Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 2 от 3 ПърваПърва 123 ПоследнаПоследна
Резултати от 11 до 20 от общо 26
  1. #11
    Модератор
    Регистриран
    06.10.2010
    Мнения
    2,300
    Пчеларски район
    Орестиада, Гърция
    Празните медови корпуси се слагат отгоре (разделени с парцал от семейството). За да ти е по-лесно напролет, а не да правиш излишни ротации - за самите пчели няма никакво значение къде ще ги сложиш, прави се от чисто удобство за пчеларя. Брезент може и да не слагаш, но при 1% от случаите семейството се качва в празните корпуси, обикновено си прави и меден венец и напролет ти отваря работа. Това платно служи за точно тази цел - да не се окаже семейството където не трябва.

    Хранилките може да ги оставиш и двете, но и една върши работа. Ако не ти трябват за другаде ги остави. Предполагам твоите хранилки не са херметически затворени (поне до сега не съм виждал такива), все се намира някакъв луфт или процеп от където да излезе влажния въздух. Просто е нужно много малко за да не се събира конденз.
    Така както описваш състоянието на кошерите си - не трябва нищо да им се бара - остави ги както са.
    Прелките - горната добре е да е отворена, пък останалите ... без значение. Важното е да не влизат крадци и мишки (налагало ми се е и да затварям напълно прилетната дъска на отделни слаби кошери за през зимата, поради неспособност да охраняват входа).
    Сложи мишепредпазители и си готов (ако си извън населено място), иначе може да намалиш прелката на 5-10 см.
    There is a danger that by placing too much emphasis on external uniformity, we may lose the much more important objective of performance.

  2. #12
    Почетен Автор
    Регистриран
    25.09.2010
    Мнения
    554
    Аз имам друго виждане и мнение по въпроса,но за де не се повтарям прочети тук и намери метода ми на работа.

  3. #13
    Автор
    Регистриран
    18.11.2010
    Мнения
    111
    На дъното в задната част има отвор с размери 12/12 см покрито със решетка. Трябва ли при зазимяването да се остави отвора открит или трябва да го затварям. Как ще се отрази по-добре на пчелите през зимата.

  4. #14

    Re: Зазимяване на ЛР кошери

    Цитат Първоначално публикувано от Nic
    Празните копуси отгоре или отдолу се слагат.Моята покривна табла е от тип таванка, като хранилка, и има два отвора за хранилки. Въпроса ми е, и двете хранилки ли да оставя. И как ще се осъществява вентилацията през хранилките, като са затворени. Кошерите сега са ми на два корпуса, като в горния има около 20 кг мед, а в долния около 10 кг. Коя прелка да оставя отворена на долния или на горния корпус, и колко да е големината на самия отвор.
    При това положение аз не бих размествал нищо. Ще ги оставя само с отворен долен вход 4-5 см и задължително изцяло отворен вентилационен отвор на дъното. Ако семейството е слабичко, при появата на първия прашец в района, ще сложа найлон между двата корпуса, така че до предната стена на корпусите да остане разстояние 1-2 см ( за да минават пчелите). След като пчелите усвоят целия корпус, махам найлона и ротирам корпусите.

  5. #15
    Автор
    Регистриран
    18.11.2010
    Мнения
    111
    Цитат Първоначално публикувано от valyo
    Без да опонирам на авторитете (Yuri u buci59 са си авторитети отвсякъде, с повече опит и знания от мен) да кажа и аз. Въглеродния двуокис с който се борим отваряйки вентилационните отвори на дъното има своето важно значение при зимуването. Освен, че е причина за повишена влажност в кошера той спомага в голяма степен за понижаване активността на пчелите зимата. В това състояние пчелите имат и много по-малка нужда от кислород (свеж въздух), сравнено с когато са активни.
    Т.е. по-малката нужда от кислород и повишената нужда от С02 не предуславят засилени мерки за проветряване на гнездото. Все пак проветряване има и през прелката и през отворите на хранилките ако те не са плътно покрити, а да кажем със зебло над кето има има влагопоемащи материали.
    Т.е. да отвори ли вентилацията или да я затвори си зависи от пчеларя и може би от силата на зазимяваното семейство. За по-слаби и средни семейства, отводки и т.н. според мен в никой случай не е по-добре мрежест отвор, като за проветряване е достатъчо наличието на по-голята въздушна възглавница под гнездото (дълбоко дъно) и прелката.
    Не разполагам с дълбоко дъно. Имам 7 см наставки, ако поставя тях под първия корпус върху дъното, и тогава ще се увеличи дълбочината на дъното с тези 7 см. Според Вас това добре ли е или не е добре с този експеримент.

  6. #16
    Цитат Първоначално публикувано от Nic
    Не разполагам с дълбоко дъно. Имам 7 см наставки, ако поставя тях под първия корпус върху дъното, и тогава ще се увеличи дълбочината на дъното със тези 7 см. Според Вас това добре ли е или не е добре с този експеримент.
    Не експериментираш нищо!Това е начина ! Успех!

  7. #17
    Почетен Автор
    Регистриран
    25.09.2010
    Мнения
    554
    Цитат Първоначално публикувано от valyo
    Т.е. да отвори ли вентилацията или да я затвори си зависи от пчеларя и може би от силата на зазимяваното семейство. За по-слаби и средни семейства, отводки и т.н. според мен в никой случай не е по-добре мрежест отвор, като за проветряване е достатъчо наличието на по-голята въздушна възглавница под гнездото (дълбоко дъно) и прелката.
    Да,това е много вярно.Но понеже въпроса беше зададен така,че се заговори за ЛР кошер,и мислим за нормална по сила с-во.

  8. #18
    :D :D :D Вальо, не съм чак такъв авторитет, но пък съм правил доста експерименти. Зимувал съм и на долен и на горен, и на 2 входа. Обръщал съм кошери и на "топло" разположение на питите, зимувал съм и с дълбоко и с плитко дъно, с плътно и с отворено дъно. За себе си се убедих, че най-доброто зимуване е по начина който описах по-горе. Това, което ти описваш на теория е вярно, но на практика, никой кошер не е такава затворена система, каквато редица "автори" чертаят по книгите си. Убеден съм, че ако се направят прецизни измервания на количеството СО2 в горния и долния слой на въздуха, при отворен горен вход - разлика няма да има или тя ще е пренебрежимо малка. Говоря за редови кошер, стоял няколко години на пчелина, а не при лабораторни условия.

  9. #19
    Автор
    Регистриран
    22.05.2011
    Мнения
    139
    Метода на колегата buci59 определено ми хареса, особено с вкарването между пилото на пита с прашец като допълнителна.В повечето случаи аз не поставям ограничители на рамките /или си режа от алуминиеви флакони от дезодорант с обикновена ножица/ и това прави метода по лесно изпълним.

  10. #20
    VIP Автор
    Регистриран
    26.09.2010
    Мнения
    1,507
    Пчеларски район
    гр. Годеч - 780 м нв
    Прочетете книгата на Станчо Георгиев за неговия начин наработа и ще промените начините на зазимяване.
    Ако пчелите искаха да имат горен вход или вентилационен отвор, то те няма да заклейват плътно покривната табла. Семейството най добре е да е в най горния корпус, там винаги е по топло. Влага се получава тогава, когато тръгне пилото.
    В периферията на кълбото пчелите поддържат 8 градуса температура, колкото и да е малко, все пак излъчват някаква топлина и защо тя да излиза през горен отвор, когато го има. На пчелите не им трябва тотално проветрение, защо да им се оставя входа на корпуса (на гнездото) отворен, след като на тях им е нужен 5 пъти по малко кислород през зимния период и издържат на десетки пъти повече съдържание на въглероден двуокис в кълбото. Така те остават в едно състояние, в което едвам мърдат, те просто пулсират и не изразходват излишна енергия. Едно течение би ги тормозило повече, така мисля аз. А излишъка от въглеродния двуокис като по тежък, пада надолу и ако има мрежест отвор на дъното в задната част - той излиза от там, а пресния въздух влиза през входа на прелката на дъното и омекотен през дълбокото дъно или през празния корпус отдолу под гнездото, се изкачва нагоре и леко облива кълбото.
    Добре е, ако покривната табла е тънка, да се сложи някакъв затоплящ материал отгоре.
    Аз така съм зазимил мойте семейства в ЛР кошерите. Отводките са ми на един корпус. Силните семейства са ми на 2 корпуса, като август месец съм поставил магазините с известно количество мед от долу под гнездото и пчелите си го пренесоха в гнездото и си го складираха където им трябва. Отвора на корпуса с гнездото е затворен.
    А иначе тоталното затопляне на кошерите се прави , когато тръгне пилото. За него си трябва топлина.

 

 
Страница 2 от 3 ПърваПърва 123 ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 1 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 1 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •