Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 6 от 18 ПърваПърва ... 4567816 ... ПоследнаПоследна
Резултати от 51 до 60 от общо 177
  1. #51
    Автор
    Регистриран
    27.04.2013
    Мнения
    141
    Цитат Първоначално публикувано от Mateev Виж публикацията
    Хайде да ви кажа още една ИДЕЯ, която си е направо ЛУДА, но ако успее, може да направи революция в пчеларството. Казвам ви я, защото ако някой пожелае да направи експеримент, сега е момента този експеримент да започне.

    Замислял ли се е някой за колко време може да се направи семейство с 50-60 хиляди пчели, ако се започне само с 1 майка и 10-20 пчелички?
    Ами проиграх го това на разработения от мене СИМУЛАТОР НА ПЧЕЛНАТА ПОПУЛАЦИЯ, и стигнах до извода, че е ТЕОРЕТИЧНО ВЪЗМОЖНО, и че необходимото време е някъде около 6 месеца.
    Може ли да обясниш как за 6 месеца от една майка и 10-20 пчелички ще стане едно пълноценно семейство?Как си я направил тази калкулация?Продължавай с идеите и експериментите, това е пътя на развитието.Нека и други пчелари да не се срамуват, че може идеята им да се стори глупава.

  2. #52
    VIP Автор
    Регистриран
    17.04.2013
    Мнения
    3,589
    Пчеларски район
    Сусурлево, Шопландия
    Цитат Първоначално публикувано от Saras Виж публикацията
    Имам опит с цели семейства на отопление навън, но не съм измервал загубите на летящи пчели.Някъде прочетох, че от подобни експерименти има загуби на летящи пчели в търсенето на прашец заради пилото.От друга страна употребата единствено на заместители на прашеца може да се ползват за 1-2 поколения пчели, след това настъпват усложнения.Склонен съм да вярвам в това, защото никакъв продукт не доближава пергата, а тя е много повече от протеини и въглехидрати.Според мен експеримента задължително трябва да се направи с прашец.Ако се намери такъв, който е при добиването си е бил затворен в мед е оптималния вариянт.
    Винаги съм се чудел защо пчеларите избягват да ползват прашеца като естествена храна на пчелите, а ползват разни заместители с изкуствен произход. По-евтино ли излиза?
    Когато мирогледа на един човек се свие толкова, че се превърне в точка, той казва:
    "Това е моята гледна точка"

  3. #53
    Автор
    Регистриран
    27.04.2013
    Мнения
    141
    Цитат Първоначално публикувано от tsc1 Виж публикацията
    Винаги съм се чудел защо пчеларите избягват да ползват прашеца като естествена храна на пчелите, а ползват разни заместители с изкуствен произход. По-евтино ли излиза?
    Един кг прашец може да го продаде за 30-40лв, а една питка заместител(сухо мляко,мая,извара) да я произведе за 3-4 лв.От друга страна не са много пчеларите, които събират прашец.

  4. #54
    Наблюдател
    Регистриран
    02.10.2013
    Мнения
    29
    Просто има търсени на такива храни индустрия май му се викаше иначе е доказано че само пергата става сушения прашец не го усвояват

  5. #55
    VIP Автор
    Регистриран
    17.04.2013
    Мнения
    3,589
    Пчеларски район
    Сусурлево, Шопландия
    Цитат Първоначално публикувано от Генчо Генчев Виж публикацията
    Просто има търсени на такива храни индустрия май му се викаше иначе е доказано че само пергата става сушения прашец не го усвояват
    Даже и в питките ли?
    Когато мирогледа на един човек се свие толкова, че се превърне в точка, той казва:
    "Това е моята гледна точка"

  6. #56
    Автор
    Регистриран
    27.04.2013
    Мнения
    141
    Цитат Първоначално публикувано от tsc1 Виж публикацията
    Даже и в питките ли?
    Пчелите не усвояват напълно сушения пчелен прашец, а самата методика води до значителни загуби на качествата на прашеца.Без да взимаме предвид естествената перга, най-добрия начин за съхранение е в мед.Останалото са компромиси с качеството.

  7. #57
    То и човешкия организъм усвоява максимум до 5 % от пчелния прашец, ама кат сме рекли, че ще живеем БИО. Ко да праиш, мода.

  8. #58
    Администратор
    Регистриран
    09.02.2013
    Мнения
    7,209
    Пчеларски район
    Габрово и Ловеч
    Цитат Първоначално публикувано от Saras Виж публикацията
    Може ли да обясниш как за 6 месеца от една майка и 10-20 пчелички ще стане едно пълноценно семейство?Как си я направил тази калкулация?.....
    Имам си разработен калкулатор-симулатор на пчелната популация, в който са заложени всички познания за биологията на пчелите и дните на развитие на една пчела от яйце до нейното излюпване, след това през нейните периоди на млада и стара пчела, та чак до нейното умиране. Този симулатор ден по ден смята броя на снесените яйца, броя на излюпените личинки (ларви), броя на запечатаните килийки, броя на излюпените пчели, броя на младите, броя на старите и броя на умрелите. В модела са отчетени и други параметри, като например че яйцата не може да са повече от 2 пъти броя на младите пчели (1 млада пчела може да отгледа 2 личинки).

    Това всичкото като се развива във времето и се получават графиките на нарастване на пчелното семейство. Този калкулатор съм го използвал за да симулирам развитието на една отводка, и се е доказал в практиката. Тоест получава се точно това, което е сметнал калкулатора. С този калкулатор смятам какви са ефектите във времето от вземането на една или повече пити с пило или обратното - даването на една или повече пити с пило. С този калкулатор смятам след колко време умира една търтовка, или пък какво ще се случи с търтовката, ако се добави майка и/или маточник. Въобще - много ми е полезен и то него си вадя доста полезна прогнозираща информация, на базата на която правя планирането на една или друга операция.

    Мисля че някъде във форума бях пускал тема за този симулатор и дори съм го публикувал във вариант на Excel, но пчеларите не го оцениха подобаващо, така че темата прашясва някъде из архивите на форума. Аз обаче си го ползвам и точно в момента той също се оказа много полезен да изчисля времето за нарастване на едно микросемейство.

    Говорих с проф. Желязкова и набързо и разказах за този симулатор, и тя каза, че ако го доразвия както трябва, това си е труд и материал, достатъчен за защита на Докторат по пчеларство. Същото ми потвърди и проф. Ненчев, след като му показах графиките на развитието на семейството при различни външни въздействащи фактори.

  9. #59
    Почетен Автор
    Регистриран
    28.10.2014
    Мнения
    684
    Пчеларски район
    Габрово
    Цитат Първоначално публикувано от Mateev Виж публикацията
    Имам си разработен калкулатор-симулатор на пчелната популация, в който са заложени всички познания за биологията на пчелите и дните на развитие на една пчела от яйце до нейното излюпване, след това през нейните периоди на млада и стара пчела, та чак до нейното умиране. Този симулатор ден по ден смята броя на снесените яйца, броя на излюпените личинки (ларви), броя на запечатаните килийки, броя на излюпените пчели, броя на младите, броя на старите и броя на умрелите. В модела са отчетени и други параметри, като например че яйцата не може да са повече от 2 пъти броя на младите пчели (1 млада пчела може да отгледа 2 личинки).

    Това всичкото като се развива във времето и се получават графиките на нарастване на пчелното семейство. Този калкулатор съм го използвал за да симулирам развитието на една отводка, и се е доказал в практиката. Тоест получава се точно това, което е сметнал калкулатора. С този калкулатор смятам какви са ефектите във времето от вземането на една или повече пити с пило или обратното - даването на една или повече пити с пило. С този калкулатор смятам след колко време умира една търтовка, или пък какво ще се случи с търтовката, ако се добави майка и/или маточник. Въобще - много ми е полезен и то него си вадя доста полезна прогнозираща информация, на базата на която правя планирането на една или друга операция.

    Мисля че някъде във форума бях пускал тема за този симулатор и дори съм го публикувал във вариант на Excel, но пчеларите не го оцениха подобаващо, така че темата прашясва някъде из архивите на форума. Аз обаче си го ползвам и точно в момента той също се оказа много полезен да изчисля времето за нарастване на едно микросемейство.

    Говорих с проф. Желязкова и набързо и разказах за този симулатор, и тя каза, че ако го доразвия както трябва, това си е труд и материал, достатъчен за защита на Докторат по пчеларство. Същото ми потвърди и проф. Ненчев, след като му показах графиките на развитието на семейството при различни външни въздействащи фактори.
    Ами посни го тука да го видим и ние !?
    Не ща, еуропейски кранти ! Българка искам, Българка "сянка нележана”, „трева некосена”, „два бистри кладенци и вода ненапита" Връмугу

  10. #60
    Потребител
    Регистриран
    15.02.2011
    Мнения
    55
    Пчеларски район
    Чирпан, Ст.Загора
    Ето я предната тема за симулатора

    http://pchelari.com/forum/showthread...82%D0%BE%D1%80
    Nil satis nisi optimum

 

 
Страница 6 от 18 ПърваПърва ... 4567816 ... ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 1 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 1 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •