Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 19 от 62 ПърваПърва ... 9171819202129 ... ПоследнаПоследна
Резултати от 181 до 190 от общо 620
  1. #181
    Почетен Автор
    Регистриран
    02.02.2015
    Мнения
    666
    Цитат Първоначално публикувано от _Александър_ Виж публикацията
    Не съм толкова опитен колкото колегите, но от 5год. слагам найлон м\у плодника и магазините а съм с плътни чамови дъна без никакъв отвор освен долната прелка и тази в средата на плодника (ДБ), като оставям 3-4см. отвор от предния край на найлона. Влага съм забелязал, че се получава в края на януари месец, но като му сложа питка и тя изчезва( може би я поема не знам).Не мисля, че е от найлона. Имам подобно загинало семейство, само че ноземата не е в толкова напреднал стадии ( съвсем малки петна) мисля, че е липсата на достатъчно млада пчела (говоря за моето загинало семейство). Може да е маломедна питата на снимката, ама има мед.
    Разликата между твоето поставяне на найлон и неговото е огромна, но едвяли найлона е с първостепенна роля загиването, по скоро е изиграл в неговия случай второстепенна роля. А иначе без изледване е тото, не че със изледвяне не е. Може би някой който е имал същия проблем може да предположи с известна точност. Просто не е имал достатъчно пчели подготвени за зимуването, според мен.

  2. #182
    VIP Автор
    Регистриран
    25.02.2013
    Мнения
    3,662
    Пчеларски район
    Монтана
    Всеки един пчелин има различна влажност и за това на едни места може найлона да не пречи но на други е трагедия. После зависи и от кошера, каква вентилация има и други неща, просто всичко е комплексно и всеки трябва сам да прецени кое как да прави. Това че при едни е така не значи че на всякъде е така.

  3. #183
    VIP Автор
    Регистриран
    25.02.2013
    Мнения
    3,662
    Пчеларски район
    Монтана
    Моето мнение е че семействата са били слаби и след слагането на найлона меда е вкиснал понеже семействата не са били в състояние поддържат нормална влажност в кошера. Много колеги в желанието си да помогнат на слабите семейства като ги затопят с найлон или стиропор ги убиват.

  4. #184
    Super Moderator
    Регистриран
    17.08.2016
    Мнения
    6,027
    Пчеларски район
    Страната на чудесата
    Моите всичките са с найлон, прелките са на 4-5 см., горните са затворени и са на плътно дъно. Няма влага. Ха, ха... за сега.

  5. #185
    VIP Автор
    Регистриран
    25.02.2013
    Мнения
    3,662
    Пчеларски район
    Монтана
    Ето ги запасните майки, есента бяха на 1 рамка пчели. Нямат никаква изолация само едно парче плат, капак и стени с 2 см. дъски. Ама похапват за 20 дена килограм и нещо
    Прикачени миниатюри Прикачени миниатюри WP_20190104_003.jpg‎  

  6. #186
    VIP Автор
    Регистриран
    26.09.2010
    Мнения
    3,743
    Пчеларски район
    Раковски
    Цитат Първоначално публикувано от Nik_m Виж публикацията
    Всеки един пчелин има различна влажност и за това на едни места може найлона да не пречи но на други е трагедия. После зависи и от кошера, каква вентилация има и други неща, просто всичко е комплексно и всеки трябва сам да прецени кое как да прави. Това че при едни е така не значи че на всякъде е така.
    Ник,във видинско,кошерите ми бяха на стотина метра от Дунав.Имало е периоди с мъгли по 2 месеца,влага колкото щеш..Зазимявал съм не малко августовски отводки на по рамка.2,3,както с найлон,така и без,както с мрежесто дъно,така и с плътно.....Сега са в сух раьон и смея да твърдя,че НЕ найлона е проблем за зимната смъртност.

  7. #187
    VIP Автор
    Регистриран
    25.02.2013
    Мнения
    3,662
    Пчеларски район
    Монтана
    Цитат Първоначално публикувано от Ангел Йосифов Виж публикацията
    Ник,във видинско,кошерите ми бяха на стотина метра от Дунав.Имало е периоди с мъгли по 2 месеца,влага колкото щеш..Зазимявал съм не малко августовски отводки на по рамка.2,3,както с найлон,така и без,както с мрежесто дъно,така и с плътно.....Сега са в сух раьон и смея да твърдя,че НЕ найлона е проблем за зимната смъртност.
    Аз съм пробвал да сложа найлон и потече вода от прелката а вътре беше мухъл плесен смрат, и край с найлона. Един колега умори 50 кошера след слагане с найлон и добре че му е свършил за последните 20 та поне те оцеляха, на дъната на умрелите имаше басейн. Също познавам много колеги който 10 години работят само с найлон за това казах всеки си има глава на раменете и сам си преценява

  8. #188
    VIP Автор
    Регистриран
    25.05.2015
    Мнения
    7,997
    Пчеларски район
    София,Златарица,Елена
    Ник страничните рамки беше ли ги махнал или всичките бяха вътре?
    Кой разбрал разбрал, кой не е, да пита брата..

  9. #189
    VIP Автор
    Регистриран
    27.09.2014
    Мнения
    5,703
    Пчеларски район
    Бургас
    Цитат Първоначално публикувано от Nik_m Виж публикацията
    Ето ги запасните майки, есента бяха на 1 рамка пчели. Нямат никаква изолация само едно парче плат, капак и стени с 2 см. дъски. Ама похапват за 20 дена килограм и нещо

    Брях, те твоите се развъдили в меката есен. Браво и за рекламата на апифонда.

  10. #190
    VIP Автор
    Регистриран
    25.02.2013
    Мнения
    3,662
    Пчеларски район
    Монтана
    Цитат Първоначално публикувано от jdrumev Виж публикацията
    Ник страничните рамки беше ли ги махнал или всичките бяха вътре?
    Това са маломедни или стари рамки, те са много зле с меда за това избързах с питките. 3 рамки са изляло сухи ама не пречат

 

 
Страница 19 от 62 ПърваПърва ... 9171819202129 ... ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 3 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 3 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •