Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 2 от 3 ПърваПърва 123 ПоследнаПоследна
Резултати от 11 до 20 от общо 22
  1. #11
    VIP Автор
    Регистриран
    01.03.2013
    Мнения
    2,011
    Добре де Матеев, твоите счетоводители какви м....и са клатили толкова години, че не са ти изработили перфектния калулатор?
    Ако ти лично се занимаваш с изготвянето на подобни калкулатори, тогава къде отива "Контрол-а на сложността?

  2. #12
    Администратор
    Регистриран
    09.02.2013
    Мнения
    7,209
    Пчеларски район
    Габрово и Ловеч
    Цитат Първоначално публикувано от zapstojan Виж публикацията
    Добре де Матеев, твоите счетоводители какви м....и са клатили толкова години, че не са ти изработили перфектния калулатор?
    Ако ти лично се занимаваш с изготвянето на подобни калкулатори, тогава къде отива "Контрол-а на сложността?
    Фирменото счетоводство е много по-сложно от този елементарен калкулатор, който ви го сглобих с идеята да даде реална представа, без при това да става прекалено сложен. Има си счетоводни стандарти, които трябва да се спазват, а в този калкулатор аз ви сглобих само най-важните неща, заобикаляйки всички стандарти.

  3. #13
    VIP Автор
    Регистриран
    01.03.2013
    Мнения
    2,011
    Разбирам. Не си искал да товариш счетоводителите си със странични задачи за което .

  4. #14
    VIP Автор
    Регистриран
    06.01.2011
    Мнения
    1,125
    Пчеларски район
    с. Воднянци, обл. Видин
    Прегледите на товарните МПС-та са на 6 месеца което прави 100 лв на година.

  5. #15
    Администратор
    Регистриран
    09.02.2013
    Мнения
    7,209
    Пчеларски район
    Габрово и Ловеч
    Цитат Първоначално публикувано от zapstojan Виж публикацията
    Разбирам. Не си искал да товариш счетоводителите си със странични задачи за което .
    Напротив - точно създаването на счетоводен отдел или наемането на външен счетоводител е начина един бизнесмен ДА НАМАЛИ СЛОЖНОСТА, свързана с паричните потоци. Тоест създава се ОБЕКТ СЧЕТОВОДСТВО и неговата задача е да се главоболи с всички сметки, а за собственика остава само веднъж в месеца или в годината да разгледа предоставените му СЧЕТОВОДНИ ОТЧЕТИ и да види (запомни) най-важните цифри, които го интересуват.

    Разбира се човек трябва да има най-малкото обща култура и начални познания по принципите на ДВУСТРАННОТО СЧЕТОВОДСТВО, за да знае как да ги чете и интерпертира тези отчети.

    Та този калкулатор в тази тема е разработен ЗА ПЧЕЛАРИТЕ, а не за мене. Аз си имам необходимата информация и без този калкулатор. Пчеларите са тези, които не знаят колко им струва транспорта, както и не знаят много други неща от собствения си бизнес, и аз се опитвам максимално опростено да им създам инструменти, които да им свършат полезна работа.

    Иначе ми е много лесно да кажа "Купете си и си инсталирайте ERP софтуер, и ще знаете всичко за бизнеса си". Да, ама знам че това няма как да стане, затова и се опитвам по някакъв лесен начин да обясня как могат да се направят нещата, и как могат сложните процеси да се опростят дотолкова, щото с малко усилия човек да може да държи бизнеса си под контрол.

  6. #16
    Заслужил Автор
    Регистриран
    26.05.2014
    Мнения
    224
    Прочетох темата, много е хубава, браво!
    Аз за същото нещо ползвам външен калкулатор . И аз като теб след пресмятане реших, че ми е по-изгодно да ползвам вече създаден калкулато, отколкото аз да си зъздавам такъв . Разбира се има и един недостатък...можеш да изчислиш историческа цена, а не бъдеща, но с малко усилия лесно се пресмята.

    Имам въпрос - като цена ти е по-изгодно да ползваш външен транспорт, на база на зададените променливи, но...

    Пресмяташ ли и добаваш ли в сметката на външния транспорт, евентуално загуба на стока, респективно репутация, която също е ДнМА, в следствие възникване на ПТП, кражба, нерегламентиран престой и т.н.? Имаш ли застраховка на стоката на път? Какво имам в предвид - движението на собствения транспорт можеш да контролираш (със системата за GPS проследяване), от къде минава, къде спира, за колко време. Можеш да контролираш състоянието му (дали е пиян преди да се качи на буса, дали е болен...). Да зададеш конкретни задачи - мини от тук или там, върни се еди кога си, на връщане мини през еди къде си, натовари еди какво си и т.н. Докато с външния транспорт тези параметри са невъзможни за контрол. Качил се собственика на фирмата пиян, ударил буса в дърво или буса се развалил на Бусманци и престоял на слънцето 12 часа, стоката унищожена, фирмата му с ограничена отговорност 2 лева, единствения актив е бус от 89г., вече ударен. Средствата и времето за осъждане повече от стоката, да не говорим за загубите нанесени в следствие на загуба на репутация.

    Общо взето какви рискове и как ги пресмяташ в тази посока се интересувам...

  7. #17
    Администратор
    Регистриран
    09.02.2013
    Мнения
    7,209
    Пчеларски район
    Габрово и Ловеч
    Специално този калкулатор нагледно показа на много пчелари, че транспорта им е много по-скъп от това, което до момента са си го представяли. Не знаеш колко много хора си го представят транспорта само като литри бензин на 100 km. Затова и им направих калкулатор, в който САМИ да си въведат данните и САМИ да видят каква е реалната цена на собствения им транспорт.

    След това ще има за ДМА-тата и за амортизациите. Тука също повечето пчелари ще останат изненадани какъв огромен годишен разход те си го мислят, че е нулев, а в действителност той е определящ за стабилноста и ръста на техния бизнес.

    После ще има и други компоненти, докато накрая не стигнем до ниво пчеларите да си изяснят колко всъщност им струва 1 килограм мед или 1 отводка, 1 майка и въобще всички продукти, които те могат да произведат.

    Знанието на всичките тези информации всъщност ще отговори на най-важния въпрос - печеливш ли е пчеларския бизнес, или е средство за мизерия и загуба на време. Тука не знам при кого какво ще се случи, защото аз ще правя калкулатори, а хората сами ще си въвеждат числата. Ако обаче се окаже, че за някого този бизнес е път към просешката тояга, то тогава той ще може да вземе ПРАВИЛНО РЕШЕНИЕ какво да прави за в бъдеще. Алтернативите са две:

    1. Отказва се от пчеларството и си търси други алтернативи за бизнес или за реализация
    2. Започва да разсъждава по цифрите в калкулацията и започва да търси начин как да ги подобри

    И тука вече се затваря кръга. След като човек вече ЗНАЕ какво се случва с бизнеса му, той вече може ДА ГО КОНТРОЛИРА, вземайки правилни решения на базата НА ЗНАНИЕТО.

    И чак тогава, когато всеки има пред очите си един списък от разходи и приходи, чак тогава вече ще поговорим и на тема КАК СЕ ВЗЕМАТ ПРАВИЛНИ РЕШЕНИЯ. За най-любопитните още от сега ще кажа един от методите. Сортират се всички разходи в нарастващ ред и започва да се работи за подобряването на САМО ПЪРВИТЕ 3 ОТ СПИСЪКА. По този начин с 20% от усилията ще се постигне 80% от резултата. По същия начин се процедира и с приходите.

    Като цяло е важното един пчелар ДА ЗНАЕ какво куца от неговия бизнес, за да може да се КОНЦЕНТРИРА ДА РАБОТИ ПО НЕГОВОТО УСЪВЪРШЕНСТВАНЕ, а не както сега го правят повечето пчелари - работят по това, което им е кеф в емоционален план. Например пласмента на продукцията е пълен провал, а пчеларя сяда сам да си прави основи, мислейки че икономисва 1 стотинка. Или пък установява се, че транспортните разходи са огромно перо, а пчеларя решава да си купи нов лизингов джип, който всъщност ще утрои тези разходи. Или пък най-важното, което вече се намекна в тази тема - пчеларя ГУБИ от всеки един наличен кошер, и вместо да помисли как да си подобри технологията, решава да купи още кошери, че да губи още повече с явно лошата му лична технология.

  8. #18
    Super Moderator
    Регистриран
    26.09.2010
    Мнения
    1,071
    Пчеларски район
    Добруджа
    Много добра тема Също се надявам да има и развитие калкулатора както може да се помисли и за други подобни калкулатори примерно за цената на меда, отводка и т.н.

    Попълних си всички графи в калкулатора на мен ми излезе 0,52 лв на края незнам много ли е малко ли е?
    Аз винаги искам хората да ми обяснят с прости думи за какво става въпрос. Ако те не могат, значи или те не го разбират или нещо не е наред.

  9. #19
    Почетен Автор
    Регистриран
    28.10.2014
    Мнения
    684
    Пчеларски район
    Габрово
    Днес се загледах в новините ... готвят се нови санкции

    например

    Каране в насрещнто платно, ГЛОБА 1000 лева и 3 месеца отнемане на книжката.

    Това е санкцията предвидена за предумишленно убийство ! ВРЪМУГУ !
    Не ща, еуропейски кранти ! Българка искам, Българка "сянка нележана”, „трева некосена”, „два бистри кладенци и вода ненапита" Връмугу

  10. #20
    Администратор
    Регистриран
    09.02.2013
    Мнения
    7,209
    Пчеларски район
    Габрово и Ловеч
    Цитат Първоначално публикувано от borislav aleksandrov Виж публикацията
    ....Попълних си всички графи в калкулатора на мен ми излезе 0,52 лв на края незнам много ли е малко ли е?
    Там някъде излизат бусовете и пикапите, ако са купени втора ръка. Ако са нови и/или лизингови, излиза доста по-скъпо, защото се намесва голямата цена и задължителното каско, което също е много скъпо.

    Може да излезе по-евтино само ако сте транспортна фирма и навъртате по 40-60 хиляди километра на година, но това означава, че вие всъщност живеете и спите в превозното средство.

    Между другото направете си сметката и на личната лека кола, и има голяма вероятност да установите с ужас, че такситата ви излизат по-евтино, особено ако колата ви е по-нова .....

 

 
Страница 2 от 3 ПърваПърва 123 ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 1 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 1 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •