Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 1 от 3 123 ПоследнаПоследна
Резултати от 1 до 10 от общо 22
  1. #1
    Администратор
    Регистриран
    09.02.2013
    Мнения
    7,209
    Пчеларски район
    Габрово и Ловеч

    КОНТРОЛ НА СЛОЖНОСТТА - Транспортни средства

    Отварям тази тема като част от поредицата от теми за контрола на сложноста и как това може да ни помогне да опростим хаоса около нас, като така по-бързо и по-лесно да правим бизнес или да напредваме към успеха такъв, какъвто си го представяме.

    В темата ще се осъждат ОБЕКТИ от типа ТРАНСПОРТНИ СРЕДСТВА. Отварям тази тема преждевременно, но в други теми от форума вече има обсъждане, така че по-добре е да го прехвърлим тука в тази тема.

    Няма пчелар, който да не използва транспортни средства в пчеларския бизнес, но малко са тези, които си имат някаква дори и смътна представа колко в дейстителност им струва този транспорт. Целта на темата е да се въведе яснота в това отношение, като се сведе огромното количество информация около всяко едно транспортно средство до едно-единствено число - ЦЕНА НА 1 ИЗМИНАТ КИЛОМЕТЪР. Това число вече може да бъде запомнено и за в бъдеще вече ще спомага да се вземат ПРАВИЛНИ РЕШЕНИЯ, като например при кои случаи е изгодно да се използва собствен транспорт и при кои - външен.

  2. #2
    Администратор
    Регистриран
    09.02.2013
    Мнения
    7,209
    Пчеларски район
    Габрово и Ловеч
    Как ще намалим сложноста около ОБЕКТИТЕ от типа ТРАНСПОРТНИ СРЕДСТВА?

    Ами по същия начин, както ще го правим за в бъдеще около всеки един друг обект:
    1. Ще разделим параметрите на обекта на ПУБЛИЧНИ и СКРИТИ.
    2. Публичните ще ги ИЗЧИСЛИМ и ЗАПОМНИМ.
    3. За скритите може (и трябва) да забравим, за да остане място в мозъка ни и за други обекти от нашия бизнес.

    ПУБЛИЧНИ ПАРАМЕТРИ
    1. Брой пътници и/или товароносимост на транспортното средство, за да знаем за какво да го използваме.
    2. Цена на 1 изминат километър, за да си смятаме на ум колко ще ни струва всеки един курс до някъде.

    СКРИТИ ПАРАМЕТРИ
    Всичко останало, за което еднократно ще направим справка в документите или в цените от интернет, ще го въведем в калкулатора, ще изчислим публичните параметри, и след това ще забравим за скритите параметри. 1-2 пъти в годината може да отделяме по 5 минути с цел актуализация на скритите параметри и това е всичко, което трябва да знаем и да правим около тях.

    КРАЕН РЕЗУЛТАТ
    1. Огромната сложност я свеждаме само до 2-3 числа, които можем да запомним.
    2. В годишен план отделяме не повече от 10 минути за актуализацията на тези числа.

  3. #3
    Администратор
    Регистриран
    09.02.2013
    Мнения
    7,209
    Пчеларски район
    Габрово и Ловеч
    Ето първата бета версия на разработения от мене калкулатор за изчисляване на цената на 1 километър:

    Транспорт v01.xlsx

    Тази версия на калкулатора е малко хаотична и не е допрецизирана до край, но за най-големите мераклии ще свърши някаква полезна работа. В тази версия дори съм заложил примерни данни за 5 различни вида транспортни средства. Вие можете да променяте всяка една клетка и да въведете вашите данни, само не пипайте в жълтите полета, за да не повредите формулите в тях.

  4. #4
    Администратор
    Регистриран
    09.02.2013
    Мнения
    7,209
    Пчеларски район
    Габрово и Ловеч
    Най-големият проблем при такъв вид калкулатори е съобразяването на мащабите и преобразуването между различните мерни единици. Има различни видове разходи:

    1. Такива, които касаят целия живот на транспортното средство (купуване, продаване, амортизация .....)
    2. Такива, които се извършват веднъж в годината, или веднъж на 3 или 4 години например (прегледи, акумулатор, антифриз, .....).
    3. Такива, които са привързани към изминатите километри (бензин, масло, гуми,.....)
    4. Инцидентни разходи, ненормирани във времето или километрите (ремонти, глоби, .....)

    В калкулатора съм се опитал да обхвана всички тези видове разходи, като преобразуването един към друг и приравняването към една единствена мерна единица не е направено явно и прегледно, но в следващите версии с малко ваша помощ това ще го изчистим.

    Засега ви предлагам да го изтеглите този калкулатор и да се опитате да въведете данните на вашите транспортни средства, за да видим какво ще се получи. Ако имате проблеми - задавайте въпроси, за да разяснявам. Ако имате идеи и/или предложения, пишете ги, за да усъвършенстваме калкулатора.

  5. #5
    Администратор
    Регистриран
    09.02.2013
    Мнения
    7,209
    Пчеларски район
    Габрово и Ловеч
    При изчисленията съм заложил следния алгоритъм (логика на изчисления):

    1. Изчислявам ЦЕНАТА НА ПРИДОБИВАНЕ, като тя освен покупната цена включва и всички останали разходи по закупуване и регистриране на транспортното средство, както и първоначалното окомплектоване с различни задължителни или не допълнителни оборудвания. Включвам и първоначалния ремонт, щото транспортното средство да бъде приведено във вида, в който ни устройва и в който то ще ни върши полена работа. Включил съм една камара първоначални раходи, за които съм се сетил Ако нещо съм го пропуснал - пишете.

    2. Предполага се, че все някога това транспортно средство ще го продадем, но за по-ниска цена, защото е остаряло и амортизирано. Разликата между цената на придобиване и продажната цена са парите, които ние ги губим само защото транспортното средство е стояло няколко години при нас. Не е необходимо дори и да сме го карали - моралното остаряване е достатъчно, за да го продадем това транспортно средство на по-ниска цена. Тука всъщност се сдобиваме с един РАЗХОД НА ПРЕСТОЯ ПРИ НАС. Като го разделим на броя на годините и получаваме колко пари губим всяка една година от този престой. Тези пари съм ги кръстил във файла като СРЕДНОГОДИШНА АМОРТИЗАЦИЯ. Тези пари вие наистина ги губите. Ако искате, можете да си ги сметнете и като среднодневна амортизация или по-доброто, което аз съм го направил, е да ги знаем като ЦЕНА НА АМОРТИЗАЦИЯТА ЗА 1 km (получаваме я като разделим тази сума на броя на изминатите километри за 1 година).

    3. Годишни разходи - това, което всяка една година задължително го харчим около транспортното средство. Това са винетки, граждански отговорности, годишни прегледи и още 5-6 неща, за които съм се сетил. Сигурно има и още - ако се сетите, казвайте. Специално разхода за годишните ремонти е много неясен, но не ви съветвам в това поле да слагате числото нула, освен ако транспортното ви средство не е чисто ново. Аз съм заредил калкулатора с някакви реалистични цифри, базиращи се на това, което реално се е случвало, и за което моя счетоводен отдел ми е давал реални справки.

    4. Разходи, свързани с изминатите километри (гориво, масло, филтър, гуми и т.н.) Смятал съм ги на база 100 km, но после във формулите съм ги преобразувал към друга база, където е било необходимо.

    5. Разходи за труд или по-точно заплатата (труда) на водача на МПС-то. Предполагам сте съгласни с мене, че това МПС не може само да отиде от Габрово до София например. За да определим вложените часове труд от водача, използваме информацията за средната скорост на МПС-то, която ви карам да я въведете. Напишете реално число, отчитайки и карането по черен път, ако искате да получите реален разход за времето за шофиране и от там за цената на труда на водача.

    6. В общия случай това е всичко. Сумирам всичките горни разходи и се получава крайното число за цената на 1 km. Тука обаче е много важно да въведете средногодишния пробег на транспортното средство. Тази информация е необходима за да разхвърляме върху километрите цената на годишните разходи от престой. Ако транспортното средство го карате много малко и въведете например само 10 km за 1 година, после да не се чудите, че 1 километър ви струва 500 лв. За съжаление това ще е вярната цифра.

    В тази версия на калкулатора цифрата за средногодишния пробег трябва да я измислите и да я въведете в компютъра с почесване зад врата и гледане в тавана. В някоя от следващите версии вече ще добавя по-точно изчисление на база разстоянието до пчелина и броя на курсовете, които правите за 1 година.

  6. #6
    Администратор
    Регистриран
    09.02.2013
    Мнения
    7,209
    Пчеларски район
    Габрово и Ловеч
    А сега да ви кажа и какви ПРАВИЛНИ РЕШЕНИЯ можете да вземете, ако сте наясно с реалната цена на 1 km на вашите превозни средства.

    Конкретен пример - при продажбата на отводки някои клиенти не им се разкарва до Габрово и искат аз да им организирам транспорта на отводките до техните пчелини. Аз погледнах цената на собствения ми транспорт и след това звъннах на няколко телефона, за да видя какви са цените на външните дребни фирми, предлагащи транспорт с бус или с малко камионче. И веднага стигнах до извода (решение за 5 минути), че външния транспорт на някои фирми ми е ПО-ИЗГОДЕН от моя транспорт.

    Освен това няма да губя 1 или 2-ма пчелари за 1 работен ден в период от време, когато работата по пчелините е колкото за целия китайски народ. Освен това друг носи риска от ПТП, а този риск не е включен в моята калкулация. Ако включа и него, собствения ми транспорт ще поскъпне още повече. И аз всех решение за доставка на отводки ДА ПОЛЗВАМ ВЪНШЕН ТРАНСПОРТ. И така го правя вече 2 години. И със сигурност реализирам икономии по това перо.

    Защо се получава така?
    Защо външния транспорт на малките фирми е по-евтин от собствения транспорт?

    Ами защото малките фирми също като повечето пчелари НЕ МОГАТ ДА СИ ПРАВЯТ СМЕТКАТА. Те всъщност не са наясно със собствената си себестойност на собствения си транспорт. В резултат на това РАБОТЯТ НА ЗАГУБА и дори не осъзнават, че това е ПЪТЯ КЪМ ПРОСЕШКАТА ТОЯГА. Поработят година-две, буса им се счупи, и чак тогава осъзнават, че нямат пари да го ремонтират или да си купят друг. Фалирват, напускат бизнеса, но мястото им веднага се заема от друг пишман водач, скаран с математиката, който също не може да си направи сметката, и който също ще поработи година-две преди да фалира .....

    Като цяло това е генезиса на беднотията и мизерията сред дребните фирми, предлагащи транспортни услуги с бусове или малки камиончета. Тъжно ми е да го кажа, но мене това ме устройва, и аз с удоволствие използвам външни фирми за транспорт на малки товари до 1-2 тона, въпреки че си имам собствен транспорт, който може да го прави това.

  7. #7
    Администратор
    Регистриран
    09.02.2013
    Мнения
    7,209
    Пчеларски район
    Габрово и Ловеч
    Ами това е всичко. Ако имате въпроси около калкулатора или предложения за неговото усъвършенстване - пишете.

    ПС: Ще има и други теми с обяснения за други обекти от пчеларския бизнес, информацията около които можем да опростим дотолкова, щото най-накрая лесно да можем да правим сметки на ум за цената на каквото си поискаме, както и сметки за ефективноста на всяко едно наше РЕШЕНИЕ. Предполагам се досещате, че когато човек взема решения, ВИНАГИ ТРЯБВА ДА ИМА АЛТЕРНАТИВИ, а самото решение всъщност представлява ИЗБОР НА НАЙ-ДОБРАТА АЛТЕРНАТИВА по предварително известни КРИТЕРИИ, които в повечето случаи в бизнеса имат ПАРИЧНО ИЗРАЖЕНИЕ.

  8. #8
    Наблюдател
    Регистриран
    11.12.2015
    Мнения
    3
    Стахотна тема!
    Благодаря за информацията и за положеният труд и споделянето му!
    Имаме 2 буса и един пикап и е трябвало да направим тия сметки. Явно наистина доста повече пари отиват за транспорт от колкото мислим.
    Само имам потане за изчисляването на цената на себестойноста на разхода за гуми. Ако 250лв са за 4 гуми за 50000км би трябвало да излезе, че цената за 100км е 0.50лв а не 2.00лв.
    Иначе поздрави за темата, ще очаквам и по други въпроси такива теми! Поздрави!

  9. #9
    Super Moderator
    Регистриран
    17.08.2016
    Мнения
    6,024
    Пчеларски район
    Страната на чудесата
    Цитат Първоначално публикувано от sirkronos Виж публикацията
    Стахотна тема!
    Благодаря за информацията и за положеният труд и споделянето му!
    Имаме 2 буса и един пикап и е трябвало да направим тия сметки. Явно наистина доста повече пари отиват за транспорт от колкото мислим.
    Само имам потане за изчисляването на цената на себестойноста на разхода за гуми. Ако 250лв са за 4 гуми за 50000км би трябвало да излезе, че цената за 100км е 0.50лв а не 2.00лв.
    Иначе поздрави за темата, ще очаквам и по други въпроси такива теми! Поздрави!
    Това с горивото и с гумите е малко недоказуемо колко ще гори колата и как ще износва гумите. Ако я карам аз ще ти гори двойно и ще хаби гумите на 25000 км. Това, ако е моя, но ако е твоя ще падне още.

  10. #10
    Администратор
    Регистриран
    09.02.2013
    Мнения
    7,209
    Пчеларски район
    Габрово и Ловеч
    Цитат Първоначално публикувано от sirkronos Виж публикацията
    Стахотна тема!
    Благодаря за информацията и за положеният труд и споделянето му!
    Имаме 2 буса и един пикап и е трябвало да направим тия сметки. Явно наистина доста повече пари отиват за транспорт от колкото мислим.
    Само имам потане за изчисляването на цената на себестойноста на разхода за гуми. Ако 250лв са за 4 гуми за 50000км би трябвало да излезе, че цената за 100км е 0.50лв а не 2.00лв.
    Иначе поздрави за темата, ще очаквам и по други въпроси такива теми! Поздрави!
    Мислил съм си, че една гума струва 250 лв., и затова съм написал 2 лв. на 100 км. На практика нямам никаква представа колко струват гумите, така че това е нещото, което трябва сами да си проверите в интернет как е за вашата кола и вашият размер гуми.

 

 
Страница 1 от 3 123 ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 1 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 1 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •