Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 3 от 6 ПърваПърва 12345 ... ПоследнаПоследна
Резултати от 21 до 30 от общо 59
  1. #21
    Точно кошерите на Бонев ще правя.

  2. #22
    Наблюдател
    Регистриран
    25.08.2011
    Мнения
    2

    Отвотка от дадан-блатов кошер в многокорпусен

    Здравейте колеги,

    На пролет ми предстои ми прехвърляне на отвотка от дадан-блатови кошери в много корпусени. Някой правил ли го е? Как според вас ще стане най-безболезнено за пчелите и за мен ?

  3. #23
    VIP Автор
    Регистриран
    26.09.2010
    Мнения
    1,507
    Пчеларски район
    гр. Годеч - 780 м нв
    Ако си с дълбоки дъна, нямаш проблем, иначе можеш да си поръчаш 7 см наставки и да ги сложиш над ЛР корпуса и така да прехвърлиш рамките. После вече разширяваш гнездото с ЛР рамки и една по една изхвърляш старите. Или като дойде време за втория корпус, правиш нещата така че майката и пчелите да усвоят горния корпус и като се поизпразни долния, го махаш. Начини има, но всичко зависи от технологията ти на работа.
    Пчеларството не е професия - Пчеларството е призвание.

  4. #24
    Наблюдател
    Регистриран
    25.08.2011
    Мнения
    2
    благодаря за бързия и умен отговор. Мисля да направя такива надставки и следващата година да ги преправя на дълбоки дъна, като си оставя няколко за бъдещи отвотки.

  5. #25
    Наблюдател
    Регистриран
    26.03.2013
    Мнения
    7

    от многокорпусен към ДБ

    имам няколко многокорпусни кошера , но искам да ги прехвурля в ДБ. Някой може ме просветли как да стане това начинание?

  6. #26
    Почетен Автор
    Регистриран
    25.09.2010
    Мнения
    554
    Може.Има точно такава тема във форума,намери я и ще намериш това,което ти трябва.

  7. #27
    Наблюдател
    Регистриран
    26.03.2013
    Мнения
    7
    немога да я намеря, можеш ли да дадеш линк?

  8. #28

  9. #29
    Наблюдател
    Регистриран
    26.03.2013
    Мнения
    7
    Многокорпосните са зазимени на 2 корпуса което прави 20 рамки а ДБ са ми на 10 рамки ?! Как ще стане номера ? В 4 кошера ли ще трябва да ги сложа тъи че единия да има майка а другия да няма ? Защото съм приготвил колкото многокорпосни имам - толкова и ДБ.

  10. #30

    Re: от многокорпусен към ДБ

    Цитат Първоначално публикувано от cocosas
    имам няколко многокорпусни кошера , но искам да ги прехвурля в ДБ. Някой може ме просветли как да стане това начинание?


    Единя начин е да режеш от ЛР рамките пилото и да "монтираш" на ДБ рамки изрязаните парчета. Но тези рамки трябва да са изолирани от майката (или тя от тях) докато излезе пилото инак цяла година ще имаш калпави пити защото майката ще продължи да снася там.

    Другия начин е ако имаш ДБ 10 рамков, за сложиш рамките с пило в корпус над ДБ плодника, стесняваш го в началото, а майката долу ограничена с ХР. Така полека пилото ще излезе и тази година ще работиш с ЛР корпус вместо магазин.

    Третия начин е просто да сложиш рамките в ДБ плодника и полека полека с излизането на пилото да ги подменяш.

    Аз бих постъпил по втория начин - с ЛР корпус като магазин над ДБ плодника.
    "Спокойствие и само спокойствие" - Карлсон който живее на покрива.

 

 
Страница 3 от 6 ПърваПърва 12345 ... ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 1 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 1 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •