Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 1 от 2 12 ПоследнаПоследна
Резултати от 1 до 10 от общо 15
  1. #1
    Автор
    Регистриран
    27.04.2013
    Мнения
    141

    Пчелното кълбо

    Всички знаем, че пчелите през зимата не бива да се безпокоят излишно.Предполагам ще е полезно за всеки да систематизираме знанията си.При какви условия, ако решим да обезпокоим едно семейство, е удачно да се направи?Примерно условие:

    1 Температура?При какви температури, какви дейности можем да извършем, за какъв период от време?При каква температура, за колко време, едно пчелно кълбо може да бъде нарушено?Това е свързано с това да знаем при каква температура и за колко време може една пчела да оцелее без кълбото.

    Интересно е да се сподели някои какво е прочел, какво е направил или му се е наложило да направи по кошера през това неблагоприятно време.

  2. #2
    VIP Автор
    Регистриран
    26.09.2010
    Мнения
    1,507
    Пчеларски район
    гр. Годеч - 780 м нв
    Зависи каква е целта на отварянето.
    Ако е за да се види компактността и разположението на кълбото, това може да се направи и при по ниски температури при тих и слънчев ден. Отваря се леко таблата и се поглежда отгоре., но без сътресения и без вадене на рамки и за кратко време. Като новобранец уморих едно семейство, на което реших да местя рамки. Всички пчели се разлетяха при разрушаване на кълбото и след няколко секунди паднаха на дъното. Тогава не се сетих да ги прибера на топло, щяха да се оправят.
    Ако е за преглед на запасите и преместване на рамки, то това трябва да стане при температури над 8 градуса, когато кълбото е разпуснато.
    Най-добре е да се прегледат семействата есента и ако има нужда, да се дохранят с инвертиран сироп и да не се пипат до средата на февруари. Аз така правя.
    Пчеларството не е професия - Пчеларството е призвание.

  3. #3
    VIP Автор
    Регистриран
    04.01.2012
    Мнения
    2,799
    Споделям горното мнение, само ми се струва че за вадене на рамки 8 градуса е ниска температура. Има значение и дали времето е слънчево или не, защото кошера се затопля от слънцето. Аз се ориентирам за това дали мога да вадя рамка по това дали се облитат. Ако се облитат значи е достатъчно топло за да разпуснат сериозно кълбото и ако леко го разруша ще го имат възможност да го съберат. В интерес на истината дори и в значително топли дни през зимата центъра (ядрото) на кълбото е значително плътно. В началото си мислех, че е заради майката, която е в центъра, но след като видях разхождащи се майки при поразпуснати кълба вече не съм убеден, че винаги майката е центъра. Аз надниквам без да се притеснявам от температурата, но се старая да барам пити само в много краен случай.

  4. #4
    VIP Автор
    Регистриран
    06.03.2014
    Мнения
    2,255
    Пчеларски район
    Приморско
    Ако решиш да обезпокоиш едно семейство по това време, значи си убеден, че то не е наред. Вариантите са да няма храна или да е прекалено слабо. При първия слагаш питки, при втория убединяваш с друг(взимаш целия корпус и го слагаш на друг)Ако кошера е с найлон отгоре или таванката ти има прозорец може много лесно да видиш къде са пчелите без да ги отваряш.
    п.п- това не се отнася за пчелари свикнали да ги ровят всяка седмица. По това време се обръща повече внимание на виното и пържолите.

  5. #5
    Автор
    Регистриран
    27.04.2013
    Мнения
    141
    От Евгени се разбира, че внимателното отваряне на кошера, за да добием някаква представа за семейството при ниски температури е възможно.
    Въпрос към rosty_sz.При каква най-ниска външна температура си размествал рамки?
    Въпрос към tarty.При каква най-ниска външна температура си правил обединяване?

    Тези въпроси ги задавам не само, защото аз самият съм слабо осведомен по темата, но вероятно много пчелари не знаят при какви граници могат да направят определена дейност.Също така познавам млади пчелари, които се страхуват дори да докоснат зимата кошера, за да не убие семейството, а на пролет само броят оцелелите.

  6. #6
    VIP Автор
    Регистриран
    27.09.2014
    Мнения
    5,703
    Пчеларски район
    Бургас
    Цитат Първоначално публикувано от Saras Виж публикацията
    От Евгени се разбира, че внимателното отваряне на кошера, за да добием някаква представа за семейството при ниски температури е възможно.
    Въпрос към rosty_sz.При каква най-ниска външна температура си размествал рамки?
    Въпрос към tarty.При каква най-ниска външна температура си правил обединяване?

    Тези въпроси ги задавам не само, защото аз самият съм слабо осведомен по темата, но вероятно много пчелари не знаят при какви граници могат да направят определена дейност.Също така познавам млади пчелари, които се страхуват дори да докоснат зимата кошера, за да не убие семейството, а на пролет само броят оцелелите.
    Ах тези руснаци.... https://www.youtube.com/watch?v=krogGzJfsdI

  7. #7
    VIP Автор
    Регистриран
    04.01.2012
    Мнения
    2,799
    Цитат Първоначално публикувано от tarty Виж публикацията
    Ако решиш да обезпокоиш едно семейство по това време, значи си убеден, че то не е наред. Вариантите са да няма храна или да е прекалено слабо.
    Не е задължително да имаш само тези два подхода. Пример от онзи ден: преди десетина дни надникнах в 5-6 кошера да видя как са запасите в единя кошер видях че кълбото се е разделило на две. Предположих че има две майки. Така или иначе не ми хареса да зимува така и онзи ден когато беше много топло реших да го събера. Беше се събрало само но ако не беше щях да стръскам две рамки и да стесня. Пример втори: имам няколко семейства които до последно имаха пило на две рамки, вкл. и прясно. Онзи ден реших че вече няма да имат и да махна тези две рамки от средата на гнездото защото на тях няма никакъв мед. Е имаха пак пило ама им махнах рамките.

    В отговор на въпроса: Барам рамки когато семействата се облитат. Може въпросното да не се облита, но ако останалите го правят значи е достатъчно топло за да е безопасно.

  8. #8
    VIP Автор
    Регистриран
    04.01.2012
    Мнения
    2,799
    Цитат Първоначално публикувано от ch.atanasov Виж публикацията
    Ах тези руснаци.... https://www.youtube.com/watch?v=krogGzJfsdI
    Второто обединяване не ми хареса. Не за ради студеното време или заради прехвърлянето на рамките две по две, а заради пълната пита с мед която остана в центъра на гнездото (тя беше крайна на отводката с майката).

  9. #9
    VIP Автор
    Регистриран
    06.03.2014
    Мнения
    2,255
    Пчеларски район
    Приморско
    Цитат Първоначално публикувано от Saras Виж публикацията
    От Евгени се разбира, че внимателното отваряне на кошера, за да добием някаква представа за семейството при ниски температури е възможно.
    Въпрос към rosty_sz.При каква най-ниска външна температура си размествал рамки?
    Въпрос към tarty.При каква най-ниска външна температура си правил обединяване?

    Тези въпроси ги задавам не само, защото аз самият съм слабо осведомен по темата, но вероятно много пчелари не знаят при какви граници могат да направят определена дейност.Също така познавам млади пчелари, които се страхуват дори да докоснат зимата кошера, за да не убие семейството, а на пролет само броят оцелелите.
    Обединяване зимата досега не съм правил, не съм имал такъв случай, но не е невъзможно. Събирал съм семейства началото на октомври, щом не съм ги обединил, значи съм решил, че ще преживеят. Броя началото на март месец, каквото е оживяло то е мое. Природата си е направила селекцията. Като новобранец падна един сняг до кръста и мене ме хвана страх, че ще се задушат и отидох до пчелина, кошерите не се виждаха от сняг, само капашурките са виждаха каде са, леко снега беше надигнат. Отворих единия и го разрових целия, пчелите си бяха на кълбо и пак го затворих, другите въоще не ги барнах, а бяха минусови температури. Отидох след 20 дена, като изчистиха основния път и какво да видя, снега около кошерите към 5 см стопен, а иначе сняг до коляно отстрани тях.

  10. #10
    Забранен
    Регистриран
    22.12.2015
    Мнения
    2,122
    Пчеларски район
    обл.Плевен
    Обединяване зимата, не ми харесва. Според мен пчеларя трябва да МОЖЕ да преценява (състояние, сила, запаси от храна....). Та ако са за обединяване, пчеларя би трябвало да е преценил това още есента. Не съм обединявал зимата. Само съм слагал (отводка) едно върху друго със снелгрова табла с отворено прозорче. “Уж“ да се топлят. Загинаха горните. За това вече обединявам есента. Зимата само повдигам по някоя табла за наблюдение. И Февруари слагам по 2 питки мед и прашец за стимулиране. Преди имах и изкривен електрод да чистя подмора по дъната (ръчках ги през 2 седмици). Вече и това не правя. Тая зима трябва да сваля 2 кошера от ремаркето и да кача други 2. Намислил съм да стане по-към пролетта, през Февруари някъде. Просто ще им разменя местата с 2, които са на земята.

 

 
Страница 1 от 2 12 ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 1 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 1 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •