Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 3 от 18 ПърваПърва 1234513 ... ПоследнаПоследна
Резултати от 21 до 30 от общо 177
  1. #21
    Почетен Автор
    Регистриран
    27.05.2014
    Мнения
    984
    Пчеларски район
    русе
    Колега Агро, по-голямото перо не ще са кражбите, а рекета според мен - кражбите са от случайно блуждаещи елементи, но от рекета няма отърване - прецени, имаш ли мутри в твоя район на пчеларстване, които биха могли да те рекетират/застраховат против кражби?

  2. #22
    VIP Автор
    Регистриран
    01.04.2014
    Мнения
    2,740
    Всяко зло за добро. Да не се окаже, че рекетьорите са по-евтиното решение на проблема с охраната. Предвидим донякъде разход при това.
    На всеки сложен въпрос има лесен и разбираем за всички грешен отговор
    "Погледнато формално, всичко е нормално, погледнато нормално, всичко е формално" - Радой Ралин

  3. #23
    VIP Автор
    Регистриран
    27.09.2014
    Мнения
    5,703
    Пчеларски район
    Бургас
    Цитат Първоначално публикувано от agro Виж публикацията
    Без да съм още пчелар, стигнах до почти същите заключения. Затова се опитвам да организирам варианта с подвижното пчеларство с малки ремаркета и един стационарен пчелин, където е основната база. Важен елемент ще е дистанционното предаване на данни и подходящ софтуер, чрез които кошерите да ме викат при нужда, а не аз да ходя да ги проверявам. Ако се появи някакво плащане от държавата за опрашване или "натура 2000", ще съм готов да реагирам. Много слабо място на целия план са кражбите. Те са в състояние да обезсмислят цялото начинание, но за тях не мога да направя никаква предварителна сметка, така че риска си остава голям.
    Колега , имаш възможности , ориентирай се към това.


  4. #24
    Администратор
    Регистриран
    09.02.2013
    Мнения
    7,209
    Пчеларски район
    Габрово и Ловеч
    Цитат Първоначално публикувано от agro Виж публикацията
    .... Много слабо място на целия план са кражбите. Те са в състояние да обезсмислят цялото начинание, но за тях не мога да направя никаква предварителна сметка, така че риска си остава голям.
    До момента нямам сериозни проблеми с кражбите, така че съм склонен да си мисля, че те са някакъв малък процент, който да е поносим. То същото важи и за природните бедствия, като например ураганни ветрове, който до момента са ми нанасяли доста повече щети от кражбите. Същото важи и за всички останали проблеми с унищожени или загинали семейства. Ако сумарния процент е малък - ще е поносим и ще бъде включен като неизменно статистическо перо в разходите.

    Всичките тези идеи ми се въртят в главата, защото имам информация от хора, които са изоставяли цели пчелини без наблюдение за по 3-4 години. Най-интересното е, че според тях семействата са оцелели и при това са се справяли доста добре. Всичко това изглежда невероятно предвид знанията (или самозаблудите), които в момента споделяме един с друг. Затова и аз реших да проверя колко истина има в това и дали не е поредният пчеларски мит, че едно пчелно семейство не може да оцелее без грижите на пчеларя.

  5. #25
    Заслужил Автор
    Регистриран
    01.03.2013
    Мнения
    232
    Пчеларски район
    Добрич
    Цитат Първоначално публикувано от Mateev Виж публикацията
    Ето какви идеи имам в посока СИЛНО ПОЕВТИНЯВАНЕ НА СЕБЕСТОЙНОСТА НА ПРОИЗВЕДЕНИЯ МЕД:

    1. Много на брой малки пчелини с не повече от 10-20 кошера в тях. Идеята е, че при малък брой кошери пчелите ще донесат много мед дори и при бедни на паша региони. Идеалния случай е по 1 кошер на всеки километър ....
    В тази посока и аз от две години се пробвам, но трябва в сметките да се включи транспорт ако има рапица и задължително да се сменят майките иначе при скапано време може да не остане не роил се кошер.
    Този пост е редактиран от borislav aleksandrov; 15.12.2016 в 09:33.

  6. #26
    VIP Автор
    Регистриран
    22.12.2010
    Мнения
    4,027
    Цитат Първоначално публикувано от Mateev Виж публикацията
    Никой с никого не се подиграва. Кошерите са си мои и ще си правя с тях каквито си искам експерименти. Ако искам - ще спя до тях или другата крайност - ще ходя при тях само веднъж в годината в началото на август. Какви ще са последствията си е моя лична работа. Какви ще са провалите или успехите - също.

    Аз само споделям идеи, ако някой случайно иска да се възползва от тях. Ако ти имаш други идеи - сподели ги. Недей обаче да се опитваш да предизвикваш конфликти само на база на измислиците, които живеят в твоята глава.
    Добре, споделяй си идеите, в правото си, все пак си админ и можеш да правиш каквото си пожелаеш, а ние не сме в позицията да те съдим. Прави с пчелните семейства каквото искаш и когато искаш, но не насаждай в начинаещите или новопостъпилите тук, погрешни мнения или тези. Още повече на тия, които правят разлика между пчела, оса и търтей. А в моята глава какво живее и расте, си е мой проблем, нали така?

  7. #27
    Автор
    Регистриран
    19.02.2016
    Мнения
    146
    Пчеларски район
    Добруджа
    Уф , точка 2 г-н Матеев . Няма значение програмист , хоби , съботно-неделен , гей или какъвто и да е пчелар - 3-4 пъти годишно да ходиш на пчелина не става . Т.е. става , ако си чорбаджия и ходиш да ги броиш само . Я си представете че има рапица в района и я пропуснете ? и не говоря за стоков мед ами да ти наблъскат плодника/корпуса с рапичен мед - на 20 сандъка пчелин пак си е един ден чистене ( най-малко ) , по 20 кошера на място = 20 дни . Ако разчиташ на доход от мед 3-4 дни не става , 3-4 месеца по-може .

  8. #28
    VIP Автор
    Регистриран
    01.04.2014
    Мнения
    2,740
    Аз се притеснявам, че ще крадат не кошери или мед, а необходимата за замисъла електроника - GSM модул, батерия, мини соларни панелчета, кабелчета и т.н. Като ги захвана здраво, ще ги чупят в опитите за вземането им.
    На всеки сложен въпрос има лесен и разбираем за всички грешен отговор
    "Погледнато формално, всичко е нормално, погледнато нормално, всичко е формално" - Радой Ралин

  9. #29
    Администратор
    Регистриран
    09.02.2013
    Мнения
    7,209
    Пчеларски район
    Габрово и Ловеч
    Цитат Първоначално публикувано от галин Виж публикацията
    В тази посока и аз от две години се пробвам, но трябва в сметките да се включи транспорт ако има рапица и задължително да се сменят майките иначе при скапано време може да не остане не роил се кошер.
    Един от методите за направата на открития е да се мисли в посока КАКВО ЩЕ СЕ СЛУЧИ ПРИ КРАЙНОСТИТЕ. Тогава наистина възникват интересни идеи, които за повечето хора са табу, защото мисленето им е ограничено от бариерите, наложени от общественото мнение.

    Та по въпроса с майките има 2 крайности:

    1. Въобще не се грижим за тях
    2. Планомерно подменяме 100% от всички майки в даден момент от време

    И двете крайности са по-добри и по евтини от ситуацията да треперим за всяка една майка и да ходим по 3-4 пъти на пчелина за диагностициране на липсата, купуване и придаване, проверка дали е приета, повторно придаване при гаф, повторна проверка за приемане ........ Осъзнавате ли, че разходите по това изречение са многократно по-високи от самата цена на майката, особенно ако пчелина е отдалечен на 20-30 километра.

  10. #30
    VIP Автор
    Регистриран
    27.09.2014
    Мнения
    5,703
    Пчеларски район
    Бургас
    Цитат Първоначално публикувано от Mateev Виж публикацията
    Затова и аз реших да проверя колко истина има в това и дали не е поредният пчеларски мит, че едно пчелно семейство не може да оцелее без грижите на пчеларя.
    Вече си проверил или ще го проверяваш? Моето мнение е : едно семейство не може да изкара 3-4г. без грижи, ако се случи , е изключение.

 

 
Страница 3 от 18 ПърваПърва 1234513 ... ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 1 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 1 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •