Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 24 от 62 ПърваПърва ... 14222324252634 ... ПоследнаПоследна
Резултати от 231 до 240 от общо 620
  1. #231
    Super Moderator
    Регистриран
    17.08.2016
    Мнения
    6,027
    Пчеларски район
    Страната на чудесата
    Цитат Първоначално публикувано от zx7r Виж публикацията
    Трендафиле, за огъня е така, но в кои случай е допустимо и може да се дезинфекцира с оцетна киселина? Конкретно визирам дали е допустимо при двете ноземи и вирусите?
    При мен положението е същото - от 11 отводки към момента останаха 3. Нови кошери ДБ, изцяло открити дъна, третирани с Hive clean и ОК през Октомври. За нозема пропуснах, може би подцених проблема...рамките изглеждат чисти, но разбирам, че при Цераната в много случаи липсват диарични петна. Храна имаха предостатъчно, по-силните ги зазимих с по един магазин отгоре, на останлите сложих питки още от Октомври. За съжеление най-силните паднаха в боя първи. Масов подмор през Декември, а два от кошерите бяха абсолютно празни.
    Изпратих проби на проф. Вълчовски и скоро очаквам резултатите, за което ще пиша допълнително. Трудно е с градежа първата година, затова се надявах, ако мога да си помогна с вече изградените пити, но не бих рискувал излишно и ако трябва ще горя. Дано поне един се окаже резистентен и оцелее, за да ги развъдя отново, а още по-добре ще е причината за тази смъртност да е моя грешка и да не се окаже епидемия...
    Получава се до някъде дезинфекцията, но трябва да се направи по упорито и качествено при някакви условия. Но ако се пропусне нещо, което е много вероятно при домашни условия и си в кюпа. В кои случаи? Нозема апис - да. Нозема церане - не. По надолу чета -"горя". Не съм казал да се горят, а претапят и обгарят, не че не може и да се горят.

  2. #232
    VIP Автор
    Регистриран
    25.05.2015
    Мнения
    7,997
    Пчеларски район
    София,Златарица,Елена
    Чета и не вярвам на ушите си. Чанко дал диагноза.Аз залагам на вирусно заболяване.Чанко,ти по какво разпознаваш коя нозема каква е по картинка.Ако е нозема не би ли трябвало да е по малко подмора на дъното? Къжи ми Чанко в твоя пчелин няма ли нозема?Или само се смееш като видиш някой друго диарично петно?Цяла година летящата пчела изчезва това нозема ли е?На колко колеги се роиха пчелите това нозема ли е?Правиш критика на Ник за реклама,а самия ти цяла вечер рекламираш препарати за нозема.Ами смей се на написаното и не ме вземай на сериозно,но аз уча ,а ти се смеш.Нали знаеш поговорката,,Кой последен се смее..."
    Кой разбрал разбрал, кой не е, да пита брата..

  3. #233
    VIP Автор
    Регистриран
    25.05.2015
    Мнения
    7,997
    Пчеларски район
    София,Златарица,Елена
    Цитат Първоначално публикувано от Трендафил Дончев Виж публикацията
    Получава се до някъде дезинфекцията, но трябва да се направи по упорито и качествено при някакви условия. Но ако се пропусне нещо, което е много вероятно при домашни условия и си в кюпа. В кои случаи? Нозема апис - да. Нозема церане - не. По надолу чета -"горя". Не съм казал да се горят, а претапят и обгарят, не че не може и да се горят.
    Слънцето е голяма работа за ноземата от мен да знаеш.Аз нищо не горя.И да ги изгоря комшията не гори така,че съм солидарен с него.Като почне да гори и аз почвам.Няма сега да си разваляме рахатлъка заради едно горене.
    Кой разбрал разбрал, кой не е, да пита брата..

  4. #234
    VIP Автор
    Регистриран
    27.09.2014
    Мнения
    5,703
    Пчеларски район
    Бургас
    Цитат Първоначално публикувано от zx7r Виж публикацията
    Изпратих проби на проф. Вълчовски и скоро очаквам резултатите, за което ще пиша допълнително...
    E, ако споделиш, цена няма да имаш.

  5. #235
    Super Moderator
    Регистриран
    17.08.2016
    Мнения
    6,027
    Пчеларски район
    Страната на чудесата
    Цитат Първоначално публикувано от jdrumev Виж публикацията
    Аз залагам на вирусно заболяване.
    Тук си се изказал като професор. Конкретно и задълбочено. Все едно да отида на доктор и той да ми каже - болен си. Вирусно заболяване? Хайде кажи какво е точно и с какво да го лекуваме?

  6. #236
    Почетен Автор
    Регистриран
    02.02.2015
    Мнения
    666
    Цитат Първоначално публикувано от Трендафил Дончев Виж публикацията
    Тук си се изказал като професор. Конкретно и задълбочено. Все едно да отида на доктор и той да ми каже - болен си. Вирусно заболяване? Хайде кажи какво е точно и с какво да го лекуваме?
    То не е все едно, то си е баш така като идеш на лекар, а за начина на изразяване, е.....

  7. #237
    Потребител
    Регистриран
    24.04.2017
    Мнения
    88
    Пчеларски район
    Лакатник, Козлодуй
    Цитат Първоначално публикувано от ch.atanasov Виж публикацията
    E, ако споделиш, цена няма да имаш.
    Може и днес да излязат, но съм пуснал само за трите вида нозема, без вирусите.

    Снощи намерих една много полезна статия, в която са обобщени резултатите от изследванията на няколко учени и екипи, щатски и европейски, изследващи конкретно Цераната. Съвсем накратко ще опиша, какви теми са засегнати:
    1. Симптоми и разлики с Нозема А и различни щамове Нозема Ц. Най-общо Нозема Ц е всесезонна и често протича без видими признаци. Описани са малкото видими симптоми най-вече в поведението на пчелите. Категорично двете Ноземи имат повече разлики, отколкото прилики.
    2. Развитие и разпространение на спорите.
    3. Стерилизация на питите и по-голямата неустойчивост на паразита към високи и ниски температури сравнен с Нозема А. Смята се, че една студена зима (по щатските стандарти, а горе долу и по нашите) е достатъчна да ликвидира в голяма степен паразита (при вече загинали семействата), а също и при високи температури > 50°.
    Няма смисъл да я преразказвам, но заслужава да й се обърне внимание.
    http://scientificbeekeeping.com/nose...about-nothing/

  8. #238
    Потребител
    Регистриран
    24.04.2017
    Мнения
    88
    Пчеларски район
    Лакатник, Козлодуй
    Цитат Първоначално публикувано от ch.atanasov Виж публикацията
    ...
    Преди малко говорих с професора. Няма никаква нозема, но има много силна опаразитеност и вируси следствие на акара. Много силна е меко казано, просто е ужас от акари.
    Това е горчивата истина и положението при мен... За тази година ще предприема различна стратегия за превенция, като тя ще започне още от майките. Това е.

  9. #239
    VIP Автор
    Регистриран
    26.09.2010
    Мнения
    3,743
    Пчеларски район
    Раковски
    Цитат Първоначално публикувано от zx7r Виж публикацията
    За тази година ще предприема различна стратегия за превенция, като тя ще започне още от майките. Това е.
    Моята превенция започва още със зацъфтяването на джанката,като поставям СР.Превенцията продължава с обновяване на гнездото,поне на половина,като същевременно изрязвам няколко пъти СР.Превенцията завършва в края на сезона с производство и въвеждане на млади майки...

  10. #240
    VIP Автор
    Регистриран
    27.03.2015
    Мнения
    3,561
    Пчеларски район
    Криводол и Враца
    Цитат Първоначално публикувано от zx7r Виж публикацията
    Преди малко говорих с професора. Няма никаква нозема, но има много силна опаразитеност и вируси следствие на акара. Много силна е меко казано, просто е ужас от акари.
    Това е горчивата истина и положението при мен... За тази година ще предприема различна стратегия за превенция, като тя ще започне още от майките. Това е.
    Благодаря!!!
    Дано ти прочетат поста и натуропатите.

 

 
Страница 24 от 62 ПърваПърва ... 14222324252634 ... ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 3 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 3 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •