Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 1 от 6 123 ... ПоследнаПоследна
Резултати от 1 до 10 от общо 59
  1. #1
    Наблюдател
    Регистриран
    01.10.2011
    Мнения
    1

    ПРЕХВЪРЛЯНЕ НА ЛР В ДБ или ОБРАТНО

    Здравейте, млад съм в занаята и имам нужда от съвет.
    Може ли някой с опит да ми обясни как да прехвърля корпусни кошери в Дадан-блатови.
    И кога е редно да го направя - сега или на пролет?

    Наскоро купих 15 много силни семейства, но за съжаление са в корпусни кошери. Всичките ми останали кошери са Дадан блат и искам да уеднаква системите.

  2. #2
    Местиш питите с пчелите от корпусите в ДБ-кошери и си готов. Ако искаш сега, ако искаш на пролет, твоя воля.

  3. #3
    Заслужил Автор
    Регистриран
    29.09.2010
    Мнения
    248
    Цитат Първоначално публикувано от yuri
    Местиш питите с пчелите от корпусите в ДБ-кошери и си готов. Ако искаш сега, ако искаш на пролет, твоя воля.
    Юри, прощавай но не съм съгласен с теб! Това не е отговор за начинаещия колега!

  4. #4
    Цеко Сифоня
    Guest
    Колегата flop не е посочил на колко корпуса са семействата сега,при положение че споменава че са много силни.Ако са на един корпус не би следвало да има проблем и сега да ги прехвърли,ако са на повече рамки по-добре напролет,пчелите и пилото ще са по-малко и би могъл да ги сложи в д.б.кошери през една рамка с даданова и да ги подмени впоследствие само с тази система.

  5. #5
    Автор
    Регистриран
    22.05.2011
    Мнения
    139
    Преди години работих едновременно с ЛР и ДБ кошери.Останаха ми към 200 пити от лр.В момента работя само с ДБ кошери.И какво....да не би да ги изхвърля толкова пити.И сега ги ползвам.Зазимявам ги ДБ кошерите и в някои си оставям ЛР питите,но винаги до тях слагам ДБ пита.Много пъти ЛР питите са били централни понеже при зазимяването са били с пило.Според моите виждания щом сем. е силно какъвто вариант да избереш на подреждане на гнездото то безпроблемно ще презимува/стига да има храна/.Другия метод е както казва Юри,но за всеки случай направи по 3 до 5 отвора с обикновен молив на средните 3 пити /по2 горе и 1 отдолу/Това съм го правил многократно,за да могат пчелите да се прехвърлят по лесно на съседна пита.Най добре зимуват с двата вида пити,но когато от долу има дълбоко дъно/наблюдавал съм ги с огледало през долбокото дъно/.Тогава се закачат за долната летва на рамката ЛР и запълват съседните 2 ДБ почти до горе.Това става когато оставиш 2 до 3 мм. по голямо разстояние между ДБ и ЛР питите.Тогава зимуването е най добро.Но ако го правиш това, то трябва да стане до 10 или 15 октомври,защото до тогава леко ги надграждат килийките на някои по раздалечени пити в горната им част и там складират повече мед.Това не го правят единствено ако ги раздалечиш след като вече са запечатали горната част от питата.Случвало ми се е да зазимявам даже с ЛР,ДБ плодникови и ДБ магазинни.Но магазинните съм ги слагал все от края/за последното не съм убеден ,че съм прав/Въпреки всичко пак са презимували успешно.Другия вариант е,ако са само на ЛР да се сложат питките за подхранване с 10 до 15 дена по рано.Има и други неща при смесено зазимяване,но не са за форума/обади се на лични/.Успех колега ФЛОП.

  6. #6
    Модератор
    Регистриран
    06.10.2010
    Мнения
    2,300
    Пчеларски район
    Орестиада, Гърция

    Re: МОЛЯ ЗА СЪВЕТ

    Цитат Първоначално публикувано от flop
    Здравейте, млад съм в занаята и имам нужда от съвет.
    Може ли някой с опит да ми обясни как да прехвърля корпусни кошери в Дадан-блатови.
    И кога е редно да го направя - сега или на пролет?

    Наскоро купих 15 много силни семейства, но за съжаление са в корпусни кошери. Всичките ми останали кошери са Дадан блат и искам да уеднаква системите.
    За мен да минеш от ЛР на ДБ е една най-големите глупости които може един пчелар да направи въобще. НЕ ГИ СЛУШАЙ ДЪРТАЦИТЕ КАКВО ПРИКАЗВАТ. Не може да гледаш пчели по същия начин както преди 50 г. Те са зациклили едно и също и си карат както си знаят. Не прави тази грешка. ЛР кошер дава МНОГО повече възможности; неслучайно е най-разпространен в световен мащаб и дава възможност за добиви, които просто са немислими при ДБ.

    Съветът ми е: карай известно време и с ДБ и с ЛР и прецени сам за себе си кое е по-добре. Ако улучиш един слаб и един силен сезон ще можеш да оцениш предимствата и недостатъците на една система.
    Не захвърляш с лека ръка възможността която ти се е поднесла!
    There is a danger that by placing too much emphasis on external uniformity, we may lose the much more important objective of performance.

  7. #7

    Re: МОЛЯ ЗА СЪВЕТ

    Цитат Първоначално публикувано от scutellator
    Цитат Първоначално публикувано от flop
    Здравейте, млад съм в занаята и имам нужда от съвет.
    Може ли някой с опит да ми обясни как да прехвърля корпусни кошери в Дадан-блатови.
    И кога е редно да го направя - сега или на пролет?

    Наскоро купих 15 много силни семейства, но за съжаление са в корпусни кошери. Всичките ми останали кошери са Дадан блат и искам да уеднаква системите.
    За мен да минеш от ЛР на ДБ е една най-големите глупости които може един пчелар да направи въобще. НЕ ГИ СЛУШАЙ ДЪРТАЦИТЕ КАКВО ПРИКАЗВАТ. Не може да гледаш пчели по същия начин както преди 50 г. Те са зациклили едно и също и си карат както си знаят. Не прави тази грешка. ЛР кошер дава МНОГО повече възможности; неслучайно е най-разпространен в световен мащаб и дава възможност за добиви, които просто са немислими при ДБ.

    Съветът ми е: карай известно време и с ДБ и с ЛР и прецени сам за себе си кое е по-добре. Ако улучиш един слаб и един силен сезон ще можеш да оцениш предимствата и недостатъците на една система.
    Не захвърляш с лека ръка възможността която ти се е поднесла!
    Много правилен съвет.

  8. #8
    Цитат Първоначално публикувано от ivandespotov
    Цитат Първоначално публикувано от yuri
    Местиш питите с пчелите от корпусите в ДБ-кошери и си готов. Ако искаш сега, ако искаш на пролет, твоя воля.
    Юри, прощавай но не съм съгласен с теб! Това не е отговор за начинаещия колега!
    Всеки има право на собствено мнение. В случая, би било чудесно, ако кажеш с кое точно не си съгласен и да дадеш твоя съвет. Аз не претендирам, че мнението ми е миродавно. Казвам го от личен опит (и аз съм правил глупостта да местя от ЛР в ДБ), колкото и да са силни в момента ЛР кошерите, едва ли имат повече от 5 рамки с пило (и за толкова много се съмнявам) и след като ги премести допълва целия обем на ДБ с пълни с мед пити. Празното пространство от долу, не е пречка, а дори ще облекчи зимуването. И ако се наложи в началото на пролетта започва с питките, както и при почти всички останали ДБ. А ако остави процедурата за пролетта, то със сигурност ще може да премести само необходимите за целта пити.

    П.п. Любопитен съм за твоето становище.

  9. #9

    МОЛЯ ЗА СЪВЕТ

    Искам на пролет да си купя два кошера Лангстрот Рут и да поставя началото на моето пчеларстване.Моля да ми кажете освен календарен справочник по пчеларство кои други книги да си купя за да чета през зимата и да науча поне малко от това което ще ми трябва като познания за да се занимавам с пчели.Има ли книги за мноокорпусните кошери и кои са те.И още нещо..ще си купя нови кошери как да се сдобия с пчели за тях.Забравих да кажа че става въпрос за северозападна България, по точно едно село до берковица с много богата паша от липа и акация.

  10. #10
    VIP Автор
    Регистриран
    26.09.2010
    Мнения
    1,507
    Пчеларски район
    гр. Годеч - 780 м нв
    Здравей,
    хубаво си решил да се занимаваш с пчеларство.
    Календарния справочник е доста добра книга. Вземи и книгата на Станчо Георгиев за многокорпусно отглеждане на пчели. Има и още много книги, но първо трябва и мако практика да понатрупаш. Също така търси в района пчелар използващ тази технология, който да те запознае с основните неща. А и ние ще ти помагаме също. Колкото до кошерите и отводките, мога да ти съдействам. Моя пчелин и дърводелската ни работилница се намират от другата страна на Петрохан.
    Успех.

 

 
Страница 1 от 6 123 ... ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 1 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 1 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •