Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 2 от 9 ПърваПърва 1234 ... ПоследнаПоследна
Резултати от 11 до 20 от общо 84
  1. #11
    Наблюдател
    Регистриран
    29.08.2015
    Мнения
    20
    И в крайна сметка ако разбирам правилно и от всичко написано и в други теми свързани с разпечатващи машини, няма нито едно достатъчно добра, освен разпечатващата машина на Paradise honey ли ? Преди няколко месеца бях звънял на Пчеларски център Южен и от там ми казаха, че те щели по финладски патент да започнат да ги правят в България, но не съм звънял повече да питам какво е станало и дали са започнали.

  2. #12
    VIP Автор
    Регистриран
    04.01.2012
    Мнения
    2,799
    Все още нещата се разработват. Не се предлагат още.

  3. #13
    Потребител
    Регистриран
    27.09.2010
    Мнения
    99
    Пчеларски район
    разградско
    Унгарската ми се видя хубава ,поне на видео .Пчеларски център русе го предлага.Има една ръчна на техтрон с 2 ножа ,ако рамката не се връща на ръка в горна позиция ,ще е най добрата

  4. #14
    Администратор
    Регистриран
    09.02.2013
    Мнения
    7,209
    Пчеларски район
    Габрово и Ловеч
    Цитат Първоначално публикувано от Staf_555 Виж публикацията
    И ти не ми се сърди но останах с впечатление,че ходиш до куриера да изпращаш майките с някой TIR
    С този постинг само доказваш, че си от хората, които не могат да си правят сметката.

    Иначе аз подготвям серия от теми в тази насока, и специално за цената на транспорта почти съм готов с един подробен калкулатор на Excel, с който всеки ще може сам да си сметне цената на транспорта на собственото си превозно средство.

    Дори веднага ви пускам първата версия, въпреки че е малко хаотична и не е допрецизирана до край, но за най-големите мераклии ще свърши някаква работа. В тази версия дори съм заложил примерни данни за 5 различни вида транспортни средства. Вие можете да променяте всяка една клетка и да въведете вашите данни, само не пипайте в жълтите полета, за да не повредите формулите в тях.

    Транспорт v01.xlsx

    ПС: Този калкулатор го подготвях за темата за КОНТРОЛА НА СЛОЖНОСТА, като главната негова цел е да сведем огромното количество информация за едно превозно средство до едно единствено число - колко стотинки струва 1 изминат километър.

  5. #15
    Наблюдател
    Регистриран
    29.08.2015
    Мнения
    20
    Да и аз ги гледах в сайта на Пчеларски център Русе, но не съм ги виждал на живо все още. Иначе тази сръбската изглежда прилична за цената си, но не пише дали ножовете могат да се регулират, което според мен е доста важно за една подобна машина. Някой ако има впечатление нека да ги сподели, но предлагам да преместим дискусията в темата за разпечатващи машини

  6. #16
    Заслужил Автор
    Регистриран
    19.11.2011
    Мнения
    314
    Пчеларски район
    Русе
    Матеев до колкото помня със шнековата преса пак имаше някакви драми, там реши ли се проблема?

  7. #17
    Администратор
    Регистриран
    09.02.2013
    Мнения
    7,209
    Пчеларски район
    Габрово и Ловеч
    Цитат Първоначално публикувано от n.kostadinov Виж публикацията
    Матеев до колкото помня със шнековата преса пак имаше някакви драми, там реши ли се проблема?
    Не, не се реши. Просто работи на по-бавна скорост от това, което го пише като максимална производителност. Ако медът е малко, това не пречи на нормалната работа. Ако медът е много - пускам едновременно и двете шнекови преси. Какво ще правят обаче пчеларите, които нямат 2 преси - това не мога да ви го кажа.

    Иначе ако пресата работи на максимална скорост, на изхода излиза не чист восък, а някаква кашичка от мед и восък, в която медът е доста голям процент. Няма лошо - основите ви ще миришат на мед, но това според мене си е доста голямо прахосничество, ако за всяко кило восък губите по 2-3 кила мед. От икономическа гледна точка полученият восък ще ви е златен и ще го продавате на загуба.

  8. #18
    VIP Автор
    Регистриран
    04.01.2012
    Мнения
    2,799
    Разпечатваща машина с гледане не може да се оцени дали върши работа. Трябва задължително да се пробва. Събират се мнения от хора, които имат и така.
    Добрата разпечатваща машина има някой характеристики които я правят такава:
    1. Реглаж на температурата на ножовете или поне максимална такава 70-100 градуса и мощност на загряване поне 2кв.
    2. Автоматично подаване на рамките
    3. Регулиране скоростта на движение на рамките през ножовете.
    4. Възможност да работи с рамки с ушерители, без ушерители, със ламаринени пластмасови ушерители и т.н. без допълнителни или междинни настройки.
    5. Подрежда разпечатаните рамки във ваната сама без намесата на пчеларя.
    6. Има защити от заклинване, претоварване и т.н. и авариен стоп.

    Това са най-важните параметри. Ако някоя машина няма някое от тези неща можете да сте сигурни, че няма да върши работа.

  9. #19
    Администратор
    Регистриран
    09.02.2013
    Мнения
    7,209
    Пчеларски район
    Габрово и Ловеч
    Лисонските машини нямат никаква защита от заклинване. Ако очите ти не са на 4, захапва накриво рамката и я прави на кайма. Ако си бърз и успееш да праснеш стопа навреме, после се нуждаеш от заден ход, но някои версии от машините НЯМАТ ЗАДЕН ХОД. Освен всичко друго такава една операция със заклинване и заден ход губи минута-две време, и ако това се случва често, цялата производителност на машината отива по дяволите.

    Проблемът с кривото захапване на рамките и със заклинването дефакто принудава работника на машината да се откаже от автоматичното подаващо устройство и да слага една по една рамките, като дори ги побутва и намества, за да не ги захапе машината накриво. Това обаче го връзва там на входа на машината и той не може да направи нищо друго. Та именно този недостатък на машината те принуждава да сложиш и втори работник, който да се върти около първия, за да подава корпуси или да взема празните и т.н.

    На изхода на машината трябва да има още 2 работника от двете страни, защото всяка една разпечатана пита се нуждае от допълнително доразпечатване. Причината - калпавите ножове и лошото им захващане, което всъщност не може да направи качествено разпечатване.

    Още един човек да зарежда и изпразва центрофугата и да се занимава с винтовата преса. Като цяло стават общо 5 човека, които да се въртят около пикливата лисонска разпечатваща машина.

    Проблемът със заклинването и лошите ножове води и до намалена производителност на системата като цяло, в резултат на което за 1 работна смяна могат да се извадят максимум 800-1000 kg мед. Иначе при перфектно оборудване килограмите щяха да са 2000, а хората - максимум 2-ма човека.

    Та такива ми ти работи. Компенсирам калпавото оборудване с по-много хора, работещи двойно по-много време, и ако накрая теглим чертата, започваме да псуваме деня, в който сме избрали евтинията на Лисон, а не качеството на Paradise Honey. Специално за Paradise Honey Валери твърди, че на тяхната линия за 1 ден сам самичък вади 3 тона мед и 100 kg восък.

  10. #20
    Аз останах впечатлен от машините на Николов от Добрич. Мой приятел ползва стария вариант на разпечатващата му машина а от скоро си е взел подобрената версия заедно с шнека за отпечатките... Друг е въпроса че за тях се иска капацитет, а моето скромно пчелинче не може да захрани една такава машина
    Si sapis, sis apis. (Ако си умен, бъди трудолюбив като пчела.) Луций Аней Сенека

 

 
Страница 2 от 9 ПърваПърва 1234 ... ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 1 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 1 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •