Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 3 от 3 ПърваПърва 123
Резултати от 21 до 22 от общо 22
  1. #21
    Администратор
    Регистриран
    09.02.2013
    Мнения
    7,209
    Пчеларски район
    Габрово и Ловеч
    Цитат Първоначално публикувано от Aranis Виж публикацията
    Прочетох темата, много е хубава, браво!
    Аз за същото нещо ползвам външен калкулатор . И аз като теб след пресмятане реших, че ми е по-изгодно да ползвам вече създаден калкулато, отколкото аз да си зъздавам такъв . Разбира се има и един недостатък...можеш да изчислиш историческа цена, а не бъдеща, но с малко усилия лесно се пресмята.

    Имам въпрос - като цена ти е по-изгодно да ползваш външен транспорт, на база на зададените променливи, но...

    Пресмяташ ли и добаваш ли в сметката на външния транспорт, евентуално загуба на стока, респективно репутация, която също е ДнМА, в следствие възникване на ПТП, кражба, нерегламентиран престой и т.н.? Имаш ли застраховка на стоката на път? Какво имам в предвид - движението на собствения транспорт можеш да контролираш (със системата за GPS проследяване), от къде минава, къде спира, за колко време. Можеш да контролираш състоянието му (дали е пиян преди да се качи на буса, дали е болен...). Да зададеш конкретни задачи - мини от тук или там, върни се еди кога си, на връщане мини през еди къде си, натовари еди какво си и т.н. Докато с външния транспорт тези параметри са невъзможни за контрол. Качил се собственика на фирмата пиян, ударил буса в дърво или буса се развалил на Бусманци и престоял на слънцето 12 часа, стоката унищожена, фирмата му с ограничена отговорност 2 лева, единствения актив е бус от 89г., вече ударен. Средствата и времето за осъждане повече от стоката, да не говорим за загубите нанесени в следствие на загуба на репутация.

    Общо взето какви рискове и как ги пресмяташ в тази посока се интересувам...
    Едно време и аз се дерзаех от подобни въпроси. И за да спим спокойно, застраховахме всеки един ТИР, който го изнасяхме за Русия. Още повече, че тогава бяха смутни години и руската и украйнската мафия върлуваха и отвличаха цели камиони. Впоследствие се натрупа статистика и установихме, че от няколко стотин тира катастрофира само 1 и отвлякоха само 1. Общите щети бяха на ниво около 0.3-0.5%, а застраховката беше около 3.5% от цената на стоката.

    Тогава всъщност осъзнах, че застрахователите са много наясно с реалната вероятност за възникване на застрахователно събитие и определят премията така, че да е поне 5-6 пъти по-висока от тази вероятност. Следователно е много по-евтино човек САМ ДА СИ Е ЗАСТРАХОВАТЕЛ. Тоест да не застрахова нищо, а като настъпи събитието, просто да пие една студена вода или ракия (според случая). Статистически това е най-евтиният възможен вариант, и той се изплаща с течение на времето.

    Та от тогава не застраховам нищо ..... и от дъжд на вятър се случва това онова, което аз го плащам без да кажа гък, и се успокоявам, че това е по-евтиният вариант. Та всичко е въпрос на сметки, риска и вероятностите - също.

  2. #22
    Администратор
    Регистриран
    09.02.2013
    Мнения
    7,209
    Пчеларски район
    Габрово и Ловеч
    Ако не знаете за нещо каква е вероятноста да се случи, попитайте някой застраховател за колко пари би ви застраховал. След това разделете тази сума на 4 и ще разберете каква е истинската вероятност и какви пари ще загубите статистически от настъпването на подобно събитие.

    Ако обаче не сте наясно с това и цял живот плащате застраховки на някой застраховател, вие просто се цакате жестоко, и това можете да го видите, ако след 10 години наплюнчите молива и теглите чертата .......

    Откъде мислите, че печелят застрахователите?
    Ами от това, че хората не познават теорията на вероятностите, и са готови да плащат за нещо много повече пари, отколкото то всъщност струва. Тоест застрахователите печелят от най-човешката емоция - СТРАХ, и от знанието, че хората са готови да дадат много пари, за да трансформират страха си в СПОКОЙСТВИЕ.

 

 
Страница 3 от 3 ПърваПърва 123

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 2 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 2 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •