Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 1 от 3 123 ПоследнаПоследна
Резултати от 1 до 10 от общо 26
  1. #1
    Автор
    Регистриран
    16.03.2011
    Мнения
    103
    Пчеларски район
    с.Гълъбник Община Радомир

    ЗАЗИМЯВАНЕ НА ЛР КОШЕРИ С МАГАЗИННИ ПИТИ ДБ

    Нуждая се от мнения.
    С пчеларство се занимавам от тази пролет.Работя с ЛР кошери с отворени на 1/4 дъна.
    Имам две семейства на по един корпус.Чета ,че е добре кошерите да се зазимяват на два корпуса.Но аз не разполагам с изградени пити за вторите корпуси.
    Имам възможност да взема от колега пчелар магазинни пити,който мисля да сложа в корпуси и да ги сложа под корпусите със семействата.Така ще се получи кошер с дълбоко дъно.На пролет направо махам долния корпус и си връщам питите на колегата (с восъчни основи)Имам намерение да оставя дъната отворени през зимата.
    Ако може и малко яснота относно есенното стесняването на семействата при ЛР кошерите.
    Може да е малко рано за зазимяване ,но искам да се ориентирам по отрано.

  2. #2
    VIP Автор
    Регистриран
    31.12.2010
    Мнения
    1,885
    Ники, тез отводки лятото ако не си ги направил на два корпуса , за какво са им на зима дълбоки дъна , магазини или мрежести дъна ? Зазимяваш на два ако лятото ти са били на четири - пет . Гледай сега да имат достатъчно мед и пчели и това е. Ако твоя човек може да ти даде магазини и пити за на пролет няма да е зле . А е мъка . Аз на твое място си правя една снелгрова дъска и ги зазимявам един върху друг, че февруари да ги подхвана яко , ма то пак си зависи от много работи.

  3. #3
    VIP Автор
    Регистриран
    26.09.2010
    Мнения
    1,507
    Пчеларски район
    гр. Годеч - 780 м нв
    Прав е колегата, силните семейства се зазимяват на 2 корпуса. При теб не е нужно да правиш нищо, камо ли да взимаш чужди пити, не те съветвам.
    Виж какво е положението със запасите от мед и дебелината на венците. Ако има много замедени пити в средата на гнездото или гнездото е блокирано с мед, освободи 2 пити тъмни и ги сложи в средата за да има къде майката да снася. Ако няма запаси и хубави венци, подхранвай, в началото с по-малки количества, за да стимулираш майката да снася повече пило и после вече с пълни хранилки, за запасяване.
    А стеснението наесен го правиш, като ограничиш семейството на толкова пити, колкото покрива. Някои колеги дори и не стесняват.
    Успех

  4. #4
    Ники, от долу сложи просто празен корпус или магазин. Не е нужно да има пити. В зависимост от времето, някъде през февруари, ще сложиш найлон между двата корпуса, така, че между найлона и предната стена на кошера да има 1-2 см разтояние, за да могат да минават пчелите. Това е напълно достатъчно, а сега ми подсигури достатъчно храна за зимуване и място за снасяне на майката. Както и да третирш срещу Вароатоза.

  5. #5
    Автор
    Регистриран
    16.03.2011
    Мнения
    103
    Пчеларски район
    с.Гълъбник Община Радомир
    Благодаря за съветите.Утре ще проверя какво е положението в кошерите.Ще сложа и ленти.

  6. #6
    Потребител
    Регистриран
    05.09.2011
    Мнения
    67
    Здравейте.Хайде и едно питане от мен в този раздел.Значи едното ми кошерче,се е ориентирало към зазимяване в студената страна на кошера.Какво ще ме посъветвате. Да пренаредя гнездото в топлата страна или просто да го оставя там, като само му сложа още 1 рамка с мед пред преградната дъска.Аз не свивам семействата.На ДБ-12 зазимямам с 11 рамки и преграднадъска.Благодаря ви предварително.

  7. #7
    Почетен Автор
    Регистриран
    25.09.2010
    Мнения
    554
    Цитат Първоначално публикувано от Жоро$73
    Какво ще ме посъветвате. Да пренаредя гнездото в топлата страна или просто да го оставя там.
    Като говорите за зазимяване от сега,чак ми става студено.Тепърва,семействат а се подготвят за това,а някои вече са ги зазимили.Не бързайте все още,колеги,има какво да се довърши в гнездата.На практика,зазимяването приключва с поставянето на мишипредпазителите,а е рано за тях.
    Конкректно за случая:преподреди си гнездото,но го направи или по-навреме преди обяд,или надвечер,че сега,в това топло време,нападенията са чести.

  8. #8
    Автор
    Регистриран
    18.11.2010
    Мнения
    111

    ЗАЗИМЯВАНЕ НА ЛР КОШЕРИ

    Моля Ви да споделите как зазимявате кошерите ЛР. Как ги покривате отгоре /найлон, вестници, парцали и т.н/. Какви прелки оставате отворени.И най-вече кога трябва да се направи това? За първа година ми предстои да зазимявам кошерите си.

  9. #9
    Модератор
    Регистриран
    06.10.2010
    Мнения
    2,300
    Пчеларски район
    Орестиада, Гърция

    Re: Зазимяване на ЛР кошери

    Цитат Първоначално публикувано от Nic
    Моля Ви да споделите как зазимявате кошерите ЛР. Как ги покривате отгоре /найлон, вестници, парцали и т.н/. Какви прелки оставате отворени.И най-вече кога трябва да се направи това? За първа година ми предстои да зазимявам кошерите си.
    Всичко зависи много индивидуално за всяко отделно семейство. Но първо те съветвам да изключиш от арсенала всякакви НАЙЛОНИ, ВЕСТНИЦИ, ПАРЦАЛИ, СЛАМИ, ОДЕАЛА и т.н. Минал съм през тоя период и знам за какво говоря - зимата задържат влага, правят мухъл и само пречат за доброто зимуване (особено ако не знаеш как да ги поставиш).

    Ако имаш много празни корпуси по кошерите, вместо да ги сваляш и да им търсиш място за съхранение и да ги яде молеца - отдели ги от частта за зимуване на пчелите с брезент (или мушама, чаршаф или каквото имаш), остави 3-4см ивица от където пчелите да могат да преминават и да ги охраняват. Или ако не направиш нищо - не е фатално.
    Ако имаш 2 корпуса и има мед само в единия - остави празния отдолу.
    Прелката - горна прелка и по възможност хранилка за вентилация. Долната - ако не си в населено място - с мишепредпазител.

    Това е
    There is a danger that by placing too much emphasis on external uniformity, we may lose the much more important objective of performance.

  10. #10
    Автор
    Регистриран
    18.11.2010
    Мнения
    111

    Re: Зазимяване на ЛР кошери

    Цитат Първоначално публикувано от scutellator
    Цитат Първоначално публикувано от Nic
    Моля Ви да споделите как зазимявате кошерите ЛР. Как ги покривате отгоре /найлон, вестници, парцали и т.н/. Какви прелки оставате отворени.И най-вече кога трябва да се направи това? За първа година ми предстои да зазимявам кошерите си.
    Всичко зависи много индивидуално за всяко отделно семейство. Но първо те съветвам да изключиш от арсенала всякакви НАЙЛОНИ, ВЕСТНИЦИ, ПАРЦАЛИ, СЛАМИ, ОДЕАЛА и т.н. Минал съм през тоя период и знам за какво говоря - зимата задържат влага, правят мухъл и само пречат за доброто зимуване (особено ако не знаеш как да ги поставиш).

    Ако имаш много празни корпуси по кошерите, вместо да ги сваляш и да им търсиш място за съхранение и да ги яде молеца - отдели ги от частта за зимуване на пчелите с брезент (или мушама, чаршаф или каквото имаш), остави 3-4см ивица от където пчелите да могат да преминават и да ги охраняват. Или ако не направиш нищо - не е фатално.
    Ако имаш 2 корпуса и има мед само в единия - остави празния отдолу.
    Прелката - горна прелка и по възможност хранилка за вентилация. Долната - ако не си в населено място - с мишепредпазител.

    Това е
    Празните копуси отгоре или отдолу се слагат.Моята покривна табла е от тип таванка, като хранилка, и има два отвора за хранилки. Въпроса ми е, и двете хранилки ли да оставя. И как ще се осъществява вентилацията през хранилките, като са затворени. Кошерите сега са ми на два корпуса, като в горния има около 20 кг мед, а в долния около 10 кг. Коя прелка да оставя отворена на долния или на горния корпус, и колко да е големината на самия отвор.

 

 
Страница 1 от 3 123 ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 1 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 1 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •