Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 36 от 62 ПърваПърва ... 26343536373846 ... ПоследнаПоследна
Резултати от 351 до 360 от общо 620
  1. #351
    VIP Автор
    Регистриран
    04.01.2012
    Мнения
    2,799
    Цитат Първоначално публикувано от ch.atanasov Виж публикацията
    Ако нямаш топъл капак ( по Кръстев ), това ти е грешката. Таванката се изолира, за да не се получава конденз от топлия въздух над кълбото. Също се дава възможност влагата да излиза през отвор в таванката. Имат значение и прелките .
    Нямам никакъв конденз над кълбото за мое щастие. Казах че конденза е по стените и дори сутрита беше замръзнал. Щом е по стените заначи те са най студени в кошера в момента и същевременно предлагат подходяща повърхност за конденз. Платното не предлага такава повърхност ("топла материя") Прелките са съответно при два корпуса - на дъното и на първи корпус, при един корпус само на дъното. Така правя и тези които са с мрежести дъна. При тях влага НЯМА в момента.

  2. #352
    VIP Автор
    Регистриран
    27.09.2014
    Мнения
    5,703
    Пчеларски район
    Бургас
    Цитат Първоначално публикувано от rosty_sz Виж публикацията
    Нямам никакъв конденз над кълбото за мое щастие. Казах че конденза е по стените и дори сутрита беше замръзнал. Щом е по стените заначи те са най студени в кошера в момента и същевременно предлагат подходяща повърхност за конденз. Платното не предлага такава повърхност ("топла материя") Прелките са съответно при два корпуса - на дъното и на първи корпус, при един корпус само на дъното. Така правя и тези които са с мрежести дъна. При тях влага НЯМА в момента.
    Нямам идея да оспорвам ползването на мрежести дъна, само разсъждавам защо имаш толкова влага при плътните. Моите са с плътни дъна и влага се явява по-късно през пролетта.

  3. #353
    VIP Автор
    Регистриран
    04.01.2012
    Мнения
    2,799
    Цитат Първоначално публикувано от ch.atanasov Виж публикацията
    Нямам идея да оспорвам ползването на мрежести дъна, само разсъждавам защо имаш толкова влага при плътните. Моите са с плътни дъна и влага се явява по-късно през пролетта.
    Предполагам района също има значение. В случая пчеллина е близо до река и зимно време се огрява от слънцето след 10,00 часа. Това със сигурност има значение за повишаване на влагата. Също и силата на семействата е важна.

  4. #354
    Super Moderator
    Регистриран
    17.08.2016
    Мнения
    6,026
    Пчеларски район
    Страната на чудесата
    Цитат Първоначално публикувано от rosty_sz Виж публикацията
    Предполагам района също има значение. В случая пчеллина е близо до река и зимно време се огрява от слънцето след 10,00 часа. Това със сигурност има значение за повишаване на влагата. Също и силата на семействата е важна.
    Е те, точно реката ти играе номера. В една книга, но не знам в коя. Имам я. Пише точно, че пчелин не е добре да се разполага до река. Да има вода, но да не е река. Аз щях да си правя пчелин до реката, въпреки, че мястото ми хареса, но поради тази причина се отказах. Пчелина ми е пак до река, но разстоянието е над 500 метра и релефа до там е различен и растителността е много. Няма влияние.

  5. #355
    Почетен Автор
    Регистриран
    02.02.2015
    Мнения
    666
    Цитат Първоначално публикувано от Трендафил Дончев Виж публикацията
    Е те, точно реката ти играе номера. В една книга, но не знам в коя. Имам я. Пише точно, че пчелин не е добре да се разполага до река. Да има вода, но да не е река. Аз щях да си правя пчелин до реката, въпреки, че мястото ми хареса, но поради тази причина се отказах. Пчелина ми е пак до река, но разстоянието е над 500 метра и релефа до там е различен и растителността е много. Няма влияние.
    То има и река и река, едно е да правиш пчелин до Марица друго е до Логодашка

  6. #356
    VIP Автор
    Регистриран
    04.01.2012
    Мнения
    2,799
    Цитат Първоначално публикувано от barkov1982 Виж публикацията
    То има и река и река, едно е да правиш пчелин до Марица друго е до Логодашка
    Моята е мъничка, аха, аха да и кажеш дере.

    Да ви разкажа друго от днес свързано с темата. Едно семейство сформирало кълбо не в средата, а в единия край. Там последната рамка почти празна и следващите две пълни. Махнали мед от пълните и сформирали кълбо върху тези три рамки и единия му край е стърчал в междина между последната рамка и стената на кошера (стенен на 6 рамки). В един момент меда в крайната полупразна рамка свършил и часта от кълбото която е била от външната страна на тази рамка и в междината до стената на кошера паднала долу мъртва. Все едно си отрязал с нож част от кълбото.

  7. #357
    VIP Автор
    Регистриран
    27.03.2015
    Мнения
    3,560
    Пчеларски район
    Криводол и Враца
    Цитат Първоначално публикувано от rosty_sz Виж публикацията
    Моята е мъничка, аха, аха да и кажеш дере.

    Да ви разкажа друго от днес свързано с темата. Едно семейство сформирало кълбо не в средата, а в единия край. Там последната рамка почти празна и следващите две пълни. Махнали мед от пълните и сформирали кълбо върху тези три рамки и единия му край е стърчал в междина между последната рамка и стената на кошера (стенен на 6 рамки). В един момент меда в крайната полупразна рамка свършил и часта от кълбото която е била от външната страна на тази рамка и в междината до стената на кошера паднала долу мъртва. Все едно си отрязал с нож част от кълбото.
    Чел съм че при по ниска температура пчелите си бръмчат в самите междурамия и не могат да се прехвърлят в друга част на кълбото в друго междурамие тоя феномен бил при не знам си колко градуса не помня точно ама нещо ми се мота около -2 или нещо такова.

  8. #358
    Потребител
    Регистриран
    08.04.2012
    Мнения
    70
    Пчеларски район
    Елхово
    А сеги, си прочетете съжденията мааааалко по-назад и се замислете до какво водят новоизлюпените практики, системи, "конфигурации" и методи??
    Чували и найлони... Честито!!!
    Аз чувалите ги пълня с пари от меда, пък найлон ми слагаха преди време, когато бях малък - да не опикавам дюшека. Сигурно ще сложа пак, ама когато простатата спре да алармира, а си прави каквото си ще без мое участие...

  9. #359
    Super Moderator
    Регистриран
    17.08.2016
    Мнения
    6,026
    Пчеларски район
    Страната на чудесата
    Цитат Първоначално публикувано от barkov1982 Виж публикацията
    То има и река и река, едно е да правиш пчелин до Марица друго е до Логодашка
    бАРКОВ, не става дума за вашето поточе. Та да кажа какво имам предвид като казвам пчелина да не е до река. Както е нашата река - средно голяма, но коритото и е доста дълбоко, намира се в балкански терен, за разлика от други реки които се движат в полето. След като е в балкански терен и е близко до балкана, то студения въздух от него/балкана се стича по нея като по улук, и ако пчелина ти се намира на някаква поляна край реката ще се озове точно в него. Ще се получат едни течения, топли, студени, влаги от реката и ред други. Има значение от река до река - по точно от корито на река, до корито на река. бАРКОВ, стана ли ти ясно, че няма да повтарям?

  10. #360
    VIP Автор
    Регистриран
    27.03.2015
    Мнения
    3,560
    Пчеларски район
    Криводол и Враца
    Абе то до река си е кофти работа там има и едни жаби дето не само че крякат ами ядът и пчели и ич не им дреме от пчелната отрова
    /добре че се хранят предимно по тъмно/.

 

 
Страница 36 от 62 ПърваПърва ... 26343536373846 ... ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 3 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 3 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •