Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 35 от 62 ПърваПърва ... 25333435363745 ... ПоследнаПоследна
Резултати от 341 до 350 от общо 620
  1. #341
    VIP Автор
    Регистриран
    25.05.2015
    Мнения
    7,997
    Пчеларски район
    София,Златарица,Елена
    Цитат Първоначално публикувано от Георги 1974 Виж публикацията
    Какви капачета бе Друмевски на суха запечатка или на мокра.
    Друмевски може ли да те питам теб понеже си стар лисунгер как може да смениме една стара плодникова рамка с нова без восъчна основа и без тел.Тоест без пари.

    С топче.Калинския ме научи на тоя номер.
    Кой разбрал разбрал, кой не е, да пита брата..

  2. #342
    VIP Автор
    Регистриран
    27.03.2015
    Мнения
    3,560
    Пчеларски район
    Криводол и Враца
    Цитат Първоначално публикувано от jdrumev Виж публикацията
    С топче.
    А с пръчка от захарен памук става ли.

  3. #343
    VIP Автор
    Регистриран
    25.05.2015
    Мнения
    7,997
    Пчеларски район
    София,Златарица,Елена
    Цитат Първоначално публикувано от Георги 1974 Виж публикацията
    А с пръчка от захарен памук става ли.

    Не съм пробвал ама е дълга пръчката над 300мм може и да пробвам.
    п.п.Ще стане 101% но какво общо това има с подмора?
    Кой разбрал разбрал, кой не е, да пита брата..

  4. #344
    VIP Автор
    Регистриран
    27.03.2015
    Мнения
    3,560
    Пчеларски район
    Криводол и Враца
    Цитат Първоначално публикувано от jdrumev Виж публикацията
    Не съм провал ама е дълга пръчката над 300мм може и да пробвам.
    п.п.Ще стане 101% но какво общо това има с подмора?
    Е не си ли гледал как се прави захарен памук общото е че повече нови рамки по малко вируси бактерии амеби и други патогени.

    А за топче знам ама не съм пробвал а знам че може и с тапетно ножче режеш старата пита без теловете оставяш само няколко клетки отгоре и отстрани и връщаш в кошера за градеж.
    Трябва ме черпиш кафе като се видим/ако не си го знаел разбира се/.

  5. #345
    VIP Автор
    Регистриран
    25.05.2015
    Мнения
    7,997
    Пчеларски район
    София,Златарица,Елена
    Цитат Първоначално публикувано от Георги 1974 Виж публикацията
    Е не си ли гледал как се прави захарен памук общото е че повече нови рамки по малко вируси бактерии амеби и други патогени.

    А за топче знам ама не съм пробвал а знам че може и с тапетно ножче режеш старата пита без теловете оставяш само няколко клетки отгоре и отстрани и връщаш в кошера за градеж.
    Трябва ме черпиш кафе като се видим/ако не си го знаел разбира се/.

    Забравяш дезинфекцията.
    Кой разбрал разбрал, кой не е, да пита брата..

  6. #346
    VIP Автор
    Регистриран
    27.09.2014
    Мнения
    5,703
    Пчеларски район
    Бургас
    Цитат Първоначално публикувано от agro Виж публикацията
    Като го четох, освен гола теория, имаше и сметки, подкрепени с цитати оттук-оттам. В този форум е, но не ми се търси къде е точно из темите. Беше сметнато, че при излъчвана топлинна мощност на кълбото да речем 5 W, топлообменът през стените на кошера е в пъти повече, следователно не може да се очаква повишение на температурата на вътрекошерния въздух. Освен това, този въздух трябва и да се обменя непрекъснато, защото изразходването на мед /гориво/ означава нужда от нови и нови порции кислород. Оттам и извода, че кълбото само по себе си в студовете е кошер, сандъка служи само да не го вали дъжд /сняг/ и да не го духа вятъра. Е, като почне пролетното развитие, тогава друга работа - топлоизолация си трябва.
    Няма нужда да търсиш, вярвам ти, защото съм го чел. Чел съм обаче и други теории. Овен това от време на време се мъча и да мисля. Та се чудя, защо е дал луди пари за полистиролни кошери. Защо не си е направил дървени или от ламарина -б =1.00 мм. Ако са и от неръждавейка , ще изкарат до края на света. Като цена лист 2 Х 1 метър е 100лв.

  7. #347
    Почетен Автор
    Регистриран
    21.10.2014
    Мнения
    723
    Пчеларски район
    Община Драгоман, Софийска област, 615м. надм.вис.
    Цитат Първоначално публикувано от agro Виж публикацията
    Като го четох, освен гола теория, имаше и сметки, подкрепени с цитати оттук-оттам. В този форум е, но не ми се търси къде е точно из темите. Беше сметнато, че при излъчвана топлинна мощност на кълбото да речем 5 W, топлообменът през стените на кошера е в пъти повече, следователно не може да се очаква повишение на температурата на вътрекошерния въздух. Освен това, този въздух трябва и да се обменя непрекъснато, защото изразходването на мед /гориво/ означава нужда от нови и нови порции кислород. Оттам и извода, че кълбото само по себе си в студовете е кошер, сандъка служи само да не го вали дъжд /сняг/ и да не го духа вятъра. Е, като почне пролетното развитие, тогава друга работа - топлоизолация си трябва.
    С питки бизнес, без питки мед. Меда няма ли цена?
    Ако пролетното развитие кажем, че започва с пилото, започва и да се усеща ефекта на изолирания кошер. Реално, по голями температурни разлики(на кълбото и външна температура) и отворено дъно, ефекта се намалява, но при по-малки разлики идват плюсовете. По малко изразходване на енергия/храна, по-лесно местят запасите, залагат повече пило, по-бързо обръщат пчелите, при рязко пролетно/есенно застудяване са доста по-защитени(справка термоснимките), по-малко ресурс за вентилирани в жегите = повече пчели извън кошера(+добив), ... Могат да се изброят и минусите, но главното е какво целим и на каква цена. За избора са важни и странични фактори. "Всеки рашава с главата си и парите си".

  8. #348
    VIP Автор
    Регистриран
    04.01.2012
    Мнения
    2,799
    За първа зима имам плътни дървени дъна. Сега се връщам от пчелина където са. Не съм никак впечатлен. Сега разбирам в пълнота, колко е хубаво на мрежесто дъно. Днес във въпросните кошери видях замръзнала влага по стените от вътрешна страна. Никога не съм виждал до сега. Тоест има доста повече влага и втория извод е че температурата вътре със сигурност е почти колкото външната. Имаше влага и по дъната в краищата, явно се стича от стените. Кошерите са с платно от брезент без таванки и т.н. Пчелите бяха сухи и в добра форма, но си представям ако сложа найлон вместо платно и вдигна конденза от стените на найлона какво може да се случи- душ.

    П.п. На мрежа 15% от семействата бяха готови за питка. На плътно дъно пак толкова като процент. Извадката е достоверна защото опита е с много бройки.

  9. #349
    VIP Автор
    Регистриран
    27.09.2014
    Мнения
    5,703
    Пчеларски район
    Бургас
    Цитат Първоначално публикувано от rosty_sz Виж публикацията
    . Кошерите са с платно от брезент без таванки и т.н.
    Ако нямаш топъл капак ( по Кръстев ), това ти е грешката. Таванката се изолира, за да не се получава конденз от топлия въздух над кълбото. Също се дава възможност влагата да излиза през отвор в таванката. Имат значение и прелките .

  10. #350
    VIP Автор
    Регистриран
    27.03.2015
    Мнения
    3,560
    Пчеларски район
    Криводол и Враца
    По това време на годината конденз ще има ако няма добра вентилация тя се постига с мрежесто дъно, отвор горе на таванка и евентуално игра със прелките.Конденз се образува там където се срещне топло със студено.По принцип топъл кошер е добро решение но е по важен за напролет когато започва да се затопля времето /по топло повече конденз/ и отделно пилото. Трябва златна среда между топлина и влага нея ще я има и е нужна за вода за пчелите напролет сега им е нужна ако медът е кристализирал.
    Та за мен извода е по това време по малкото зло е по усилена вентилация да няма прекомерен конденз ама яли повече мед а като ги къпе влагата по малко ли ядът от делно не са мечки да спят зимен сън ще ядът разбира се.За пролетта е друга работа там общо взето съм вдигнал ръце вентилация зле ,няма вентилация има влагата пак зле даже още по зле.Та затова ги оставям на повече мед с отворени мрежи и прелки и открита хранилка да опбира доколкото може конденза покривите са с одушници и не лягът плътно та се проветряват.
    Тази година пробвах по руска идея питката от 2,5кг. само прорез колкото два пръста в средата от към рамките там да се събира конденза и да си пият вода ако им трябва но не съм гледал какъв е резултата а и най вероятно е рано още за тоя фокус.
    Та с две думи любимия ми мисъл на Буда ,, Истината е по средата -крайностите са зловредни."

 

 
Страница 35 от 62 ПърваПърва ... 25333435363745 ... ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 2 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 2 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •