите, нямаше никой.Нито майка, нито умрели пчели. Само пълни пити с мед и празен кошер, точно както е цитирал превода и Георги по-горе.

    Не мога да изкажа категоричен извод. Аз и затова задавам много въпроси, защото смятам, че в дебата всеки може да стигне до истината. През 2017 аз също имах много жертви. За себе си заключих, че третирането за акар е било неадекватно , освен това трябва да се третира и за Церане. При мен също оцеляха по-слаби, а загинаха силни. Разликата при мен е, че почти нямах подмор в кошерите, силно отслабнали семейства и при първия студ-аут. Втора зима нямам жертви( е, тази--за сега), но въведох трикратно третиране с О.К. още от началото на август.

  10. #420
    VIP Автор
    Регистриран
    25.05.2015
    Мнения
    7,997
    Пчеларски район
    София,Златарица,Елена
    Аз за сега имам 15% загуби.Интересното в случая,че всичките семейства са някакъв вид Италиянка.Да ли не е и нещо генетично или е случайно това?
    п.п.Интересно ми е другарю Атанасов как третираш за церане и какъв е ефекта.
    Кой разбрал разбрал, кой не е, да пита брата..

 

 
Страница 42 от 62 ПърваПърва ... 32404142434452 ... ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 2 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 2 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •